خانه هوشمند چقدر امنیت دارد؟

تامین امنیت و ایجاد احساس آرامش یکی از مهمترین نیازهای هر انسان است. با پیشرفت تکنولوژی‌های بی‌سیم، تا حد زیادی این احساس آرامش و آسایش ایجاد شد. اما یکی از مهمترین بخش‌ها که مربوط به امنیت می‌شود هنوز جای ابهاماتی دارد. با تخصصی شدن صنعت ساختمان نسبت به گذشته و تغییر ساختار برق ساختمان از سنتی به هوشمند گرایش مردم به ساختمان هوشمند به شدت فزونی یافته است. در این راستا بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا برای فراهم آوردن امنیت در خانه های مدرن امروزی ضرورتی اجتناب ناپذیر محسوب می گردد. این مساله از دید سازندگان صنعت ساختمان و همچنین کاربران نهایی پنهان نیست.

خانه | خانه هوشمند

سیستم امنیتی خانه چیست؟

اساسی ترین تعریف این سیستم در نام آن جای داده شده است. سیستم امنیتی خانه جمعی از ابزار یا روش هایی است که با یکدیگر در ارتباط اند. به وسیله ی آنها می توان از اموال و اعضای خانواده محافظت کرد. به عبارت دیگر امنیت خانه هوشمند یا اسمارت هوم علاوه بر امکانات فیزیکی مانند قفل، دسترسی‌ها و … باید از اطلاعات دیجیتال ساکنین خانه و سیستم نیز محافظت کند.

سیستم امنیت خانه هوشمند شامل چه ابزاری است و چگونه کار می کند؟

سیستم های امنیتی خانه بر روی مفهوم ساده‌ی تامین امنیت نقاط ورودی خانه از طریق سنسورهای متصل به یک پنل کنترل و یا دستگاه فرماندهی کار می‌کند. پنل کنترل بر روی یکی از در دسترس ترین نقاط خانه نصب می شود.

سنسورها معمولا بر روی درب های ورودی و پنجره هایی قرار می گیرند. با این کار سارقین به راحتی نمی‌توانند وارد حریم خانه شوند. به خصوص درب ها و پنجره های طبقه ی همکف و اول که بیشترین احتمال ورود را دارند. برای محافظت از فضای باز منازل می توان از سنسور حرکتی استفاده کرد.

نحوه عملکرد سیستم امنیتی خانه هوشمند

این سیستم با تقسیم کردن خانه به چند بخش یا Zone مکان‌ها را مدیریت می‌کند. می‌توان هر منطقه از خانه را به طور مجزا کنترل و مدیریت کرد. در صورت ورود سارقین به ساختمان هوشمند به ‌راحتی محل حضور آن‌ها را تشخیص داد. سیستم امنیتی هوشمند قابلیت تعریف و تنظیم به شکل های مختلف است. با توجه به نظر کارفرما و نوع کاربری ساختمان امکان تغییر آن وجود دارد.

برای مثال در یک خانه‌ هوشمند می توان ۳ نوع حالت سیستم امنیتی با سناریوهای مختلف به کار برد :

  1. سناریو تنها در خانه: در سناریوی تنها ‌در‌ خانه، فقط مگنت هایی که جلوی درب ورودی، پنجره یا اتاق‌های خاصی که شما تنظیم نموده‌اید، فعال می‌شوند. زمانی کاربرد دارند که به‌عنوان مثال فرزند خردسال شما در خانه تنهاست.
  2. خواب: در سناریوی خواب فقط سنسورهای مربوط به درب‌ ورودی فعال می‌شوند و سایر سنسورها غیر فعال می‌باشند.
  3. مسافرت و ترک خانه: در این حالت تمامی سنسورها فعال شده و سیستم دزدگیر هوشمند به‌صورت کامل فعال می‌گردد. با هرگونه ورود غیر مجاز، سیستم‌ هوشمند اقدام به اطلاع‌رسانی به شما از طریق تلفن‌ همراه می‌نماید. همچنین در این حالت، امکان تعریف سناریو شبیه‌ساز حضور نیز وجود دارد.
  4. شبیه ساز حضور: هنگامی که شما سیستم ضد سرقت را فعال می‌نمایید، سیستم به‌صورت اتوماتیک و در دوره‌های ‌زمانی کوتاه، جهت اینکه به‌نظر بیاید که شما در منزل حضور دارید، اقدام به کارهایی از قبیل روشن یا خاموش کردن چراغ‌ها، کنار زدن پرده‌ها ، روشن یا خاموش نمودن تلویزیون و … می‌نماید.

اجزای سیستم کنترلی برای ایجاد امنیت خانه هوشمندپنل کنترل

اسم ناآشنای آن ممکن است باعث شود که با این سیستم ارتباط خوبی برقرار نکنید. اما نگران نباشید؛ منظور از پنل کنترل همان گوشی هوشمند، کامپیوتر و تبلتی است که تقریبا هر روز با آن ها سر و کار دارید. با کمک این دستگاه ها می توان آلارم و علائم هشدار سایر اجزای سیستم امنیتی خانه را بعد از رفع خطر خاموش، و یا در هنگام وقوع خطر برای اهالی خانه روشن کرد. با کمک این وسایل و با همکاری اینترنت حتی می توان از راه دور این کارها را عملی نمود. کافیست برنامه و اپلیکیشن خانه هوشمند را در آن ها نصب کرد.

علاوه بر گوشی هوشمند، تبلت و کامپیوتر، می توان از یک تاچ پنل هوشمند کمک گرفت. بعضی از اعضای خانواده مثل کودکان و سالمندان امکان استفاده از گوشی موبایل و کامپیوتر را ندارند. به همین جهت، می‌توان تاچ پنل هوشمند را بر روی یکی از دیوارهای خانه نصب کرد.

سنسور درب و پنجره

سنسور درب و پنجره ی هوشمند از دو قطعه تشکیل شده است که یکی بر روی درب یا پنجره و دیگر بر روی چارچوب و در نزدیکی آن نصب می شود. زمانی که درب یا پنجره است، دو تکه ی سنسور به یکدیگر متصل شده و یک مدار امنیتی ایجاد می کنند.

پنل کنترل بر روی سنسور درب و پنجره هوشمند نظارت دارد و این سنسورها درمورد امنیت نقاط ورودی به آن گزارش داده و ارتباط برقرار می کنند. چنانچه در زمان های تعیین شده توسط شما، درب یا پنجره باز شود، جریان بین دو قطعه کاملا قطع می‌شود.  از طریق زنگ و چراغ هشدار و نیز ارسال پیام به پنل کنترل، ورود افراد غریبه به منزل را به ساکنین اطلاع می دهد.

سنسور حرکتی

سنسورهای حرکتی، یک منطقه ی نامرئی را در فضای مورد نظر ایجاد می کنند که با ورود سارقین به آنجا زنگ هشدار به صدا درمی آید. سنسورهای حرکتی معمولا در اتاق های نگهداری از اشیاء قیمتی یا فضاهای کمتر تردد خانه مورد استفاده قرار می گیرند.

قفل درب هوشمند

قفل درب هوشمند سپر سیستم امنیتی خانه است و فرد برای ورود به خانه ابتدا باید از آن عبور کند. این قفل، اجازه ی ورود به افراد ناشناس را نمی دهد و دارای حسگر اثر انگشت و کیبورد جهت وارد کردن پسورد است. قفل تنها برای کسانی باز می شود که شما اطلاعات مربوط به آن فرد را به قفل هوشمند داده اید. مانند سایر اجزای سیستم امنیتی هوشمند، قفل درب هوشمند قابلیت اتصال به Wi-Fi را نیز دارد و در صورتی که شخص ناشناسی قصد ورود به منزل را داشته باشد، با ارسال هشدار به پنل کنترل شما را از ماجرا مطلع می کند.

مزایای هوشمند سازی امنیت خانه

خرید سیستم امنیتی برای خانه می تواند اقدام بسیار بزرگی باشد. شاید به این فکر می کنید که آیا قیمت سیستم امنیتی خانه به داشتن آن می ارزد؟ در ادامه ی مطلب پاسخ سوال خود را پیدا کرده و می بینید که اهمیت سیستم امنیتی خانه چقدر زیاد است.

هزینه ی بیمه کاهش می یابد

با هوشمند سازی خانه دیگر لازم نیست آن را بیمه کنید. سیستم امنیتی هوشمند احتمال سرقت از منزل شما را بسیار کاهش می دهد (سایر اجزای هوشمند خانه نیز مانع رخداد آتش سوزی و گازگرفتگی می شوند. برای آشنایی با آن ها می توانید سایر مطالب سایت را مطالعه نمایید). با نصب سیستم امنیتی خانه پول بیمه ی آن را می توانید برای مصارف دیگری پس انداز کنید.

از راه دور بر خانه و اموال خود نظارت کنید

در عصر حاضر، بیشتر زوجین بیرون از خانه مشغول کار هستند و خانه یا خالی می ماند، یا اکثر کودکان تا بازگشت والدین خود ساعات زیادی را به تنهایی به سر می برند. با نصب سیستم امنیتی خانه حتی از راه دور و از همان محل کار می توانید بر منزل و عزیزان ساکن در آن نظارت داشته و از ورود و خروج افراد ناشناس به خانه مطلع شوید.

آرامش خاطر داشته باشید

اگر امنیت در خانه وجود نداشته باشد، زندگی یقینا مختل خواهد شد. در این صورت، روزها نمی توان بیرون رفت و شب ها نمی توان آسوده خوابید. اما زمانی که از امنیت خانه ی خود اطمینان داشته باشید، خانه محلی برای آرامش می شود و بیرون از خانه نگران خطرات احتمالی نخواهید بود.

مطمئنا این مطلب را برای فهمیدن اهمیت سیستم امنیتی خانه باز کرده اید. در یک کلام می توان گفت که اهمیت نصب سیستم امنیتی در خانه مساوی است با اهمیت جان اعضای خانوده یا اهمیت چیزهایی که سال ها برای به دست آوردن آن ها تلاش کرده اید و نمی خواهید یک شبه از دست بدهید.

بالا بردن امنیت خانه هوشمند

بیشتر دستگاه‌های استفاده‌ شده در خانه‌های هوشمند دارای رمزهای پیش‌فرض هستند. بنابراین در مورد این دستگاه‌ها و قبل از ادغام چند فناوری با یکدیگر لازم است که رمز پیش‌فرض آنها را تغییر دهید. درواقع اولین کاری که کاربران می‌توانند انجام دهند این است مطمئن شوند که امکان ورود هکرها وجود ندارد. این امکان از تغییر رمز عبور فراهم می‌شود. وقتی‌که یک هکر به رمز عبور دستگاه‌های شما دسترسی پیدا کرد به‌راحتی می‌تواند از سایر قسمت‌های آن هم استفاده کنند.

جهان اسمارت بزرگترین شرکت هوشمندسازی ساختمان آماده اجرای پروژه های هوشمندسازی شما می باشد

برای اطلاع بیشتر و مشاوره رایگان با شماره09903200035 تماس بگیرید با به سایت جهان اسمارت مراجعه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا