عمومیکسب و کار برتر

دلیل آبسه لثه چیست

محتوای این مطلب پنهان
1 آبسه چیست؟

آبسه چیست؟

آبسه دهان اغلب با درد همراه است، ولی بعضی از آبسه ها بدون درد هستند. در هر صورت برای درمان آبسه باید به متخصص مراجعه شود. زیرا مراجعه کردن در اولین فرصت بسیار اهمیت دارد و مانع از پیشرفت عفونت و درگیر کردن دیگر اعضای صورت، و همچنین دیگر قسمت های بدن می شود. باز شدن کپسول آبسه حتما باید توسط دندانپزشک صورت بگیرد. آنتی بیوتیک ها از موثر ترین داروها برای درمان آبسه بعد از انجام مراحل اولیه درمان توسط دندانپزشک هستند که نوع و طول دوره مصرف را حتما دندانپزشک باید تعیین کند. استفاده از نمک و نشاسته یا سایر درمان های خانگی اگرچه می تواند یک تسکین موقتی برای آبسه دهان باشد، ولی هیچ وقت نمی تواند جایگزین درمان تخصصی توسط دندانپزشک شود و ممکن است عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

آبسه به حفره ی چرکی گفته می شود که حاوی بافت مرده، گلبول های سفید خون و باکتری می باشد. آبسه ها ممکن است در هر قسمتی از بدن، مانند آبسه دهان، رشد کنند و معمولا به صورت، توده قرمز، متورم و دردناک ظاهر می شوند. آبسه ها در بدن منجر به تورم ، تب و بیماری هایی از جمله: سپتی سمی می شوند.

آبسه دهان یک غده چرکی است که منشا آن می باشد. این نوع آبسه با توجه به عامل به وجو آورنده آن، در قسمتهای مختلف لثه و دندان ها ظاهر می شود. آبسه دهانی معمولا همراه با تورم، درد و خارش است. تمام افراد باید مواظب باشند که در صورت مشاهده آبسه، جهت تشخیص و درمان، به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایند.

انواع آبسه دهان

در اثر عفونت حاد باکتریایی، آبسه دهانی همراه با درد شدید ظاهر می شود، که باکتری ها از طریق زخم های لثه، یا سوراخ دندان های پوسیده، به اعماق نفوذ می کنند و باعث ایجاد آبسه دهان می شوند. آبسه های دهانی معمولا دو نوع هستند:

آبسه دهانی پری اپیکال

 • آبسه دهانی پری اپیکال: این نوع آبسه معمولا در انتهای ریشه دندانی ظاهر می شود. آبسه دهان پری اپیکال، در نتیجه عدم درمان به موقع کانال ریشه دندان، ترمیم ناقص دندان در گذشته و یا آسیب دیدن دندان، به وقوع می پیوندد. که در این هنگام، باکتری ها به پالپ دهان که شامل: اعصاب، بافت همبند و رگ های خونی است، حمله می کنند.

آبسه دهانی پریودنتال

 • آبسه دهانی پریودنتال: این نوع آبسه در لثه ها و در کنار ریشه دندانی اتفاق می افتد. که باید سعی شود در سریع ترین زمان ممکن درمان را زیر نظر دندانپزشک متخصص آغاز کنید.

علائم ایجاد آبسه دهان

علائم را نادیده نگیرید.

ظاهر شدن آبسه دهانی با علائمی از قبیل:

 • با شدتی که استخوان فک، گوش و گردن فرد بیمار را هم درگیر می کند.
 • حساس شدن دندان به دمای سرد و گرم
 • احساس درد هنگام جویدن و همچنین گاز زدن غذا
 • ایجاد ورم در قسمتی از صورت که آبسه دهانی در به آن نزدیک است.
 • ظاهر شدن نرم و متورم در زیر گردن و فک افراد
 • تب و همچنین اشکال در هنگام بلع غذا همراه است، که در صورت داشتن هر کدام از این علائم، با مشاوره با دندانپزشک متخصص می توانیم به راحتی، بهترین راه درمان را پیش بگیریم.

در چه مواقعی برای آبسه دهان باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که آبسه را در دهان خود مشاهده کردید یا علائم آن را داشتید در اولین فرصت به مراجعه نمایید. اگر دچار تورم و تب شدید بودید و به دندانپزشک دسترسی نداشتید هر چه سریعتر باید با اورژانس مراجعه نمایید، به دلیل اینکه، این علائم نشان دهنده ی پیشرفت عفونت به بافت های اطراف فک و سایر مناطق سر و گردن است.در شرایط فعلی کرونا که باید از رفتن به مراکز درمانی پر خطر پرهیز کرد شما می‌توانید در هر زمان از شبانه روز در هرکجای ایران که هستید با   تلفنی صحبت کنید و از ایشان برای درمان ابسه دهان غیرحضوری مشاوره بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع برند ایمپلنت و قیمت آن ها کلیک کنید.

تشخیص آبسه دهان توسط دندانپزشک متخصص

متخصص دهان و دندان با توجه به تخصص و تجربه خود، دندان ها، لثه و همچنین تمام نواحی دهان را بررسی می کند. ممکن است بر روی دندان های پوسیده ضربه بزند، زیرا این دندان ها به فشار حساسیت نشان می دهند. استفاده از گرافی و اشعه ایکس به راحتی میزان عفونت و پیشروی آن را نشان می دهد که دندانپزشک معمولا از این عمل هم استفاده می کند تا بتواند بهترین مشاوره و درمان را برای بیمار در نظر بگیرد.

چه عواملی خطر ابتلا به آبسه دهان را افزایش می دهند؟

 • از مهمترین عواملی که باعث ایجاد آبسه دهان می شود، می توان به، بهداشت نامناسب دهان، مراقبت نکردن از دندان ها و لثه ها، مسواک نزدن به صورت مرتب، عدم استفاده از نخ دندان و غیره اشاره کرد. عدم توجه به سلامت و بهداشت دهان و دندان، بیماری های لثه، پوسیدگی دندان و همچنین آبسه های دهانی را افزایش می دهد.
 • رژیم غذایی نامناسب، مانند استفاده مکرر از غذا ها و نوشیدنی های شیرین و حاوی مواد قندی، منجر به ایجاد حفره های دندانی می شود که در پی آن آبسه های دهانی ظاهر می شوند.
 • مخصوصا بر اثر مصرف داروهای خاص، از عوامل دیگریست که منجر به پوسیدگی دندان و ایجاد آبسه دهان می شود

عوارض آبسه دهان و مراجعه نکردن به دندانپزشک متخصص

اگر آبسه دهانی خود به خود پاره شود، مایعات بدبو و بدمزه ای وارد دهان می شود که ممکن است درد شما به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند. ولی هیچ وقت نباید به فکر درمان خود به خودی آبسه باشید به دلیل اینکه عفونت ممکن است به فک و صورت شما راه پیدا کند و تنها دندانپزشک متخصص می تواند با معاینه دقیق، به درمان شما بپردازد.

حتی اگر آبسه دهانی پاره نشود باید برای درمان و معاینه آن به پزشک متخصص مراجعه کنید، منتظر بهبودی بدون درمان نباشید، زیرا این امکان وجود دارد که عفونت افزایش پیدا کند و تمام بدن را درگیر نماید، پس بهترین کار در اولین فرصت، مراجعه به دندانپزشک متخصص است.

راه های پیشگیری از آبسه دهان

به دلیل اینکه اولین و مهمترین عامل در ایجاد آبسه دهان، پوسیدگی دندان است، پس باید از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید تا مانع از ایجاد آبسه دهانی شوید. عوامل زیر در سلامت دهان بسیار کمک کننده هستند.

 • مرتب مسواک بزنید.
 • استفاده از آب آشامیدنی حاوی فلوراید در حد مجاز، استفاده از داروهای ضد عفونی دهان و دندان و همچنین دهانشویه فلوراید که در داروخانه ها موجود است.
 • استفاده مرتب از نخ دندان، مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید
 • تعویض مسواک به فاصله زمانی سه تا چهار ماه
 • خوردن غذاهای سالم و حاوی کلسیم و رعایت تعادل در خوردن غذاهای قندی
 • مراجعه منظم به دندانپزشک، جهت معاینه دهان و دندان

آیا آبسه دهان می تواند بدون درد باشد؟

بعضی از آبسه های دهانی ممکن است بدون درد باشند، با وجود این، علائم قابل شناسایی مانند تورم لثه ها و گونه را دارا می باشند. اگر آبسه دهان بعد از درمان ریشه دندان ظاهر شود، به دلیل عصب کشی شدن دندان، ممکن است درد آن احساس نشود.

همچنین آبسه های غیر باکتریایی که در دهان ظاهر می شوند، پوستی رنگ و بدون درد هستند و در صورت عدم درمان، می ترکند، زیرا این نوع آبسه ها دارای کپسول های نازکی هستند که بعد از پر شدن آن، با کوچکترین فشاری باز می شوند.

علائم آبسه دندان عقل

هنگامی که افراد در ناحیه فک و گوش خود دچار درد های شدید می شوند و همچنین آنها به سردی و گرمی مواد غذایی حساسیت نشان می دهد، احتمال عقل وجود دارد. در صورت داشتن اینگونه علائم، برای معالجه و مشاوره به دندانپزشک مراجعه نمایید، تا اصولی ترین درمان را برای شما انجام دهد. معمولا آبسه های دندان عقل با انجام جراحی قابل درمان هستند.

درمان آبسه دهان

 • درمان آبسه باید به صورتی باشد که عفونت را کنترل کند، که در این مرحله دندانپزشک ممکن است آبسه را باز و تخلیه کند. با زدن برش کوچکی آبسه باز و تخلیه و سپس با نرمال سالین شست و شو داده می شود، که این عمل می تواند تورم ایجاد شده را کاهش دهد.
 • در زمانی که آبسه دهان مربوط به عصب کشی ریشه دندان می شود، باید درمان عصب توسط دندانپزشک صورت بگیرد، تا عفونت از بین برود. در این عمل دندانپزشک پالپ داخل دندان را برداشته و آبسه را تخلیه می کند. بعد از آن، محفظه پالپ دندان و کانال ریشه توسط دندانپزشک پر و ترمیم دندان انجام می شود.
 • بعضی مواقع آبسه دهان در اثر پوسیدگی بیش از حد و از بین رفتن دندان به وجود می آید که در این صورت دندانپزشک برای تخلیه و بهبود آبسه، دندان آسیب دیده را می کشد و آبسه را تخلیه می نماید تا عفونت بهبود یابد.
 • با توجه به تشخیص دندانپزشک متخصص و پیشروی عفونت آبسه دهان، برای درمان عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود که نوع و طول دوره مصرف آن به نظر دندانپزشک بستگی دارد. اگر عفونت فقط به محتویات آبسه محدود شود، نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست، ولی در صورتی که عفونت به قسمت های فک نفوذ کرده باشد، باید آنتی بیوتیک مصرف شود.
 • از موارد دیگر که نیاز به تجویز آنتی بیوتیک می باشد، افرادی با سیستم ایمنی ضعیف هستند که در صورت داشتن آبسه دهان، دندانپزشک برای طی شدن دوره درمان علاوه بر تخلیه آبسه از تجویز آنتی بیوتیک هم استفاده می کنند.
 • قرص آبسه لثه: برای درمان آبسه و عفونت حاصل از آن، معمولا داروهای آنتی بیوتیک از جمله: آموکسی سیلین و اریترومایسین، توسط دندانپزشک تجویز می شود که مصرف به موقع و کامل آنها به بهبودی سریع عفونت شما کمک می کند.

آبسه در کودکان

هنگامی که کودک شما در حین جویدن غذا دچار درد می شود حتما باید لثه ها و دندان های کودک توسط دندانپزشک کودک معاینه شود، قرمزی و متورم شدن لثه ها در کودکان از نشانه های آبسه دهان در کودکان است که ممکن است با تورم فک، تب و بد طعمی در دهان همراه باشد.

عفونت شدید آبسه دهانی کودک

بیماری های لثه، پوسیدگی دندان ها و درمان نشدن آنها، باعث ایجاد آبسه دهانی در کودکان می شود، کمیته سلامت انگلستان در طی تحقیقاتی اعلام می کند که درد آبسه در کودکان به دلیل گیر افتادن عفونت در قسمت های آسیب دیده لثه است. درد آبسه در کودکان ممکن است در هنگام خواب افزایش یابد زیرا این درد تا فک، گوش و گردن گسترش پیدا می کند.

اگر دهان کودک شما، بوی بد می دهد، این احتمال وجود دارد که آبسه دهانی داشته باشد، در این مواقع فورا باید جهت معاینه کودک به دندانپزشک مراجعه کنید. هیچ وقت این مسئله را کم اهمیت تصور نکنید، و اطمینان داشته باشید که آبسه لثه کودک شما بدون مداخله دندانپزشک درمان نمی شود. سعی کنید برای معاینه دهان و دندان کودک خود، هر شش ما یکبار به دندانپزشک کودک مراجعه نمایید.

علائم آبسه کودکان را نادیده نگیرید.

اگر لثه کودک شما دچار آبسه باشد، دندانپزشک آن را تخلیه می کند، همچنین اگر یک شی بین لثه و دندان کودک گیر افتاده باشد با احتیاط آن را بیرون میکشد. تمام این اعمال با استفاده از بی حسی موضعی برای کودک انجام می شود تا کودک دچار درد نشود. خود درمانی برای کودک علاوه بر ایجاد ترس، مشکلات تورم و عفونت را افزایش می دهد.

درمان آبسه کودکان حتما باید توسط دندانپزشک کودک با تجربه انجام شود، تا علاوه بر درمان صحیح، مشکلات بعدی پیش نیاید و عفونت گسترش پیدا نکند. بعد از انجام درمان آبسه دهان کودکان، داروهای آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می شود تا بهبودی کامل حاصل شود.

ترکاندن آبسه لثه

در صورت مشاهده آبسه در دهان خود، بهترین کار مراجعه به دندانپزشک است، ترکاندن آبسه لثه در منزل، ممکن است درد شما را برای مدت کوتاهی التیام بخشد ولی در صورتی که، عفونت به قسمت های دیگر فک و صورت پیشروی کرده باشد، سلامتی شما به خطر می افتد. دندانپزشک علت آبسه را بررسی می کند و بهترین درمان را برای بهبود حداکثری، در کوتاه ترین زمان، برای شما در نظر می گیرد.

تخلیه آبسه دهان بهتر است توسط دندانپزشک انجام شود.

بعضی از افراد برای درمان آبسه دهان از نشاسته استفاده می کنند، تحقیقات بسیار زیادی توسط محققان در این زمینه صورت گرفته است، که نتایج آنها نشان می دهد، استفاده از نشاسته برای درمان آبسه، عفونت و پوسیدگی دندان را افزایش می دهد، به دلیل اینکه کربوهیدرات، باعث پوسیدگی بیشتر دنداآبسه دندان یک کیسه پر از چرک و معمولاً به صورت برآمدگی است که در اطراف دندان یا بر روی لثه شکل می گیرد. این کیسه چرکی برآمده، عفونی است و آن ناشی از فعالیت باکتری های مضر داخل دهان است در واقع خود این مشکل به دنبال بروز انواع بیماری لثه و پریودنتال مخصوص پریودنتیت یا عفونت لثه ایجاد می شود و عارضه این بیماری ها به شمار می رود. در این مقاله به صورت مفصل درباره این ساختارهای چرکی اطلاعاتی ارائه شده است.

آبسه دندان چیست و چگونه به وجود می آید؟

به نظر می رسد که اصلی ترین علت ایجاد این ساختارهای چرکی فعالیت باکتری های مضر داخل دهان است. اگر دهان و دندان خود را به صورت مرتب تمیز نکنید باکتری ها می توانند در بخش های مختلف دهان تکثیر شوند و به سمت دندان ها حمله کنند.. به مرور زمان و با فعالیت بیشتر باکتری ها و ایجاد جرم روی دندان و زیر خطر لثه، بیماری عفونت لثه ایجاد شده و یکی از عوارض این عفونت می تواند آبسه های لثه باشد.

علائم آبسه دندان

اصلی ترین علائم آبسه‌دندان در واقع احساس یا درد در لثه است. درد معمولا به طور ناگهانی شروع می شود و در طول ساعت ها و یا روزهای بعدی شدیدتر می شود. در بعضی موارد درد ممکن است به گوش و گردن نیز سرایت کند و مزمن باشد.

به طور کلی برخی از مهم ترین نشانه ها و علایم آبسه دندان عبارتند از:

 • درد در ناحیه آسیب دیده هنگام جویدن غذا (غذا به آبسه برخورد کرده و آن را تحریک می کند)
 • حساسیت دندان به گرما و سرما
 • طعم بد در دهان
 • تب
 • ناخوش احوالی عمومی بدن
 • دشواری در باز کردن دهان
 • مشکلات بلع
 • بیخوابی

انواع آبسه دندان

به طور کلی ما 3 نوع آبسه‌مختلف دندانی داریم:

آبسه‌های لثه

 آبسه‌ لثه تنها در بافت لثه است و بر روی دندان یا لیگامان پریودنتال تاثیر نمی گذارد. این نوع ابسه معمولا ارتباطی به دندان ندارد و شایع ترین نوع ابسه است.

پریودنتال

 آبسه پریودنتال یک ضایعه چرکی بین دندان و لثه است و با این دو بافت در ارتباط است. این ضایعه هنگامی رخ می دهد که باکتری های موجود در پلاک دندان بتوانند لثه ها را آلوده کنند. در اثر این بیماری لثه ها ملتهب می شوند. لثه های آلوده می توانند بافت اطراف ریشه دندان را از پایه دندان جدا کنند. استفاده از آنتی بیوتیک ها در پریودنتیتی که هنوز درمان نشده است می تواند علائم یک آبسه را پنهان کند. گاهی اوقات حتی اگر پریودنت وجود نداشته باشد ، آسیب لثه می تواند به شکل گیری کیسه چرکی پریودنتال منجر شود.

آبسه پری اپیکال

زمانی که دندان به پوسیدگی مبتلا می‌شود، لایه‌های سطحی دندان (مینا و دنتین) تخریب می‌شوند و باکتری‌ها می‌توانند از طریق این حفره به پالپ وارد شوند. هنگامی که باکتری‌ها وارد پالپ می‌شوند، باعث عفونت و التهاب درون دندان می‌شوند.

با گسترش عفونت در پالپ، سیستم ایمنی بدن فعال شده و باعث تجمع گردش خون و سلول‌های دفاعی در منطقه آسیب دیده می‌شود. این تجمع سلول‌ها و مواد التهابی منجر به ایجاد آبسه پری اپیکال می‌شود. ضایعه پریاپیکال معمولاً به همراه درد، تورم و حساسیت در منطقه اطراف دندان همراه است.

ممکن است آبسه دندان در حین درمان ارتودنسی نیز تجربه شود!

اگر شما به دلیل مال اکلوژن تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اید. آبسه های دندانی در حین مدت درمان  نیز ممکن است دیده شوند. این ضایعه به این دلیل است که برخی از بیماران نسبت به تمیز کردن دندان های خود پس از نصب بریس ها سهل انگاری می کنند.

ارتودنسی ثابت و آبسه ها

از آنجایی که حرکت دندان ها در ارتونسی به وسیله  و براکت ها است. در روز های اولیه درمان ارتودنسی ثابت ، بریس ها به دندان ها فشار وارد می کنند و لثه ها ملتهب می شوند. اگر لثه ها ی ملتهب با رعایت بهداشت دهان و دندان بر طرف نشوند و نادیده گرفته شوند، مانده های مواد غذایی باعث تجمع باکتری ها در اطراف بریس شده و ممکن است در نهایت منجر به آبسه دندان شوند. انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی نیز میتواند احتمال شکل گیری هرگونه کیسه چرک و عفونی دندان را کاهش دهد.

ارتودنسی متحرک و آبسه ها

علاوه بر دستگاه های ثابت ارتودنسی شامل ، ، براکت سرامیکی و … دستگاه های ارتودنسی متحرک و نیز میتوانند باعث التهاب لثه و تشکیل آبسه شوند. اگر قالب های متجرک شما متناس با دندان هایتان نباشد احتمال حساس شدن بافت های داخل دهان وجود خواهد داشت.

البته  شما توصیه های لازم را در مورد زندگی کردن با براکت های ارتودنسی در دهان به شما می دهد. همچنین را نیز حتما به شما یاد می دهد. با رعایت دستورالعمل های ارتودنتیست خود می توانید علاوه بر جلوگیری از پوسیدگی دندان به لبخند زیبا که همان هدف نهایی شما از این درمان است دست پیدا کنید.

درمان آبسه دندان چیست؟

هدف از درمان آبسه دندان از بین بردن عفونت موجود و جلوگیری از بروز عوارض احتمالی در آینده است. به همین منظور مهمترین درمان های عفونت دندان ناشی از آبسه ها عبارتند از:

آبسه دندان چیست و عوامل بوجود آمدن آن - کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس

برش و تخلیه آبسه دندان

دندانپزشک شما یک برش کوچک در پوسته آبسه ایجاد می کند تا چرک را تخلیه کند. این برش با تیغ جراحی انجام می شود و تمام چرک داخل آبسه به طور کامل تخلیه خواهد شد. این معمول ترین روش درمان آبسه در دندانپزشکی است.

آنتی بیوتیک درمانی

در صورت تخلیه آبسه، برای از بین بردن کامل باکتری ها و عفونت باقی مانده، دندانپزشک ممکن است برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

درمان ریشه دندان (عصب کشی دندان)

درمان آبسه دندان پر اپیکال، اغلب با روش درمان ریشه یا عصب کشی دندان انجام می شود. این آبسه ها ناشی از عفونت پالپ در ریشه دندان هستند، بنابراین برای درمان آن ها باید ریشه دندان درمان شود و یا عصب دندان خارج شود. در روش عصب کشی دندان، پالپ آلوده حذف شده و به جای آن، مواد پرکننده دندانپزشکی قرار داده می شود.

کشیدن دندان

گاهی اوقات اگر درمان آبسه انجام نشود یا به تعویق بی افتد احتمال عفونت دندان و یا لق شدن آن بالا می رود. در چنین مواقعی دندان باید کشیده شود زیرا نمی توان دندان را نجات داد.

مدیریت درد آبسه دندان

مدیریت درد آبسه دندان ممکن است تا لحظه درمان به شخص مبتلا کمک کند. اما یک مسکن تنها برای کاهش درد استفاده می شود و نمی تواند جایگزین درمان به وسیله یک دندانپزشک باشد. آسپرین ، ایبوپروفن یا تیلنول برای کاهش درد موثر هستند. با این حال برخی از این داروها برای بعضی از بیماران خاص مثل کودکان کم سن و سال نامناسب هستند.

حین دریافت دارو برای مشکل و تسکین درد آبسه دندان خود به اگر جزء گروهای زیر هستید داروهای مشخص شده را مصرف نکنید:

 • اگر آسم دارید ایبوپروفن مصرف نکنید.
 • اگر زخم معده دارید  مصرف نکنید.
 • آسپرین برای کودکان زیر ۱۶ سال مناسب نیست.
 • در صورت بارداری یا شیر دهی از آسپیرین استفاده نکنید.

درمان خانگی آبسه دندان چیست؟

ما همیشه سعی می کنیم که با کمک روش های اصولی دندانپزشکی به از بین بردن و درمان کامل آبسه ها کمک کنیم. اما تا زمان مراجعه به دندانپزشک می توان روش های خانگی ایمن را نیز امتحان کرد. در ادامه برخی از این روش ها را معرفی کرده و نحوه استفاده از آن ها را توضیح داده ایم. 9 روش خانگی زیر را حتما بخوانید.

 1. شستشوی دهان با آب نمک ولرم

اگر به دنبال یک روش ساده، بی خطر و موثر برای کاهش موقت درد آبسه دندان هستید آب نمک را امتحان کنید. آب نمک می تواند به تمیز شدن دهان کمک کرده و تا حد زیادی التهاب و تورم را نیز کاهش دهد. استفاده از آب نمک ولرم به عنوان دهانشویه بهترین گزینه پیش روی شما تا درمان کامل آبسه یا تا مراجعه حضوری به است.

 1. جوش شیرین

جوش شیرین به راحتی در هر خانه ای در دسترس است و یک گزینه ارزان برای درمان آبسه دندان است. جوش شیرین می تواند پلاک دندانی را از بین برده و به کاهش باکتری های بد داخل دهان نیز کمک کند.

برای کمک به درمان آبسه با جوش شیرین این مراحل را دنبال کنید:

 • نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک فنجان که تا نصفه با آب و نمک پر شده مخلوط کنید.
 • مخلوط را تا پنج دقیقه در دهان خود بچرخانید.
 • پس از 5 دقیقه آن را از دهان خارج کنید
 • می توانید این کار را تا دو بار در روز تکرار کنید.
 1. اسانس پونه کوهی

روغن یا اسانس پونه کوهی یکی از روغن های ضروری پرکاربرد در آشپزی است. شما می تواند به راحتی آن را از داروخانه ها یا فروشگاه های محصولات غذایی تهیه کنید. روغن پونه کوهی یک آنتی باکتریال و آنتی اکسیدان نسبتا قوی و طبیعی است. ممکن است به کاهش تورم و درد دندان یا آبسه دندان و لثه کمک کند.

نحوه استفاده از اسانس پونه کوهی برای درمان خانگی آبسه دندان

 • چند قطره از این اسانس را با یک روغن حامل رقیق کنید
 • چند قطره از محلول رقیق شده را روی ناحیه قرار دهید اینکار را با یک پارچه تمیز یا سواب پنبه ای انجام دهید
 • اجازه دهید 10 دقیقه محلول رویه ناحیه بماند
 • تا سه بار در روز تکرار کنید.
 1. کمپرس سرد

کمپرس سرد همیشه یکی از درمان های جانبی دندان درد و یا بیشتر مشکلات دهان و دندان است. این کمپرس به افزایش جریان خون، کاهش درد و فروکش کردن تورم کمک زیادی می کند.

برای کاهش اثرات آبسه دندان به کمک کمپرس یخ این گام ها را دنبال کنید:

 • تکه های یخ را در یک حوله خشک قرار دهید.
 • کمپرس را روی پوست خود نزدیک ناحیه آسیب دیده نگه دارید.
 • کمپرس را می توان هر 15 دقیقه یکبار استفاده کرد
 • چند بار در طول روز اینکار را تکرار کنید
 1. چای شنبلیله

گیاه شنبلیله مانند بسیاری از گیاهان هم تیره خود دارای خواص ضد باکتریایی است و از قدیم برای بهبود زخم ها و یا کاهش اثر التهابات بدن مورد استفاده قرار میگرفته است.

برای کاهش اثرات آبسه می توانید به این شیوه از چای شنبلیله استفاده کنید:

 • 1 فنجان آب را در یک قابلمه یا ظرف کوچک روی شعله گاز قرار دهید.
 • 1 قاشق چایخوری چای شنبلیله را آسیاب کرده و درون آب گرم قرار دهید
 • اجازه دهید چای کمی رنگ گرفته و خنک شود
 • مقدار کمی را با استفاده از پنبه روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • تا سه بار در روز تکرار کنید.
 1. اسانس میخک

اسانس میخک از قدیمی ترین روش های کاهش دندان درد بوده و هست. میخک به دلیل داشتن خواص آنتی باکتریال و ضد التهابی واقعا برای بسیاری از مشکلات دهان و دندان مفید است. شما می توانید به راحتی این اسانس را از داروخانه ها یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

اگر از فرم اسانس میخک برای درمان و یا تسکین دندان درد استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که حتما بای آن را رقیق کنید (3 تا 5 قطره اسانس در یک اونس روغن حامل).

نحوه استفاده از اسانس میخک برای درمان خانگی آبسه دندان

 • بعد از رقیق کردن اسانس آن را با سواب پنبه ای یا یک دستمال تمیز و بدون پرز روی ناحیه درگیر قرار دهید
 • اگر مایل به اعمال مستقیم آن نیستند می توانید با یک لیوان آب آن را رقیق کرده و به عنوان دهانشویه استفاده کنید
 1. اسانس آویشن

روغن آویشن ضد انگل است و می تواند با باکتری ها مبارزه کرده یا تورم را کاهش دهد. اسانس این گیاه در داروخانه ها یا عطاری ها قابل خریداری است. قبل از استفاده از این اسانس جهت درمان خانگی آبسه دندان حتما آن را رقیق کرده و مطابق با دستورات داخل جعبه از آن استفاده کنید.

روش تسکین درد آبسه با اسانس آویشن

 • روغن آویشن را رقیق کنید و با کمک یک سواب یا گوش پاک کن روی ناحیه قرار دهید
 • همچنین می توانید اسانس رقیق شده ر همراه با یک لیوان آب به صورت دهانشویه استفاده کنید
 • از روغن آویشن تا سه بار در روز استفاده کنید.
 1. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک داروی عالی برای مبارزه با عفونت لثه باکتریایی است. این ماده می تواند تا حدی پلاک های همچنین می تواند به کاهش پلاک و خونریزی لثه کمک کند.

نحوه استفاده از پراکسید هیدروژن برای درمان آبسه

 • یک واحد هیدروژن پراکسید 3 درصد را با یک واحد آب مخلوط کنید
 • محلول به دست آمده را به عنوان دهانشویه در دهان بچرخانید
 • محلول را به هیچ عنوان قورت ندهید و بعد از استفاده حتما از دهان خارج کنید
 • از این روش به صورت محدود در طول روز استفاده کنید
 1. استفاده از سایر روغن های گیاهی

در گذشته چیزی مانند خمیر دندان یا دهانشویه های امروزی وجود نداشت. اما مردم با روش های طبیعی به نوعی خمیر دندان و دهانشویه درست می کردند. به عنوان مثال آن ها از عصاره گیاهان یا روغن گرفته شده از آن ها برای ساخت دهانشویه استفاده می کردند.

اعتقاد بر این بود که چرخاندن روغن در دهان یا مالیدن آن به دندان ها سموم را از دندان ها و لثه ها خارج می کند. مطالعات محدود در این خصوص نیز نشان می دهد که این روش ممکن است درمان خوبی برای خونریزی لثه، و کاهش باکتری های بد دهان باشد. با این حال، شواهد علمی کافی برای تایید اینکه آیا برای واقعا اینکار در سلامت دهان موثر است یا خیر وجود ندارد.

برخی از روغن های طبیعی که می توانند به درمان خانگی کمک کنند عبارتند از:

 • روغن نارگیل خام
 • روغن کنجد
 • روغن زیتون

چطور از روغن های گیاهی برای درمان خانگی آبسه دندان کمک بگیریم؟

 • 1 قاشق غذاخوری از روغن را در دهان خود بریزید.
 • روغن را تا 20 دقیقه در دهانان بچرخانید
 • لطفا روغن را قورت ندهید و بعد از استفاده از دهان خارج کنید
 • لطفا چرخاندن روغن گیاهی در دهان را در ابتدای صبح و با معده خالی انجام ندهید
 1. سیر

سیر واقعا در طب سنتی برای کاهش درد کاربردی است. این ماده نه تنها درد را تسکین می دهد بلکه باعث کاهش باکتری های داخل دهان می شود. اگر شخصی هستید که سابقه حساسیت نسبت به سیر نداشته اید می توانید از سیر برای درمان آبسه لثه و دندان استفاده کنید.

روش استفاده از سیر برای درمان خانگی آبسه دندان چیست؟

به دلیل خاصیت آنتی باکتریال و تقریبا ضدعفونی کننده سیر، می توان از آن به عنوان درمان عفونت لثه در خانه استفاده کرد. روش استفاده به این صورت است:

 • سیر را لثه کرده و آن را به حالت خمیری در آورید
 • سیره لثه شده که تقریبا خمیری است را روی ناحیه قرار دهید
 • چند بار در طول روز اینکار را تکرار کنید

چطور از بروز آبسه های دندانی پیشگیری کنیم؟

اولین و اصلی ترین عامل پیشگیری از این ضایعات رعیات بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بروز پوسیدگی های دندانی است. زیرا پوسیدگی به تنهایی می تواند عامل بسیاری از مشکلات دهان و دندان از جمله آبسه باشد به همین منظور برخی از اقدامات پیشگیرانه که می توانند برای جلوگیری از بروز آبسه و سایر مشکلات دهان و دندان مفید باشند عبارتند از:

 • از آب آشامیدنی حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • دندان های خود را حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • برای تمیز کردن بین دندان ها به طور روزانه از نخ دندان یا پاک کننده بین دندانی استفاده کنید.
 • مسواک خود را هر سه یا چهار ماه یکبار یا هر زمان که موهای آن ساییده شده است تعویض کنید.
 • غذای سالم بخورید، مواد قندی را محدود کنید و میان وعده‌های بین وعده‌های غذایی را محدود کنید.
 • برای معاینات منظم و تمیز کردن حرفه ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • استفاده از یک ضد عفونی کننده یا دهانشویه حاوی فلوراید را در نظر بگیرید تا یک لایه محافظ اضافی در برابر پوسیدگی دندان اضافه کنید.

پاسخ به سوالات رایج درباره آبسه

نحوه تخلیه آبسه دندان در خانه به چه صورت است؟

تخلیه آبسه دندان در خانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بهتر است از ترکاندن ضایعه و یا خارج کردن عفونت از آن اجتناب کنید. تنها دندانپزشک باید ضایعه را بررسی و تخلیه کند.

آیا آبسه همان عفونت دندان است؟

بله این ضایعه می تواند شکلی از عفونت دندان باشد. البته بیشتر منظور از عفونت دندان، آلوده شدن بافت نرم داخل آن (پالپ) است. با این حال آبسه نیز نوعی عفونت است و منظور از ترکاندن عفونت دندان یعنی تخلیه عفونت از داخل کیسه آبسه. البته درمان عفونت لثه در خانه می تواند مساله ساز باشد و بهتر است با یک دندانپزشک مشورت شود.

هزینه درمان و تخلیه آبسه چقدر است؟

هزینه باز کردن آبسه در داخل دهان از ۴۰۰ هزارتومان شروع می شود. اگر نیاز به جراحی باشد هزینه ممکن است متفاوت باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا