عمومیکسب و کار برتر

علت صدای قل قل فاضلاب چیست؟

هنگام بالا آمدن آب چاه فاضلاب یکی از لوله های فاضلاب ساختمان یا واحد شما دچار گرفتگی شده. در چنین شرایطی فاضلاب میتواند وارد سالن خانه شود و همه جا را کثیف کند. این امر اغلب سبب آسیب دیدن کف، دیوارها و لوله ها و لوازم شما می گردد.

یک راه ساده برای جلوگیری از این فاجعه یعنی برگشت فاضلاب به خانه این است که را قبل از فاجعه بار شدن شناسایی و با چاه بازکنی تهران مطرح کنید، اما برای انجام موثر این کار ابتدا باید علت آن را بدانید. به این ترتیب، می توانید گرفتگی را قبل از اینکه به نگرانی اصلی شما تبدیل شود، از بین ببرید.

علت صدای قل قل فاضلاب چیست؟

هر یک از صداهایی که از چاه های فاضلاب به گوش میرسد معنا و مفهوم خاصی هستند. اگر صدایی شبیه به قل قل در زمان ریختن آب به چاه و سینک به گوش میرسد، نشان دهنده گرفتگی لوله است. البته این صدا نشان می دهد که لوله فاضلاب به مرور در حال گرفتگی است و باید برای رفع آن به دنبال راه چاره باشید. این صدا نوعی زنگ خطر و علامت هشدار است تا با عکس العمل به موقع از مشکلات و حمام و غیره جلوگیری کنید.
با تجمع لایه های چربی در لوله های فاضلاب آشپزخانه و حمام و ورود مصالح و غیره به چاه حیاط آب به سختی از لوله ها پایین میرود. به همین دلیل کم بودن فضا برای پایین رفتن آب این صدا ایجاد میشود.

نحوه رفع صدای قل قل فاضلاب

همان طور که اشاره کردیم، این صدا نشان دهنده این است که به زودی چاه دچار گرفتگی میشود. در نتیجه با استفاده از محلول و ابزارهای مختلف باید مانع از این کار شد. برای رفع گرفتگی توالت فرنگی می توانید از استفاده کنید:

از ترکیب جوش شیرین و سرکه استفاده کنید

یکی از بهترین ترکیب ها برای از بین بردن لایه های چربی رسوب شده در جداره های لوله ها، جوش شیرین و سرکه است. در لوله ای که صدای قل قل می دهد حدود نصف فنجان جوش شیرین بریزید. سپس حدود 15 تا 20 دقیقه صبر کنید و یک فنجان سرکه داخل چاه بریزید. نیم ساعت صبر کنید تا لایه های چربی با این ترکیب کاملا ذوب و از لوله جدا شود. در نهایت یک سطل آب داغ با فشار داخل لوله بریزید.
چندین مرتبه این کار را انجام دهید تا تمام رسوب های لوله از بین برود. سپس بررسی کنید که آیا هنوز صدای قل قل از لوله فاضلاب به گوش میرسد یا خیر؟

استفاده از جوش شیرین، نمک، سرکه

یکی دیگر از راه حل ها برای از بین بردن صدای قل قل فاضلاب، استفاده از ترکیب نمک، جوش شیرین و سرکه است. مقدار مساوی نمک و جوش شیرین را در داخل لوله بریزید و حدود 15 دقیقه صبر کنید. سپس دو برابر مقدار قبل سرکه داخل لوله بریزید تا لایه های چربی از بین بروند. در نهایت با آب داغ مسیر عبور فاضلاب در لوله را کاملا شستشو دهید. این ترکیب برای نیز کاربرد دارد.

شستشوی لوله با آب داغ

ساده ترین کاری که می توانید بعد از شنیدن صدای قل قل در چاه فاضلاب انجام دهید، ریختن مقدار زیاد آب داغ است. آب داغ لایه های رسوب جداره لوله را از بین میبرد و از گرفتگی آن جلوگیری می کند. البته این روش به تنهایی در اغلب مواقع نمی تواند مشکل را حل کند. علاوه براین، ریختن آب داغ به مقدار زیاد و مداوم در لوله ها باعث باز شدن چسب آنها شده و به لوله نیز آسیب وارد می کند.

باز کردن لوله با فنر دستی

اگر به دنبال ابزار برای باز کردن گرفتگی لوله و از بین بردن صدای قل قل آن هستید، فنر دستی یکی از انتخاب های ایده آل است. فنر را آهسته تا زمانیکه به گرفتگی ها برخورد می کند در داخل لوله به جلو هدایت کنید. سپس با کمی حرکت دورانی شرایط را برای اتصال گرفتگی ها به سر فنر فراهم کنید. در نهایت فنر را به بیرون بکشید. پندین مرتبه این کار را انجام دهید تا گرفتگی ها باز شود.

استفاده از تلمبه دستی

از قدیمی ترین و آسان ترین روش ها استفاده از تلمبه های پلاستیکی می باشد. کافیست دهانه این تلمبه ها را روی چاه قرار دهید و چند مرتبه با سرعت زیاد آن را حرکت دهید. با انجام اینکار هوا با فشار زیاد وارد لوله ها شده و منجر به حرکت مواد تجمع یافته خواهد شد. پس از باز شدن گرفتگی ها با این روش حتما آب گرم با فشار زیاد وارد لوله ها کنید.

باز کردن سیفون سینک ظرفشویی

اگر سینک ظرفشویی صدای قل قل دارد، بهترین کار باز کردن سیفون زیر آن است. سیفون زیر سینک به مرور دچار گرفتگی شده و لجن زیادی در آن تشکیل می شود. اتصالات سیفون را آهسته باز کنید و تمام قطعات آن را در ظرف حاوی آب گرم و مواد شوینده قرار دهید. بعد از شستشوی لوله ها مجدد آنها را نصب کنید.
علاوه بر روش های فوق می توانید از محلول های لوله بازکنی و مواد شوینده نیز برای از بین بردن این صدا استفاده کنید.

آموزش

رفع صدای قل قل فاضلاب با فنر زنی

اگر با هیچ یک از راهکارهای بالا این صدا برطرف نشد، بهترین کار استفاده از فنربرقی است. بسیاری از گرفتگی های داخل لوله ها را خارج می کند. شرکت لوله بازکنی سهامی در تمام مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب تهران با فنرهای فولادی بسیار قوی با طول بلند در کوتاه ترین زمان و بدون کثیف کاری آماده ارائه خدمات است.

در بسیاری از ساختمانها صدای لوله های آب و فاضلاب کم و زیاد وجود داشته و در صورت بیش از حد بودن میزان صدا و مکرر بودن آن به خصوص در مواقعی مانند شب که آلودگی صوتی کاهش پیدا کرده و وقت استراحت است, این صدا میتواند آزار دهنده باشد و باعث سلب آسایش ساکنین شود. بسیاری از مردم با این صداها کنار آمده و برخی به دلیل حساسیت و یا درگیری فکری با این صدا ممکن است دچار مشکلاتی حادی شوند.

دقت کنید که اگر صدای لوله های آب به تازگی به وجود آمده اند, ممکن است نشتی و ترکیدگی لوله دلیل آن باشد. اما اگر با بررسی مشخص شد که نشتی وجود ندارد, دلایل آنرا در ادامه بررسی خواهیم کرد. علت صدای لوله های آب میتواند مربوطه به لوله های آپارتمان خود شما باشد, مربوطه به لوله های اصلی و مشاع ساختمان بوده و یا لوله های دیگر آپارتمانها و به ندرت ساختمان مجاور این صدا را ایجاد کند.

به طور کلی منشا و علت صدای لوله های ساختمان مربوط به و فاضلاب بوده و کمتر اتفاق میفتند که لوله کشی شوفاژ یا گاز صدایی ایجاد کنند, مگر در مواقعی که ترکیدگی و نشت شدیدی در این لوله ها حادث شده باشد. اما لوله های آب به دلیل فشار بالا و لوله های فاضلاب به علت حجم زیاد و پژواک صدا ممکن است, باعث ایجاد سر و صدای ناهجاری شوند.

به طور کلی وقتی یک سیال مانند آب از یک لوله یا هر جسم دیگری عبور میکند, به دلیل مقاومت و اصطحکاکی که بین این دو به وجود می آید, صدا تولید میکند. در حالت عادی این صدا به اندازه ای نیست که آزاردهنده تلقی شود, اما در برخی ساختمانها به دلیل شرایط خاص ممکن است این صدای بیش از حد بلند باشد و آسایش عمومی افراد را مختل کند.

صدای لوله های آب و فاضلاب میتوانند در وضعیت های مختلف اصوات متفاوتی داشته باشند و برای پی بردن به علل این صداها ابتدا آنها را دسته بندی میکنیم. تق تق کردن, لرزش لوله و ضربه های ممتد از انواع صداهایی هستند که در لوله های آب به وجود آمده و در بخش فاضلاب معمولا یک جریان دایم و بم در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی ایجاد میشود.

شرایط ایجاد صدای آب

  • زمان استفاده از آب گرم
  • در زمان باز و بسته کردن شیرالات بهداشتی
  • در هنگام استفاده از آب سرد
  • مواقعی که هیچ شیر آبی باز نیست.

موارد بالا ممکن است علل مختلفی داشته باشند اما بر حسب تجربه به دلایل اصلی و راهکارهای پیش روی آنها میپردازیم. در ابتدا لازم است برای حصول اطمینان در چند مرحله به قطعیت در علت صدای لوله های آب و فاضلاب برسیم.

سر و صدای لوله کشی آب گرم

در صورت ایجاد سرد و صدا ناهنجار مانند تق تق کردن در لوله کشی آب گرم میتوان به چند مورد مشکوک شد.

در صورت وجود لوله کشی تک لایه پلیمری ممکن است, در هنگام استفاده از آب گرم انبساط طولی و شل شدن لوله ها بر اثر آب گرم خروجی موجب لرزش های در طول لوله ها شوند که اگر این لوله ها فضای کافی برای دفع تکانه های ناشی از انبساط را نداشته باشند, این صدا ایجاد میشود. راه حل رفع صدای آن را میتوان در اصلاح لوله کشی دانست که البته کمی هزینه بر میباشد.

در صورت وجود لوله کشی گالوانیزه در سیستم آب گرم مصرفی, گرفتگی سطح مقطع داخلی لوله موجود ایجاد صداهایی لرزشی و در برخی مواقع وحشتناک میکند. یک راه حل با هزینه کم میتواند شستشوی لوله با فشار آب سرد باشد که احتمال نتیجه گیری با آن کم است. در صورتیکه این روش جواب نداد بایستی به دنبال بازسازی لوله کشی ساختمان باشید.

در برخی مواقع گرفتگی شیرالات و اتصالات در مسیر لوله کشی آب گرم نیز ممکن است باعث ایجاد سر و صداهایی شود که بایستی این گرفتگی ها را یافته و رفع شود. یکی دیگر از دلایل ایجاد سر و صدای لوله ها , ممکن است نشتی لوله کشی باشد, که این مساله بیشتر در ترکیدگی های پنهان ممکن است با بروز صدا بروز کند, پیدا کردن محل نصب و و فاضلاب یا شوفاژ راه قطع کردن این صداهای مرموز است.

ضربه قوچ یا آب کوبش

در لحظه قطع جریان آب به خصوص در برخی تجهیزات منزل مانند فلاش تانک, توالت فرنگی و ماشین لباسشویی انسداد مسیر جریان آب موجب میشود که یک فشار معکوس به جریان عبور آب در سطوح بالای وسیله مذکور ایجاد شود. این فشار دینامیکی موجب تولید ضربات آنی و ایجاد سر و صدای ناهنجار در ساختمان میشود. این پدیده که به خصوص در پمپ های آب رایج هستند با تمهیداتی رفع میشوند.

در برخی از ساختمانها با نصب محفظه هواگیری این مشکل کمتر بروز میکند. اما در ساختمانهایی که این مساله بسیار اتفاق میفتد میتوان با بستن شیر فلکه ورودی اصلی ساختمان و تخلیه آب کل مجموعه از پایین ترین شیر ساختمان در جیات یا پارکینگ کار هواگیری را انجام داد تا مشکل یا چکش آبی رفع شود.

فشار بالای آب سرد

فشار بالای آب سرد از مواردی است که در ساختمانهای دارای پمپ ایجاد یک صدای ممتد میکند. این صدا با بازکردن شیرالات کاهش پیدا کرده و مجددا با قطع جریان آب ادامه پیدا میکند. تعدیل فشار پمپ راهکار رفع این صدای لوله های آب ساختمان است.

رسوب گرفتگی پکیج یا آبگرمکن

یکی از علل ایجاد سر و صدای لوله آب در آپارتمان هایی که دارای آبگرمکن و پکیج هستند, وجود رسوب در مبدل آبگرمکن و پکیج است که معمولا به صورت تق تق رخ میدهد. راهکار آن هم مشخص بوده و این کار میتواند نشانه ای برای سرویس و تعمیر پکیج و آبگرمکن شما باشد.

رفع صدای لوله های فاضلاب

صدای لوله های فاضلاب نیز میتواند بسیار آزار دهنده باشد. استفاده از لوله های سایلنت با و بست کاری اصولی میتواند در کاهش این صداها موثر باشد, اما در ساختمانهایی که سکونت وجود دارد, راهکار چیست؟

  1. محکم کردن بستهای شل شده و مهار لوله های رایزر فاضلاب
  2. عایق کاری لوله های با فوم, پشم سنگ و عایق های حجیم

رفع صدای سیفون

چک کردن و تعمیر شناور توالت فرنگی یا مکانیزم تخلیه فرنگی راه حل رفع صدای توالت فرنگی باشد. بازبودن یکسره شناور و یا تخلیه مکرر مخزن تخلیه علاوه بر هدر دادن آب میتواند صدای لوله های آب را تشدید کند. این مشکل در فلاش تانک ها هم شایع است که بایستی بررسی شوند. مساله بعدی نصب غیر اصولی یا سیفون توالت ایرانی در لوله کشی فاضلاب است که پس از استفاده از سرویس ایرانی صدایی مانند سرریز شدن آب از یک تشت را تا مدتی تولید میکند. عایق کاری و تعویض شتر گلو میتواند این مساله را رفع کند.

دکمه بازگشت به بالا