چرا ایزوگام نقره ای رنگ است و فویل چیست

چرا ایزوگام به رنگ نقره ای است، این سوالی است که شاید برای بعضی از افراد به وجود آمده باشد. همان طور که می دانید ایزوگام، نوعی پوشش ضد نم و رطوبت هست برای عایق بندی پشت بام و غیره که مانع از نفوذ آب می شود. در سال های اخیر، ایزوگام، جایگزین قیر شده و استفاده از آن افزایش یافته است.

در این مقاله می خواهیم به اینکه ایزوگام از چه موادی تشکیل شده و انواع آن بپردازیم. همچنین بتوانیم هنگام ، بهترین ایزوگام برای پشت بام ساختمان خود را در نظر بگیریم.

رنگ ایزوگام نقره ای است چرا؟

ایزوگام های مورد استفاده در پشت بام یا دیوارهای بیرونی ساختمان، نقره ای رنگ است. چون ایزوگام باید کارایی لازم را در برابر شرایط مختلف جوی داشته باشد، لایه های مختلفی دارد که هر کدام برای کاربری خاصی در آن قرار گرفته اند. یکی از این لایه های ایزوگام که در ایزوگام دو لایه به کار رفته در بام ساختمان ها قابل مشاهده است، یک لایه فویل است و به رنگ نقره ای دیده می شود.

اینکه چرا ایزوگام به رنگ نقره ای است، برای این است که این رنگ، بیشترین بازتاب نور را دارد. به همین خاطر کمترین گرما و اشعهه خورشید در ایزوگام جذب خواهد شد. باید به این نکته هم اشاره کنیم که امکان  خرید ایزوگام یزد ر هم برای خریداران وجود دارد. این ایزوگام ها به جای سطح نقره ای رنگ، یک لایه طرح دار یا دارای عکس روی آن را پوشانیده شده است.

ایزوگام چیست و از چه موادی ساخته شده است؟

ایزوگام یک پوشش بسیار مناسب در برابر نفوذ رطوبت است. این مواد سالهاست که جایگزین قیر می شود تا قسمتهای مختلف ساختمانها از جمله سقف، استخر، توالت و غیره را پوشش دهد. در گذشته انواع قیرهای مصنوعی و طبیعی گزینه خوبی برای عایق بندی قسمتهای مختلف ساختمان بود. اما امروزه ایزوگام ها با مقاومت بیشتر و نصب آسان تر به اولین انتخاب تولیدکنندگان ساختمان تبدیل شده اند. در این مواقع به نظرات هم خوب دقت کنید.

البته ماده اصلی این محصول قیر است. قیر در انواع طبیعی و مصنوعی موجود است. این محصول معمولاً با کمک قیر مصنوعی یا قیر پالایشگاه ساخته می شود. با این حال، در نمونه های با کیفیت بالاتر و برای بهبود برخی از خواص مانند افزایش انعطاف پذیری، افزایش طول عمر، کاهش شکنندگی و غیره، از قیر یا گیلسونیت نیز در آن استفاده می شود. این امر امکان استفاده از ایزوگام را در شرایط متنوع تری در صنایع مختلف فراهم می آورد.

ساختار تشکیل دهنده ایزوگام

این محصول با توجه به روش ساخت و کیفیت نهایی ممکن است از لایه ها و قطعات مختلفی ساخته شود اما به طور کلی، آنچه در انواع این محصول دیده می شود؛ لایه ها به شرح زیر است:

فیلم پلی اتیلن بافت
پلی استر سایر مواد افزودنی

انواع ایزوگام

امروزه این محصولات با مشخصات مختلفی تولید می شوند. اما در یک طبقه بندی کلی می توان دو نوع ایزوگام دمیده شده و ایزوگام پلیمری را شناسایی کرد.

ایزوگام دمیده شده

نمونه تولید شده به صورت دمیده روش قدیمی تولید است. به همین دلیل، کیفیت آن معمولا کمی پایین می آید و البته قیمت آن نیز پایین است. در این روش تولید، ماده اصلی قیر دمیده است. قیر دمیده نوعی قیر است که با دمیدن هوای گرم به مازوت یا روغن کوره تولید می شود.

پلیمری

نوع دوم این محصول به عنوان ایزوگام پلیمری شناخته می شود. به طور خلاصه، تفاوت اصلی در استفاده از قیر است. این محصول از قیر تصفیه شده استفاده می کند. قیر پالایشگاه حدود 70٪ از مواد اولیه موجود در ایزوگام پلیمری را تشکیل می دهد. بنابراین، کیفیت بالای آن نقش مهمی در کیفیت نهایی محصول خواهد داشت.

قیر پالایشگاه به دلیل استخراج در برج تقطیر پالایشگاه، از خلوص بالاتری برخوردار است. در این فرآیند، مواد افزودنی مختلفی مانند بنزین، روغن گاز، روغن لامپ، روغن های سبک، حلال های نفت و … از روغن خام جدا می شوند. قیر تصفیه شده مورد استفاده در این محصول در نهایت نیمه جامد است.

نوع پوشش

دسته دیگر این محصول در نوع پوشش است. ایزوگام ها با پوشش های مختلف تولید می شوند. روکش آلومینیوم، روکش سنگریزه و روکش ساده متداول ترین هستند.

مدل های آلومینیومی روکش شده برای سقف ها و مکان هایی که در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند مناسب است. این پوشش نور خورشید را منعکس می کند، گرما کمتری ایجاد می کند و به ایزوگام آسیب می رساند.

مدلهای بدون پوشش برای مکان هایی که قابل مشاهده نیستند. به عنوان عایق برای سرویس های بهداشتی و غیره استفاده می شود.

سرانجام، سنگریزه ها انتخاب خوبی برای محله های شلوغ هستند. این پوشش ها از زیبایی بیشتری برخوردار بوده و همچنین در برابر فشار ثابت مقاومت بیشتری دارند.

ابعاد و شکل ظاهری

از نظر شکل ظاهری و ابعاد می توان دو نوع رایج از این محصول را نام برد. ایزوگامهای رولی که معمولا یک متر عرض و ده متر طول هر رول دارند. بیشتر آنها در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. اما انواع دیگری از این محصول وجود دارد که ایزوشینگل یا برش نامیده می شود. این محصول برای عایق بندی فضاهایی که از خارج قابل مشاهده هستند (مانند سقف های شیروانی) استفاده می شود. این محصول در ابعاد مختلف است و از زیبایی ظاهری برخوردار است.

انواع ایزوگام از نظر تعداد لایه

 • ایزوگام تک لایه
 • ایزوگام دو لایه

انواع ایزوگام از نظر روکش

 • ایزوگام فویل دار
 • ایزوگام بدون روکش یا پودری
 • ایزوگام رنگی
 • ایزوگام سنگ ریزه ای

ایزوگام پودری چیست

در ایزوگام پودری، به جای روکش آلومینیومی، پودرهای معدنی به کار می رود. اصولا از ایزوگام پودری برا یعایق بندی مکان های دور از تابش مستقیم نور آفتاب مانند سرویس بهداشتی استفاده می شود.

تفاوت ایزوگام فویل دار و ساده

ایزوگام فویل دار، پوششی از آلومینیوم دارد که بیشتر مواقع در کارخانه روی ایزوگام پرس می شود و یا پودر و نایلکس می شود. البته این را هم بگویم که فویل، تاثیری در کیفیت ایزوگام نخواهد داشت. وجود فویل به تنهایی شاخص مناسبی برای انتخاب یک ایزوگام خوب و مرغوب باشد.

ایزوگام خوب کدام است؟

یک ایزوگام خوب و استاندارد

 • قدرت کششی بالایی دارد
 • در اثر تا شدن نمی شکند
 • طول آن 10 متر هست
 • ضخامت آن 4 میلی متر است
 • تاریخ تولید، نوع عایق، علامت استاندارد و .. دارد
 • تا دمای 5- درجه سانتی گراد در مقابل سرما مقاوم است
 • تا دمای 120 درجه سانتی گراد در مقایل گرما مقاوم است
 • نقطه اشتعال آن بایستی 250 درجه سانتی گراد باشد.
 • در برابر گازها و اسیدهای شیمیایی مقاوم است.

چرا ایزوگام نقره ای است، نام دیگر ایزوگام چیست؟ سوال هایی مثل این ها را درباره نام که جوابش،ایزوگام مورد استفاده در بام ساختمان‌ها یا دیوارهای بیرونی ساختمان‌ها برای جلوگیری از نفوذ رطوبت معمولا به رنگ نقره‌ای دیده می‌شود. شاید از خودتان بپرسید که علت این رنگ چیست؟

ایزوگام برای دستیابی به کارایی لازم در برابر شرایط مختلف جوی دارای لایه‌های مختلفی است که هر یک برای کاربردی خاص در آن قرار گرفته‌اند. یکی از لایه‌های ایزوگام که در ایزوگام دولایه مورد استفاده در بام ساختمان‌ها قابل مشاهده است، یک لایه‌ی فویل است و به رنگ نقره‌ای دیده می‌شود.

کاربرد لایه‌ی فویل ایزوگام چیست ؟

ایزوگام پشت بام به دلیل اینکه در معرض تابش نور شدید خورشید است می‌بایست دارای مقاومت در برابر خشک شدن و ترک خوردن به علت گرما و اشعه‌ی ماورا بنفش خورشید باشد.

لایه‌های زیرین ایزوگام این ویژگی را ندارند و اگر مستقیم در معرض نور خورشید قرار بگیرند، در مدت کوتاهی از بین خواهند رفت. به همین دلیل یک لایه‌ی فویل که تنها وظیفه دارد نور خورشید را منعکس کند، روی ایزوگام اضافه می‌شود.

چرا در ایزوگام پشت بام ها یک لایه براق و نقره ای رنگ وجود دارد علوم هفتم

چرا از رنگ‌های دیگر استفاده نمی‌شود ؟

رنگ نقره‌ای بیشترین بازتاب نور را دارد و به همین دلیل کمترین گرما و اشعه‌ی خورشید در ایزوگام جذب خواهد شد. لازم به ذکر است که امکان خرید ایزوگام‌های طرح‌دار نیز برای خریداران وجود دارد. این ایزوگام‌ها به جای سطح نقره‌ای رنگ، یک لایه‌ی طرح‌دار یا دارای عکس روی آن را پوشانیده است.

ایزوگام‌های طرح‌دار هم پس از مدتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رنگ و طرح اولیه را از دست می‌دهند و به سمت سفید شدن می‌روند.

محافظت از لایه‌ی فویل ایزوگام

لایه‌ی فویل ایزوگام که در بیرونی‌ترین محل قرار گرفته است، در برخورد با اجسام نوک‌تیز می‌تواند آسیب ببیند. بنابراین بهتر است هنگام استفاده از فضای پشت بام به این نکته دقت کافی را داشته باشید. همچنین بهتر است در محل‌هایی که پایه‌های کولرها قرار می‌گیرند یا سایر اجسام سنگین و برنده قرار است جانمایی شوند، یک لایه‌ی اضافی ایزوگام روی ایزوگام اصلی قرار بگیرد تا از آسیب به ایزوگام اصلی جلوگیری شود و آب باران و برف نتواند به ساختمان نفوذ نماید.

عایق پیش ساخته هست یا عایق ضد رطوبت هست، می تواند سوال خیلی ها باشد. سعی ما در این مقاله بر این بوده که به این گونه پرسش ها پاسخ داده شود.

 

دکمه بازگشت به بالا