عمومیکسب و کار برتر

شناختی جامع از کاربرد آجر لفتون در صنعت ساختمان

آجر ماشینی یکی از کاربردی ترین مصالح ساختمانی است که در اغلب پروژه‌های ساختمانی از آن برای دیوارکشی و یا در سایر بخش‌های ساختمان سازی استفاده می‌شود، به این آجرها در اصطلاح آجر ده سوراخ هم می‌گویند. این آجرها از ترکیب خاک‌های رس، شیل و نسوز در کوره‌های مخصوص ساخته می‌شود تا استحکام بالایی در برابر حرارت و سایر موارد داشته باشد.

نام آجر سوراخ‌ دار را از روی ظاهر آن انتخاب کرده‌اند که دارای ۸ تا ۱۰ سوراخ بر روی هر آجر است، دلیل این سوراخ‌ها فقط کاهش وزن آجر برای حمل آسان است و هیچ دلیل دیگری برای این کار وجود ندارد.تعداد سوراخ‌ها باعث شده قیمت این نوع آجر نسبت به سایر آجرها کمتر باشد ، برای آگاهی از شرایط خرید و قیمت آجر لفتون و انواع آجر سوراخ دار می‌توانید به فروشگاه اینترنتی مصالح ساختمانی ما سر بزنید و یا به صورت تلفنی برای خرید عمده آجر ماشینی از شرکت ما با همکاران ما تماس بگیرید.

آجر لفتون یا آجر ده سوراخ چیست؟

آجرهای لفتون تولید اصفهان دارای ۱۰ سوراخ بوده و قطر هر سوراخ بین ۲ تا ۳ سانتی متر است. در آجر سه گل که دارای سه سوراخ است قطر هر سوراخ حدود ۴ تا ۵ سانتی متر در نظر گرفته می‌شود.

A comprehensive understanding of the use of Lefton bricks in the construction industry

مشخصات فنی آجر لفتون

آجر لفتون در سایت تماشا به نام‌های آجر نما لفتون، آجر زبر، آجر نما زبره، آجر نما سوراخدار، آجر سوراخدار و یا آجر سوله سازی نیز معروف است. این آجر دو کاربرد مختلف دارد، به این معنا که می‌توان با استفاده از آن دیوارهای حایل و غیر حایل ساخت ضمن آنکه بعد از ساخت دیوار نیازی به ایجاد مجدد نما نیست. این محصول که دارای مقاومت بالایی است برای ساخت دیوارهای متحمل بار و وزن استفاده می‌شود. شیوه چیدمان آن همچنین به صورت پازلی بوده تا مقاومت آن در برابر وزن و فشارهای جانبی چند برابر شود.

در تولید آجر سوراخ دار ابتدا آجر با حرارت ملایم خشک می‌شود، سپس به صورت کامل پخته شده و وجود سوراخ در آجر باعث سریع تر خشک شدن آن در زمان پخت می‌شود. همچنین در مرحله پخت قسمت‌های مرکزی آجر هم حرارت کافی می‌بینید که موجب افزایش استحکام آجر می‌شود، این موضوع در مقاومت و همگنی آجر سوراخ دار بسیار موثر است.

ابعاد آجر سوراخ دار

این محصول در دو سایز قالب بزرگ و قالب کوچک تولید می‌گردد. آجرهای قالب کوچک به رنگ زرد تولید و در طاق زنی، منهول فاضلاب و پشت کار از آن استفاده می‌شود. به علاوه استفاده از این نوع محصول در شهرهای جنوبی کشور مانند اهواز و بوشهر بسیار متداول است. لفتون قالب بزرگ ۱۰ سوراخ به دو صورت توکار و نما تولید می شود. از انواع توکار در طاق زنی و یا پشت کار و از انواع لفتون های نما در نماکاری سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر مصارف این محصول می توان به منهول فاضلاب نیز اشاره کرد. استفاده از لفتون قالب بزرگ اکثرا در شهرهای شمالی کشور، تهران و کرج متداول است.

وزن آجر سوراخ دار

همانگونه که بیان کردیم آجر سوراخ دار را در دو قالب سایز کوچک و بزرگ می سازند. لفتون‌های کوچک ۵ سانتی متری هر کدام دارای وزن ۷۵۰ گرم است که در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی به بازار عرضه می شود. لفتون‌های قالب کوچک ۵.۵ سانتی همچنین هر کدام دارای وزن ۸۰۰ تا ۸۲۰ گرم است. لفتون‌های قالب بزرگ ۵ سانتی هر کدام وزنی برابر با ۸۸۰ تا ۹۱۰ گرم دارد که به دو صورت فله و بسته بندی به بازار عرضه می شود. انواع بسته بندی های آن در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی در بازار موجود است.

لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی اما هر کدام دارای ۱۰۲۰ تا ۱۲۵۰ گرم وزن است. این محصول را به صورت فله ای یا پالت شده و یا بسته بندی به بازار عرضه می‌کنند. تعداد موجود در هر پالت یا بسته متفاوت است. ولی به طور کلی تعداد آجرهای موجود در هر پالت بین ۸۴۰ تا ۹۲۰ عدد متغیر است. لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی در بازار به آجر عراقی نیز معروف است. این محصول در اندازه های ۲۱.۵*۱۰*۵ سانتی متری تولید می‌شود که به علت سایز بالای آن در ساخت سازه های با سایز بزرگ مانند سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع آجر  لفتون

آجرهای لفتون به شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی در کارگاه‌های ساخت آجر تولید و به بازار عرضه می‌شوند که کاربرد هریک از انواع آجرهای سوراخ دار در بازار متفاوت است. به صورت کلی در حال حاضر آجرهای سوراخ دار موجود در بازار به دو دسته قالب بزرگ و قالب کوچک تقسیم بندی می‌شود که هر یک این آجرها ویژگی‌های خاص خود را دارند. انواع آجر سوراخ دار یا لفتون عبارتند از:

آجر سوراخ‌ دار قالب کوچک:

این آجرها به رنگ زرد هستند و معمولا در مناطق گرمسیری و جنوب کشور از این آجرها برای ساخت و ساز استفاده می‌شوند. پشت کار، طاق زنی، دیوار چینی اتاق‌ها، تراس، درپوش حمام و سرویس بهداشتی، زدن سقف به کمک تیر آهن از جمله کاربردهای این آجرها است.ابعاد آجرها: ۵*۹*۱۹ سانتی‌متر و وزن تقریبی ۸۰۰ گرم.این آجرها در دو نوع درجه یعنی آجرهایی هستند که با دستگاه خشک می‌شوند و درجه دو یعنی آجرهایی که با نور خورشید خشک می‌شوند در بازار مصالح ساختمانی موجود است.

آجر سوراخ ‌دار قالب بزرگ:

این آجرها به دو شکل توکار و نما تولید می‌شوند، از مدل توکار برای پشتکار و از مدل نما برای نماکاری استفاده می‌شود.طاق زنی در شهرهایی همچون تهران، کرج و شمال کشور، منهول فاضلاب، راه پله ها، سوله سازی، نما، دیوار چینی محوطه، حصار باغ ها و ویلاها از جمله کاربردهای این نوع آجر سوراخ دار است.ابعاد آجرها: ۵.۵*۱۰*۲۱.۵ سانتی‌متر و وزن تقریبی ۱.۱ کیلوگرم.

آجر سوراخ ‌دار سه طرف نما (آجر عراقی):

این آجرها در ابعاد اصلی ۷*۱۱*۲۳ سانتی‌ متر تولید می‌شوند، در هر مترمربع ۳۶ عدد از آن‌ها قرار می‌گیرد.
در دیوارهای سوله و نماهای ساختمان‌ها از این مدل استفاده می‌کنند، استفاده در نما، استفاده در مکان‌هایی که کم عرض است و ترمیم دیوارهای قدیمی یا دیوارهایی که از آجر سوراخ دار کامل استفاده کرده‌اند.

آجر سوراخ ‌دار چهار طرف نما:

این آجرها به عنوان آجرهای پرمصرف برای نما مدرسه‌ها، دیوارهای باغ‌ها و ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ابعاد آجرها: ۵.۵*۱۰*۲۲ سانتی‌ متر و وزن تقریبی ۱۲۲۰ گرم.

علت وجود سوراخ در آجرهای لفتون چیست؟

به طور کلی وزن آجرها زیاد است و حمل آنها تا محل کارگاه ساختمانی مقدار قابل توجهی هزینه دارد، به طوری که گاهاً هزینه حمل این آجرها از قیمت آن درب کارخانه بیشتر می‌شود. به منظور کاستن از وزن آجر سوراخ‌هایی در آن ایجاد می‌کنند. به علاوه با ایجاد سوراخ‌ها در این آجرها مواد اولیه کمتری برای تولید آجر سوراخ دار مصرف می‌شود که این موضوع بر هزینه ساخت تاثیر دارد.

یکی دیگر از علل وجود سوراخ در آجرهای لفتون این است که چسبندگی ملات و آجر بیشتر شود، در واقع ملات اندکی به داخل سوراخ ها نفوذ کرده و شکل آنها را به خود می‌گیرد که این امر موجب چسبندگی بیشتر ملات و آجر می‌شود. همچنین مقاومت آجر در برابر جا به جایی در اثر نیروهای جانبی وارد بر آن افزایش می‌یابد. همان طور که می‌دانید آجر ماشینی از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است، مخصوصاً در مقایسه با ملات ماسه سیمانی که در بین آجرها استفاده می‎شود و پس عملاً وجود سوراخ‌ها تاثیر چندانی بر ارزش سازه‌ای آنها ندارد.

برای مشاهده محصولات ما و ویدئو های مختلف راجب انواع اجر میتوانید به یوتیوب ما مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

دکمه بازگشت به بالا