سلامت و دانشکسب و کار برتر

کمبود چه ویتامینی باعث درد پاشنه پا می شود؟

درد پاشنه پا نشانه چیست؟

بزرگ‌ترین استخوان مچ پا استخوان پاشنه است و بیشترین وزن بدن را تحمل می‌کند. عوامل بیرونی می‌توانند بر یک‌پارچگی پا اثر بگذارند و باعث ایجاد درد و ناراحتی در فرد شوند. علل مختلفی را می‌توان برای ایجاد این درد نام برد اما گاهی علت درد پاشنه پا دیسک‌کمر و مشکل‌های مربوط به آن است و اختلالی در خود پا وجود ندارد. شناسایی زودهنگام دلایل درد پاشنه پا و کمبود ویتامین و درمان آن با راهکارهای ساده مثل بانداژ، داروهای ضد التهاب خوراکی و استفاده از کفش طبی از پیشرفت درد جلوگیری کرد. این مطلب را به بررسی این درد و راهکارهای درمانی آن اختصاص دادیم. پس تا انتها با ما همراه باشید تا ببینیم درد کف پا از چیست.

علت درد کف پا چیست؟

به‌طور کلی علت درد کف پا ضربه، بد راه رفتن، اضافه وزن و استفاده از کفش نامناسب است ولی بعضی از دلایل شایع‌تری نیز وجود دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد. خارپاشنه در صورتی ایجاد می‌شود که یک زائده استخوانی در زیر استخوان پاشنه پا به وجود آید. این عارضه به‌وسیله تصویربرداری با اشعه ایکس از ناحیه کف پا مشاهده می‌شود. وجود خار پاشنه به‌تنهایی باعث بروز درد در فرد نمی‌شود ولی اگر این خار بزرگ و ملتهب شود، فرد ممکن است درد را حس کند. در افراد فربه و چاق ملتهب شدن خار پاشنه بیشتر به چشم می‌خورد. خار پاشنه از عارضه‌های شایع است و از هر ده نفر یک نفر به آن مبتلا خواهد شد.

خمیدگی بیش از حد پا به داخل خمیدگی بیش از حد پا به داخل می‌تواند باعث ایجاد کشش بر تاندون‌ها و رباط‌های متصل به پایین و پشت استخوان پاشنه پا شود. این اختلال در لگن، زانو و کمر فرد ممکن است آسیب‌هایی را به وجود آورد. پیچ‌خوردگی مچ پا اگر شدت پیچ‌خوردگی زیاد باشد درد در پا شکل می‌گیرد. تاندون آشیل ساق‌پا را به پاشنه متصل می‌کند. ویژگی درد التهاب تاندون آشیل سوزاننده و سفت بودن است. این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که فرد از تاندون خود زیاد استفاده کند، مثلا فردی که زیاد می‌دود یا ورزشکاری که بدون گرم کردن ورزش می‌کند.

همچنین آرتروز و کفش نامناسب نیز می‌تواند از دلایل ایجادکننده این عارضه باشد. در اکثر موارد فقط تاندون آشیل ملتهب می‌شود اما گاهی این تاندون بر اثر فعالیت شدید ناگهان پاره می‌شود که علاوه بر درد شدید، صدایی مثل صدای پاپ در آن موقع به گوش می‌رسد. درد پاشنه پا و کمبود ویتامین ممکن است شما از افرادی باشید که از درد استخوان در نواحی مختلف بدن به‌ویژه پاشنه پا شکایت کنید و بعد از مراجعه به دکتر مچ پا و انجام آزمایش‌های مربوطه متوجه شوید که مشکل، کمبود ویتامین D در بدنتان است.

ویتامین D برای جذب کلسیم و فسفر در بدن ضروری است و این مواد معدنی در استحکام استخوان‌ها نقش اصلی را دارند. به همین دلیل وجود ویتامین D کافی در بدن از بروز دردهای استخوانی و عضلانی جلوگیری می‌کند. منبع تولیدکننده ویتامین D خود بدن است و این ویتامین با مصرف مواد غذایی خیلی کم جذب بدن می‌شود، زیرا بدن ویتامین مورد نیاز خود را به دنبال تابش نور خورشید بر پوست، تامین می‌کند. پس یکی از دلایل درد استخوان پاشنه پا کمبود ویتامین D و کلسیم است که در صورت درمان نشدن فرد را در معرض پوکی استخوان قرار می‌دهد همچنین فرد در برابر نیروهای وارده بر کف‌ پا مستعد آسیب بیشتری است.

درد پاشنه پا مانع از این می‌شود که خوب بتوانید راه بروید و فعالیت‌های خود را انجام دهید. پس باید هم علت آن را پیدا کنید و هم به فکر راهکار برای درمان باشید. مطالعات نشان می‌‎دهد که کمبود ویتامین‌ها در ایجاد درد پاشنه پا بی‌تاثیر نیست. شاید عنوان این مقاله کمی به نظرتان عجیب برسد. بله؛ کمبود ویتامین حتی می‌تواند در درد پاشنه پا هم موثر باشد. البته بسیاری عوامل مختلف پشت این مسئله قرار دارد که چرا پاشنه پای شما درد می‌گیرد! مثلا یک علت ساده آن این است که به مدت طولانی کفش پاشنه بلند پوشیده‌اید. موضوع مورد بحث ما در این مقاله کمبود ویتامین و درد پاشنه پا است اما به دیگر عوامل تاثیرگذار نیز اشاره خواهیم کرد.

کمبود ویتامین و درد پاشنه پا؛ ویتامین D

درد کلیه مفاصل و عضلات در ارتباط تنگاتنگ با کمبود ویتامین دی قرار دارد. کمبود این ویتامین ضعف عضلانی را به دنبال داشته و خواه ناخواه باعث درد در برخی نواحی بدن از جمله پاشنه پا خوهد شد. برای اینکه دچار درد عضلانی نشوید به مقادیر کافی کلسیم در بدن خود نیاز دارید. آنچه جذب کلسیم را در بدن افزایش می‌دهد، ویتامین D است. وقتی شما با کمبود ویتامین دی مواجه باشید، احتمالا کمبود کلسیم هم دارید. پس علت درد پاشنه پا به کمبود ویتامین D می‌تواند مرتبط باشد. برای اینکه ویتامین دی در بدن شما افزایش پیدا کند و کمبود آن عاملی برای درد در مفاصل، استخوان‌ها و عضلات شما نباشد، باید به اندازه کافی از منابع ویتامین D برخوردار شوید.

همان‌طور که حتما می‌دانید با قرار گرفتن در برابر نور خورشید مقادیر بالایی ویتامین دی در بدن انسان ساخته می‌شود. اما مشکل اینجاست که اکثر افراد به میزان کافی از نور آفتاب بهره نمی‌گیرند. بنابراین کمبود ویتامین D یکی از شایع‌ترین کمبودهای ویتامین در بدن کودکان و بزرگسالان است. برای اینکه از منابع غذایی خود این ویتامین را دریافت کنید، به اندازه کافی ماهی و لبنیات غنی شده مصرف کنید. اگرچه زمانی که کمبود شدید باشد، راهی به جز مصرف قرص ویتامین دی وجود ندارد. قیمت قرص ویتامین D بسته به تعداد آن در بسته‌بندی و همچنین شرکت سازنده آن متفاوت است. اخیرا آزمایش خون داده‌اید تا متوجه شوید که آیا کمبود ویتامین دی دارید یا نه؟

بسیاری از دردهای بسیار شایع در اندام ها درد در ناحیه پا می باشد. به علت اینکه فشار مستقیم این ناحیه در هنگام راه رفتن و وجود درد می تواند فرد را از انجام فعالیت های روزانه محروم کند اهمیت درمان درد پاشنه پا ضرورت بالایی دارد. در این مقاله به بررسی علل و عوامل ایجادی درد پاشنه پا پرداخته شده است. علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن  وقتی شما راه می روید کف پای شما با کشش فاسیای پلانتار و به تبع آن اتصال به پاشنه پا نیروی وارده را به کف زمین انتقال داده و شما راه می روید زمانیکه التهاب و درد در ناحیه وجود داشته باشد و این کشش حین راه رفتن ایجاد شود درد پای شما ایجاد می شود به عبارت دیگر ممکن است که درد پاشنه در هر گامی که بر می دارید در پای شما ایجاد شود شکل زیر نمونه ای از انتقال نیرو در کف پای شما هنگام راه رفتن می باشد.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا