عمومیکسب و کار برتر

چگونه نهال گردو را پیوند بزنیم

مقدمه‌ای بر پیوند درخت گردو

پیوند درخت گردو یکی از امور بسیار مهم و پراهمیت در بخش باغداری و کشاورزی است و در طول تاریخ روش‌های متنوعی برای این‌کار به وجود آمده است. مجموعه پالیز گردو از طریق مشاوره رایگان به‌صورت مستقیم و یا غیر مستقیم (آنلاین) به باغداران کلیه اقدامات مرتبط با فروش انواع نهال گردو و میوه باغداری از جمله نحوه احداث باغ گردو، نگهداری کاشت، داشت و نحوه رسیدگی بیماری و آفات زدایی، کوددهی، هرس و مسائل مرتبط با پیوند درخت گردو را ارائه می‌دهد.

بهترین نوع پیوند گردو | پیوند جوانه گردو در بهار

علت اهمیت پیوند درخت گردو بزرگ

با پیوند درخت گردو، می‌توان آن را اصلاح ژنتیکی کرد و کیفیت محصولات را بسیار بالا برد. به دنبال پیوند درخت گردو، ممکن است برخی ویژگی‌های درخت تغییر کند و باردهی درخت تحت تأثیر قرار گیرد. هنگامی که حس کردید کیفیت گردوهای دریافتی شما کاهش یافته است و یا درخت ضعیف شده، باید از پیوند درخت گردو بزرگ استفاده نمایید تا قدرت درخت شما مجدداً افزایش یابد.

یک درخت گردو برای اینکه بلوغ درستی داشته باشد، لازم است تا رسیدگی و مراقبت کافی داشته باشد. برای داشتن یک درخت پربار باید کارهایی نظیر: هرس کردن، آبیاری، کوددهی، پیوند زنی و خاک‌دهی کاملاً با دقت و کیفیت بالا انجام شود و نور دریافتی گیاه نیز کافی و مناسب باشد. با رعایت این شش نکته شما درخت پر بازدهی خواهید داشت.

انواع برش روی پیوندک

به‌طورکلی دو روش برای برش پیوندک وجود دارد که شامل برش پاشنه‌دار و برش ساده است. چنانچه قصد دارید تا در پیوند درخت گردو بزرگ خود به سود و محصول بیشتری برسید، بهتر است از برش‌های پاشنه‌دار برای شیار زدن پیوندک استفاده کنید. علت استفاده از این نوع برش، بالا بودن افزایش سرعت جوش خوردن پیوندک با درخت است. برش‌های ساده به دلیل کند بودن روند جوش خوردن زیاد برای پیوند زدن مناسب نیستند.

پیوند درخت گردو روش‌های متنوعی دارد، اما دو روشی که در ایران طرف‌دار زیادی دارد عبارت‌اند از:

 • پیوند تاجی
 • پیوند وصله‌ای
 • امگا
 • اسکنه
 • شکمی یا تی

هرکدام از این روش‌ها اصول خاص خود را دارند که هم به‌تنهایی و هم به کمک افراد باتجربه و انجام می‌شود؛ در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

روش انجام پیوند تاجی در درخت گردو

 • در قدم اول جهت انجام پیوند درخت گردو بزرگ در این روش، باید پیوندک‌های خود را چند ماه قبل از انجام پیوند در محیطی سرد مثل یخچال بگذارید.
 • قسمتی از درخت که تازه و سالم است و شیره ندارد را به‌عنوان پیوند خود انتخاب کنید.
 • هنگام قراردادن پیوندک بر روی درخت گردو توصیه می‌شود به‌منظور رسیدن به سطحی صاف و بدون شیار برای رشد پیوندک، اطراف درخت را با چاقویی مناسب تمیز نمایید.
 • جهت آغاز روند پیوند گردو در فصل زمستان کافی است تا در روی پیوندک شیارهایی ایجاد نمایید تا پیوندک بتواند روی درخت قرار گیرد.
 • برای تعیین محل پیوندک روی درخت باید آن را بر روی درخت گذاشته و با یک چاقو تیز دورتادور پیوندک را برش دهید، با این روش بخش‌های دیگر درخت آسیب نخواهد دید.
 • پیوندک را در پوسته گردو بگذارید و چنانچه می‌خواهید به‌راحتی داخل درخت قرار بگیرد با چکش دو تا سه ضربه با دقت فراوان و به‌آرامی به پیوندک وارد نمایید. توجه داشته باشید که این کار نباید به‌هیچ‌وجه باعجله انجام شود زیرا پیوندک ممکن از بین برود.
 • در نهایت پس از قرارگیری پیوندک در درخت، محل را با پارچه یا پلاستیک بپوشانید تا پیوندک به‌درستی به درخت شما جوش بخورد و سرما و آفت روی آن تأثیر نامطلوبی نگذارد.

پیوند وصله‌ای نهال گردو

این نوع پیوند یکی از بهترین روش‌ها در پیوند درخت گردو بزرگ است که در فصل تابستان انجام می‌شود. در پیوند درخت گردو تابستان، دما باید در حدود 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد باشد. در این روش دو برش به طول دو سانتیمتر به حالت عمودی و موازی هم در دو قسمت جوانه‌زده می‌شود. این دو برش ایجاد شده باید با دو برش افقی به هم متصل شوند. کمترین فاصله‌ای که برای این پیوند از سطح خاک باید در نظر گرفت در حدود بیست سانتی‌متر است. پس از قراردادن جوانه بر روی پایه، دور پیوندک را با نوار پلاستیکی محکم می‌بندیدم و پس از گذشت شش هفته نوار پلاستیکی را جدا می‌نماییم.

پیوند شکمی گردو یا پیوند T

استفاده از پیوند تی یا شکمی زیاد در درخت گردو موفقیت‌آمیز نیست و حتی امکان دارد پوست پایه را پاره نماید. اما افرادی هستند که هنوز با این روش به پیوند زنی درخت گردو می‌پردازند. در این روش ابتدا در قسمت پایه یک برش عمودی زده می‌شود و سپس روی برش عمودی یک برش افقی به‌اندازه ثلث برش اول به شکل تی زده می‌شود. پس از این مرحله با نوک چاقو پوست پایه را بلند کرده و پیوندک را داخل برش تی می‌گذاریم و با نوار پلاستیکی محکم می‌بندیم.

پیوند امگا گردو

بهتر است برای انجام پیوند امگا اواخر فصل زمستان و اوایل بهار، هنگامی که پایه و پیوندک یک ساله‌اند، اقدام کنید. در این روش برش پیوندک با دستگاه مخصوص بر روی میز انجام می‌شود. پیوند باید در موم مذاب قرار بگیرد و فوراً در آب سرد گذاشته شود. پس از آن به مدت زمان سه هفته این بخش باید در زیر خاک مرطوب با دمای 25 درجه قرار بگیرد و همچنین پیش از قرار گرفتن در درخت باید برای سازگار شدن، چند روزی در زیر سایه گذاشته شود.

پیوند اسکنه گردو

یکی از روش‌های قدیمی پیوند درخت گردو بزرگ که هنوز هم در بین باغبانان طرف‌دار دارد، پیوند اسکنه است. در این روش در قدم اول باید شاخه‌ها را سرزنی کرد و پس از آن برش‌های عمودی با طول 5 تا 7 سانتی‌متر به سمت مرکز شاخه ایجاد نمود. داخل هر شکاف، پیوندکی با طول 8 سانتی‌متر و ضخامت 10 تا 13 میلی‌متر که دارای دو تا سه جوانه است، می‌گذاریم. در قسمت پایین پیوندک یک برش به طول 5 سانتیمتر می‌زنیم و پیوندک را داخل شکاف قرار می‌دهیم. برای محکم کردن آن بر روی شاخه بهتر است تا از چسب باغبانی استفاده نمایید.

پیوند درخت گردو تابستان| بهترین فصل پیوند درخت گردو

به‌منظور آنکه پیوند درخت گردو به‌درستی انجام شود باید در فصل مناسبی آن را انجام داد. بهترین فصل برای پیوند زدن، فصل بهار است. معمولاً در پیوند درخت گردو تابستان، به دلیل گرمای هوا پیوندک به طور کامل بر نهال جوش نمی‌خورد.

عدم پیوند درخت گردو بزرگ چه عواقبی دارد؟

در صورت کوتاهی کردن باغبان برای پیوند زدن درخت گردو، درخت به‌مرور ضعیف خواهد شد و ممکن است حتی دیگر درخت شما محصول هم ندهد. بنابراین با پیوند درخت گردو بزرگ، می‌توانید کیفیت را در ریشه و محصولات بالا ببرید و درخت خود را تقویت کنید.

در این مقاله با انواع پیوند درخت‌گردو بزرگ و فصول مناسب انجام این کار آشنا شدید. اما پیشنهاد می‌کنیم اگر در این حوزه تجربه ندارید و بار اولتان است که می‌خواهید عمل پیوند زنی را انجام دهید، جهت مشاوره و راهنمایی از متخصصان باتجربه مجموعه پالیز گردو برای کمک بگیرید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. این مجموعه با بیش از نیم قرن تجربه و داشتن مهارت کافی در انواع خدمات مرتبط با نهال و درخت، شما را در انجام یک پیوند اصولی راهنمایی خبرای اینکه قسمت‌های مختلف دو گیاه بتوانند با یکدیگر زندگانی کرده و تولید نهال جدید کند باید اتصال این دو قسمت با یکدیگر کامل باشد یعنی با هم جوش خورده و یکی شوند. پیوند درخت گردو و به طور کلی پیوند گردو یکی از مواردی بوده که به کرات از ما پرسیده شده که پیوند درخت گردو چگونه است؟ لذا بر آن شدیم که در این نوشته به موضوع پیوند زدن درخت گردو و نیز بهترین روش پیوند گردو برای شما علاقه مندان بپردازیم.

این موضوع ممکن نیست مگر اینکه پایه و پیوندک با یکدیگر نمو کرده و سلول‌های محل اتصال با یکدیگر شروع به فعالیت کرده و نسج جوانی بوجود آورد. برای حصول این مقصود باید دو طبقه مولده پایه و پیوندک با هم منطبق شده و به یکدیگر بچسبند. یعنی  هیچ قسم مانع از مایع، جامد و بخار بین  ان ها قرار نگیرد.

پیوندهایی که برای گردو استفاده می‌شود شامل پیوند وصله‌ای، پیوند شکمی، پیوند امگا و پیوند اسکنه است.

۱- پیوند وصله‌ای نهال گردو:

بهترین نحوه پیوند درخت گردو, پیوند جوانه گردو در نیمه دوم تیر ماه تا نیمه اول مرداد ماه انجام شده و بسیار موفقیت آمیز است. دما در زمان انجام پیوند باید بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد باشد.  همان طور که از اسم روش مشخص است باید دو برش عمودی و موازی در دو طرف جوانه به طول ۲ سانتی متر با چاقوی تیز ایجاد کنید و توسط دو برش افقی به هم وصل کنید و قطعه بریده شده را با کمی چرخش پوست و به کمک نوک چاقو جدا کرده و به همین اندازه روی پایه هم برش ایجاد کنید.

کمترین فاصله محل پیوتد تا سطح خاک حدود ۲۰ سانتی متر باشد. این روش برای پایه‌های ۲ ساله مناسب می‌باشد. بعد از گذاشتن قطعه دارای جوانه روی پایه دور تا دور پیوندک با نوار پلاستیکی محکم بسته شده طوریکه فقط نوک جوانه بیرون بماند و بعد از ۳ تا ۶ هفته نوار پلاستیکی را جدا نمایید. این روش پیوند درخت گردو بسیار متداول است.

آموزش پیوند گردو

فیلم پیوند گردو (طرز پیوند زدن درخت گردو):

۲- پیوند شکمی گردو یا پیوند T:

این پیوند خیلی در گردو موفقیت آمیز نیست و ممکن است موجب پاره شدن پوست پایه شود. روش کار به این ترتیب است که ابتدا در پایه یک برش عمودی به طول ۲ سانتی متر جدا کرده و بعد روی این برش یک برش افقی به اندازه یک سوم برش اول می‌زنیم به شکل T در الفبای انگلیسی.

بعد از ایجاد برش با نوک جاقو پوست را بلند می‌کنیم. برای تهیه پیوندک یک سانتی متر زیر جوانه برش زده و به طرف بالای جوانه ادامه دهید تا ۲ میلی متر بالاتر از جوانه و در این نقطه به شکل تفقی برش بزنید به طوری که از پوست بگذرد و وارد چوب شود و پیوندک حاوی جوانه با کمی چوب جدا شود. پیوندک را داخل برش T  شکل ایجاد شده قرار دهید و برش را بسته و با نوار پلاستیکی محکم بسته شده و فقط نوک جوانه بیرون بماند.

اموزش پیوند درخت گردو

۳- پیوند امگا گردو (آموزش پیوند زدن درخت گردو):

بهترین زمان انجام این پیوند اواخر زمستان و اوایل بهار و زمانی است که پایه و پیوندک هر دو یک ساله باشند. این برش در پیوندک دارای جوانه بادیک دستگاه خاص و روی میز انجام می‌شود. محل پیوند باید در موم مذاب در دمای ۷۵ درجه سانتی گراد قرار گرفته شود و بلافاصله در آب سرد قرار داده شود و به مدت ۳ هفته در خاک مرطوب در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود و قبل از انتقال به محیط کاشت اصلی نهال باید چند روز در سایه قرار داده شود تا سازگار گردد. این طریقه پیوند زدن گردو نیز گاها استفاده می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا