عمومیکسب و کار برتر

سریال وندزدی چگونه به شهرت رسید؟

گروه فرهنگی: جنا اورتگا بازیگری را از ۶ سالگی آغاز کرده اما در ۲۰ سالگی به لطف نقش اصلی سریال وندزدی (Wednesday) به شهرت رسید. سکانس رقص معروف این سریال که با استقبال مخاطبان مواجه شده و در شبکه های اجتماعی بسیار مورد توجه قرار گرفته است، طراحی خود او بود. جنا اورتگا را حالا یکی از ستارگان نوظهور و آینده دار هالیوود می دانند.

با چند حقیقت جالب درباره ی این بازیگر جوان همراه باشید.

۱- جنا اورتگا در سال ۲۰۰۲ در آمریکا متولد شد. او مکزیکی است و اجدادش پورتوریکویی بودند. جنا ۵ خواهر و برادر دارد.
۲- بازیگری را از سن کم آغاز کرد. به خاطر همین موضوع نتوانست در مراسم فارغ التحصیلی دوران دبیرستانش شرکت کند، چیزی که به گفته ی خودش افسوسش را می خورد.
۳- جنا بعد از دیدن فیلم «مردی در آتش» (Man on Fire) که محصول سال ۲۰۰۴ است، تحت تأثیر بازی داکوتا فانینگ در این فیلم، تصمیم به بازیگر شدن گرفت. او در اینباره گفته: «به مادرم گفتم می خواهم نسخه ی پورتوریکویی داکوتا فانینگ شوم.»
۴- مادر جنا یک روز ویدئویی از دخترش در فیسبوک منتشر کرد که در شرح آن نوشته بود: «ملکه درام کوچک من.» یک مسئول انتخاب بازیگر این ویدئو را دید و از جنا برای شرکت در تست بازیگری دعوت کرد. اندکی بعد جنا شروع به بازی در آگهی های تبلیغاتی کرد.
۵- اولین فیلم جنا «مرد آهنین ۳» (Iron Man) بود که در آن نقش دختر رئیس جمهور را برعهده داشت. او در اینباره گفته: «بیشتر سکانس مربوط به من را حذف کردند. اما ۲ ثانیه از فیلم دوربین روی من است که مادرم و دوستانم با دیدنش در سینما جیغ کشیدند.»
۶- یک سال بعد، در سال ۲۰۱۴، جنا نقش کودکی شخصیت اصلی سریال (Jane the Virgin) را ایفا کرد.
۷- در سال ۲۰۱۶، جنا نقش اصلی سریالی در شبکه دیزنی به نام «گیر افتاده در وسط» (Stuck in the Middle) را برعهده گرفت. او در این سریال نقش دختری نابغه را بازی می کرد که خواهر و برادرهای زیادی داشت. پیش از بازیگر شدن جنا، خانواده ی او از مخاطبان شبکه دیزنی بودند و جنا یک بار گفته بود اگر مادرش اجازه ی بازیگری به او دهد، یک روز به شبکه دیزنی هم خواهد رفت. مادرش در جواب گفته بود: «ببینیم و تعریف کنیم!» اما این اتفاق واقعاً رخ داد.
۸- در یکی از قسمت های سریال «گیر افتاده در وسط»، هارلی، شخصیتی که جنا نقش آن را برعهده داشت، جمله ای به زبان می آورد که گویی پیشگویی ای از آینده ی جنا بود.
هارلی که فرزند وسط از ۷ فرزند خانواده ی خود بود، یک بار سعی داشت ترتیب یک طبیعت گردی خانوادگی را بدهد. اما وقتی متوجه شد خواهر و برادرهایش آن روز گرفتارند، گفت: «این همان اتفاقی است که وقتی بچه های خانواده ۷ تا هستند و شما وسط شان گیر افتاده اید، می افتد. خانواده ی من اگر یک هفته بود، من روز چهارشنبه می شدم.» (چهارشنبه در زبان انگلیسی همان Wednesday / ونزدی است.)
۹- جنا صداپیشگی در چند سریال انیمیشنی را هم تجربه کرد؛ آن سوی دیوار باغ (Over the Garden Wall)، شهر بزرگ گرین ها (Big City Greens) و النا از آوالور (Elena of Avalor).
۱۰- جنا در فصل دوم سریال پربیننده ی «تو» (You) در نقش الی ظاهر شد. این اولین نقش جدی دوران کاری اش بود و این موضوع او را بسیار مضطرب کرده بود. او در اینباره گفته: «هر روزی که سر صحنه می رفتم فکر می کردم بابت اشتباهی اخراج می شوم.»
۱۱- در سال ۲۰۲۱، فیلم «روز بله گویی» (Yes Day) منتشر شد که جنا در آن نقش دختر بزرگ شخصیتی را بازی می کرد که جنیفر گارنر نقش آن را برعهده داشت.
۱۲- طرفداران فیلم های ژانر وحشت، جنا را یک ملکه جیغ (اصطلاحی که برای بازیگران زن فیلم های ترسناک به کار می رود) می دانند، چرا که چند فیلم از این ژانر در کارنامه ی خود دارد: ایکس (X)، جیغ ۵ (Scream) و پرستار بچه: ملکه قاتل (The Babysitter: Killer Queen).
۱۳- جنا از طریق تماس تصویری برای نقش اصلی سریال «ونزدی» تست بازیگری داد. او در حالی که خون و عرق مصنوعی روی موهایش و یک زخم گریم شده ی بزرگ روی صورتش داشت در این تست شرکت کرد چون آن زمان مشغول بازی در فیلم ترسناک «ایکس» بود. او در اینباره گفته: «وقتی تماس برقرار شد، تیم برتون با دیدنم به خنده افتاد. من هم خنده ام گرفت.»
۱۴- جنا وقتی فهمید در سریال «ونزدی» با کریستینا ریچی همبازی خواهد بود دست و پایش را گم کرد، بازیگری که در دو بازسازی از فیلم «خانواده آدامز» (The Addams Family) در سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳ نقش «ونزدی» را بازی کرده بود. او در اینباره گفته: «کریستینا ریچی آدم خیلی جالبی است. مشکلی با آشنایی با او نداشتم ولی بازی اش در نقش “ونزدی” بی نقص بود و این یکی دیگر از دلایلی بود که به عهده گرفتن این نقش را برایم سخت کرده بود.»
۱۵- جنا از طرفداران پر و پاقرص سریال «چیزهای عجیب تر» (Stranger Things) است که رکورد تماشای آن اخیراً به دست سریال «ونزدی» شکسته شده است. او در اینباره گفته: «همه تئوری هایی که درباره ی این سریال مطرح می شود را دنبال می کنم و از آن سیر نمی شوم.»
۱۶- جنا قبلاً وگان بود اما در دوران فیلمبرداری سریال «ونزدی» که در کشور رومانی انجام می شد، خوردن ماهی را شروع کرد تا بتواند رژیم غذایی متعادلی در یک کشور خارجی داشته باشد.
۱۷- به توصیه ی تیم برتون، جنا هنگام بازی در نقش «ونزدی» به ندرت پلک می زد. اما به گفته ی خودش این کار راحتی نبود. او در اینباره گفته: «اگر پلک می زدم آن صحنه را باید دوباره از اول می گرفتیم. زمستان بود و به صورتم دائم باد می خورد. دست آخر یاد گرفتم که وقتی دوربین روی من نیست پلک بزنم.»
۱۸- جنا شیفته ی کتابخوانی است. او گفته رمان مشهور «مرشد و مارگاریتا» نوشته ی میخائیل بولگاکف را که در سریال «تو» به آن اشاره شد را خوانده است.
۱۹- جنا برای آنکه بتواند در سریال «ونزدی» ویلنسل بنوازد، از حدود ۲ ماه پیش از آغاز فیلمبرداری تمرین نواختن ویلنسل را آغاز کرد.
۲۰- جنا تا به حال نامزد دریافت چند جایزه هم شده است، از جمله یک جایزه گلدن گلوب برای بازی اش در سریال «ونزدی».
۲۱- جنا درباره ی زندگی شخصی اش صحبت نمی کند و اهمیت زیادی هم به شایعات نمی دهد. او در اینباره گفته: «طبق شایعات فضای مجازی، من تا با حال با ۶ نفر رابطه عاشقانه داشته ام اما در واقعیت با هیچ کدام شان نبوده ام.»
۲۲- جنا در سال ۲۰۲۰، زمانی که ۱۸ سال داشت اولین کتاب خود را منتشر کرد که یک مجموعه داستان کوتاه به نام It’s All Love: Reflections For Your Heart & Soul بود.
۲۳- در دسامبر ۲۰۲۲ معلوم شد جنا و پرسی هاینس وایت که در سریال «ونزدی» نقش خاویر تورپ را برعهده داشت، در یک سریال کمدی دوبله رمانتیک به نام Winter Spring Summer or Fall بار دیگر با یکدیگر همبازی خواهند شد. جنا تهیه کننده اجرایی این فیلم هم هست.
۲۴- جنا گفته دوست دارد در آینده کارگردان شود اما در حال حاضر روی بازیگری تمرکز دارد.
۲۵- چند فیلم جدید با بازی جنا در صف اکران قرار دارد، از جمله فیلم ترسناک «جیغ ۶»، فیلم تریلر Finestkind و فیلم کمدی درام Miller’s Girl.

درست است که خانواده‌ی آدامز را نمی‌توان در رتبه‌های اول مشهورترین خانواده‌های داستانی و ساختگی دید، اما قطعا می‌توان آن را یکی از موارد این فهرست دانست؛ هرچند که به پای خانواده‌ی گلدبرگ، سیمپسون‌ها و سوپرانوها و غیره نمی‌رسد. این خانواده‌ی مشهور در سال ۱۹۳۸ برای اولین‌بار در مجله نیویورکر به نمایش درآمد و هنوز هم که هنوز است جذابیت خود را حفظ کرده است. این خانواده که توسط چارلز آدامز خلق شده بودند، تا به امروز به اشکال مختلف در رسانه‌های متنوع مانند تلویزیون، سینما، بازی‌های ویدیویی، کمیک بوک‌ها و غیره به تصویر کشیده شدند. چارلز آدامز تا لحظه مرگ خود، تمام وقتش را صرف خلق آثار جدیدی از خانواده آدامز کرد.

سریال ونزدی، همان‌طور که از اسمش هم برمی‌آید، حول محور دختر خانواده یعنی ونزدی آدامز می‌چرخد. همان ابتدای داستان ما شاهد این هستیم که قلدرهای مدرسه، برادر ونزدی یعنی پگزلی را اذیت و او را داخل کمدش حبس کردند. به همین دلیل هم او تصمیم می‌گیرد که با رها کردن یک سری پیراناهای زنده در استخر مدرسه، انتقام برادرش را از اعضای تیم واترپلو بگیرد؛ زیرا معتقد است که فقط خودش حق دارد برادرش را اذیت کند. به همین دلیل هم این دختر بیچاره از مدرسه اخراج می‌شود و مجبور است باری دیگر به مدرسه جدیدی برود؛ اما این بار دیگر همه چیز فرق می‌کند.

اسم واقعی ونزدی | ایند در ونزدی

اخراج شدن ونزدی باعث می‌شود تا والدین او یعنی گومز و مورتیشیا آدامز، او را در آکادمی نورمور که در جریکو (ورمونت) قرار دارد، ثبت نام کنند. این مدرسه مخصوص طردشده‌های هیولایی است که از همه جا رانده و از همه جا مانده شدند؛ جایی که زمانی پدر و مادر خودش هم در آن‌جا تحصیل می‌کردند و همانجا با هم آشنا شدند. شخصیت سرد و بی‌عاطفه‌ی ونزدی و همچنین طبیعت سرکشی که دارد، اجازه نمی‌دهد راحت با هم‌کلاسی‌هایش ارتباط برقرار کند و با آن‌ها دوست شود. همین موضوع باعث می‌شود که بارها و بارها با مدیر مدرسه درگیر شود و به دردسر بیفتد.

در همین حین، ونزدی به این موضوع هم پی می‌برد که درست همانند مادرش، توانایی‌های ذهنی خاصی دارد که می‌تواند به او کمک بزرگی بکند؛ برای اینکه بتواند یک معمای قتل محلی بسیار مهم را با کمک کلانتر جریکو، حل کند. سریال ونزدی، ماجراهای این دختر جوان را با چاشنی اسرارآمیز، المان‌های ماوراءطبیعی و همچنین معمایی برای مخاطب به تصویر می‌کشد. ونزدی همزمان با گذراندن دوران مدرسه، تلاش می‌کند تا روی قدرت‌های روانی در حال ظهورش تسلط پیدا کند، یک قتل عام وحشیانه را خنثی کند (اتفاقی که این شهر کوچک را غرق در وحشت کرده است) و همچنین یک معمای اسرارآمیز و ماوراءطبیعی را هم حل کند.

۲۵ سال پیش، دقیقا همین معما، پدر و مادر خودش را هم بیچاره کرده بود؛ زیرا آن‌ها هرچه تلاش کردند تا پاسخی برای آن پیدا کنند، موفق نشدند. به همین دلیل تمام امید خاندان آدامز به ونزدی است تا جوابی برای سؤال‌های آن‌ها پیدا کند. تمام این ماجراها زمانی اتفاق میفتد که ونزدی سخت در تلاش است تا با روابط جدید و بسیار پیچیده‌ای که در نورمور آغاز کرده، کنار بیاید و خود را با شرایط تازه وفق دهد؛ زیرا پیش از این، او هیچوقت چنین شرایطی را تجربه نکرده بود و کاملا همه چیز برایش تازگی دارد. او در این آکادمی و مدرسه جدید با ماجراها، موقعیت‌ها، افراد، احساسات و روابطی آشنا می‌شود که هیچ پیش‌زمینه‌ای برایش نداشت و حالا نمی‌داند چطور باید با آن‌ها برخورد کند.

سریال های شبیه سریال ونزدی

سریال آکادمی آمبرلا

  • بازیگران: الیوت پیج، تام هاپر و رابرت شیهان
  • سال پخش: ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳
  • ژانر: اکشن، ماجراجویی و کمدی

خلاصه داستان: سریال آکادمی آمبرلا حول محور یک خانواده‌ی عجیب و غریب می‌چرخد که هر کدام از فرزندان این خانواده یک قدرت ماورایی دارند؛ تک تک این خواهر و برادرها به سرپرستی گرفته شدند و در بزرگسالی به یک سری ابرقهرمان تبدیل می‌شوند. آن‌ها با اینکه آنقدرها هم دل خوشی از یکدیگر ندارند، اما دور هم جمع می‌شوند تا رمز و راز مرگ پدر خود را کشف کنند. اما در همین مسیر، با خطرات و تهدیدهای مختلف برخورد می‌کنند که پشت سر هم ماجراهای مختلفی را برای آن‌ها رقم می‌زند.

سریال The Midnight Club

سریال باشگاه نیمه شب

  • بازیگران: ایمان بنسون، ایگبی ریگنی و روث کاد
  • سال پخش: ۲۰۲۲
  • ژانر: اسرارآمیز، درام و ترسناک

خلاصه داستان: سریال باشگاه نیمه شب حول محور گروهی از نوجوانان بیمار می‌چرخد که در آسایشگاه برایت کلیف می‌چرخد؛ نوجوانانی که به بیماری‌های لاعلاج مبتلا هستند. این نوجوانان درکنار یکدیگر، گروهی را با نام باشگاه نیمه شب تشکیل می‌دهند. قرار آن‌ها هم به این صورت است که نیمه شب به‌طور مخفیانه در کتابخانه بزرگ آسایشگاه جمع می‌شوند تا داستان‌های ترسناک برای هم تعریف کنند. آن‌ها که اعضای این باشگاه هستند، عهد و پیمانی را با هم می‌بندند که همگی باید رعایت کنند؛ هرکسی که اول و زودتر از دنیا برود، باید تمام تلاش خود را بکند که با دیگر اعضای باشگاه ارتباط برقرار کند.

سریال The Order

سریال محفل

  • بازیگران: جیک منلی، سارا گری و مت فروئر
  • سال پخش: ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰
  • ژانر: فانتزی، درام و ترسناک

خلاصه داستان: سریال محفل داستان یک دانشجوی کالج به نام جک مورتون را حکایت می‌کند که به گروه هرمتیک رز آبی ملحق می‌شود؛ یک انجمن مخفی که به آموزش و تمرین جادو می‌پردازد. هرچه جک در تاریخچه‌ی این سازمان عمیق می‌شود، اسرار تاریک خانوادگی و یک نبرد زیرزمینی را پیدا می‌کند؛ نبردی بین گرگینه‌ها و هنرهای تاریک جادویی. برای تماشا از گپ فیلم کلیک کنید.

دکمه بازگشت به بالا