عمومیکسب و کار برتر

ترشحات بعد از جراحی آبسه مقعدی

بعد از جراحی آبسه مقعدی با رعایت موارد زیر می توانید به راحتی در خانه از خود مراقبت کنید و دوره نقاهت بعد از جراحی را کوتاه تر کنید.

فعالیت

 • سعی کنید هر روز مقداری پیاده روی داشته باشید. هر روز کمی بیشتر از روز قبل پیاده روی کنید. قدم زدن جریان خون را افزایش می دهد و به جلوگیری از پنومونی و کمک می کند.
 • زمانی که احساس خستگی می کنید، فعالیت های خود را رها کنید و به استراحت بپردازید. سعی کنید خواب کافی داشته باشید تا روند بهبودی شما سریع تر پیش رود.
 • در مورد انجام فعالیت هایی مانند رانندگی با پزشک خود مشورت کنید.
 • دوش بگیرید و اجازه دهید ناحیه آبسه مقعدی تمیز شود. بعد از ناحیه آبسه مقعدی را با حوله خشک کنید.

رژیم غذایی بعد از جراحی آبسه مقعدی

 • می توانید رژیم معمولی خود را داشته باشید اما رعایت موارد زیر به شما کمک خواهد کرد:
 • سعی کنید غذاهای کم چرب مانند برنج ساده، مرغ خورد شده، نان تست و ماست داشته باشید.
 • مقدار زیادی مایعات بنوشید. ( مگر اینکه پزشک از شما خواسته باشد که این کار را نکنید.)
 • برای دو روز یا مدت زمانی که پزشک تعیین کرده است از غذاهای کم فیبر استفاده کنید. و بعد این مدت غذاهای پر فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • بهتر است غذای خود را بین وعده های غذایی بیشتری تقسیم کنید.
 • یبوست و اجابت مزاج سخت بعد از جراحی امری طبیعی است. سعی کنید با استفاده از مواد غذایی مفید از یبوست پیشگیری کنید و در صورت نیاز از پزشک بخواهید برای شما داروی ملین تجویز کند.

داروها

پزشک دارو ها و دستورات لازم را به شما خواهد گفت. سعی کنید تمام داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید و تمام توصیه های او را جدی بگیرید. در صورتیکه در مصرف دارو ها با مشکل رو به رو شدید و یا به داروی خاصی دارید به پزشک اطلاع دهید.

اگر داروهای مسکن برای شما تجویز شده است، طبق دستور پزشک آنها را مصرف کنید. اگر این داروها تاثیری در کاهش درد نداشت با پزشک مشورت کنید و خودسرانه داروهای خود را تغییر ندهید.

اگر دارو ها با معده ی شما سازگار نیست و شما را دچار می کند با پزشک مشورت کنید.

مراقبت از زخم و پانسمان بعد از جراحی آبسه مقعدی

روزانه مقعد خود را با گرم و صابون شست و شو دهید و خشک کنید. از پر اکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید زیرا بهبود زخم را به تاخیر می اندازد.

اگر از پانسمان استفاده می کنید، پانسمان خود را هر روز تعویض کنید.

بعد از اجابت مزاج از دستمال های مرطوب مخصوص کودکان برای پاک کردن مقعد استفاده کنید.

در 8 تا 10 سانتی متر آب گرم (حمام سیتز) در مدت 15 تا 20 دقیقه 3 بار در روز بنشینید. این کار را تا زمانی که در ناحیه مقعد درد دارید، ادامه دهید.

چند بار در روز برای 10 تا 20 دقیقه از کمپرس یخ در ناحیعمل جراحی آبسه مقعدی ممکن است با لیزر پرتوان یا دیگر ابزار جراحی مثل تیغ جراحی یا کوتر انجام شود. بهتر است برای عمل جراحی آبسه مقعدی به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر ماهر مراجعه کنید تا با لیزر پرتوان تحت درمان و جراحی قرار بگیرید. هرچه برای عمل جراحی آبسه مقعدی سریعتر اقدام کنید احتمال عود آبسه بعد از جراحی و درناژ مجدد پایین تر خواهد بود. ناگفته نماند که مراجعه به یک متخصص ماهر و باتجربه و استفاده از لیزر نیز در جلوگیری از عود آبسه مقعدی بسیار موثر و کارآمد می باشد.

در این مطلب موضوعات زیر را مطالعه خواهید کرد:

عمل جراحی آبسه مقعدی چگونه انجام می شود؟

در مواقعی که عمل جراحی در بیمارستان و با روش های قدیمی انجام می شود لازم است که بیمار بیهوش شود و گاها یک شب در بیمارستان استراحت کند. اما در جراحی های نوین آبسه مقعدی با لیزر پرتوان این جراحی کاملا سرپایی و تحت بی حسی انجام می شود. متخصص جراحی قبل از جراحی آبسه مقعدی برای بیمار شیاف تجویز می نماید تا روده ها کاملا تخلیه شوند. به این ترتیب بیمار تا 24 ساعت بعد از جراحی نیاز به اجابت مزاج نخواهد داشت. به بیمار توصیه می شود که قبل از عمل موهای زائد ناحیه را کاملا تمیز کند. معمولا عمل جراحی بین 20 دقیقه تا 40 دقیقه طول می کشد که در روش های نوین جراحی این زمان در کوتاه ترین مدت ممکن سپری می شود.

آیا درمان آبسه مقعدی بدون جراحی امکانپذیر است؟

از آنجایی که اصول درمانی آبسه مقعدی بر پایه درناژ و تخلیه کامل آبسه مقعدی می باشد درمان این بیماری بدون عمل جراحی امکانپذیر نمی باشد. برای جلوگیری از عوارض عمل جراحی آبسه مقعدی می توانید از روش های روز جراحی مثل استفاده از لیزر پرتوان سود ببرید. در برخی مواقع آبسه مقعدی خود به خود می ترکد و بیمار تصور می کند که دیگر نیازی به جراحی ندارد. اما این تصور اشتباه است و باید آبسه با روش های اصولی کاملا تخلیه و خشک شود. در غیر این صورت بیماری مجدد عود خواهد کرد. از طرفی برخی بیماران با مصرف آنتی بیوتیک و تسکین موقت درد تصور می کنند که دیگر نیازی به عمل جراحی آبسه مقعدی ندارد. اما این تصور کاملا اشتباه است و مصرف دارو برای درمان آبسه مقعدی یک راه کار کاملا موقت است.

عوارض عمل جراحی آبسه مقعدی چیست؟

یکی از عوارض عمده و شایع جراحی آبسه مقعدی عود مجدد و بروز عفونت مجدد ناحیه مقعد می باشد. برخی بیماران که تحت جراحی سنتی قرار می گیرند و بخش وسیعی از مقعد تحت جراحی قرار می گیرد دچار و یا بی اختیاری مقعد می شوند. برای کاهش عوارض عمل جراحی آبسه مقعدی توصیه می شود که با مشاهده اولین علائم آبسه سریعا به یک متخصص جراحی عمومی ماهر مراجعه کنید تا بخش وسیعی از مقعد درگیر آبسه نشود. درضمن استفاده از روش های نوین جراحی برای جلوگیری و کاهش عوارض جراحی سنتی بسیار موثر است.

معمولا بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی عوارضی مثل ترشح خونی و احساس درد و سوزش طبیعی است. به خصوص در بیمارانی که با کوتر تحت جراحی قرار می گیرند احساس سوزش تا دو هفته بعد از جراحی کاملا طبیعی است. توجه داشته باشید که عارضه درد بعد از جراحی آبسه نسبت به قبل از جراحی بسیار کمتر است. برخلاف زمانی که دچار آبسه مقعدی بودید درد بعد از این جراحی با یک مسکن قابل کنترل است.

مراقبت بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی

ممکن است مراقبت بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی برای هر یک از بیماران تفاوت هایی داشته باشد. اما به طور کل چند مورد است که باید تمام بیماران بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی در نظر داشته باشند:

 1. اگر پانسمان دارید حتما پانسمان را به طور منظم تعویض و تمیز نمایید.
 2. مراقب باشید یبوست نگیرید.
 3. آب زیاد بنوشید.
 4. بعد از هر اجابت مزاج  10 قیقه در لگن آب گرم بنشینید.
 5. روزانه ناحیه را با شامپو بچه تمیز بشویید و خشک کنید.
 6. از نشستن طولانی خودداری کنید و برای نشستن از بالش نرم استفاده کنید.

اگر تحت بی حسی نخاعی جراحی شده اید تا 24 ساعت بعد از جراحی سرپدرمان آبسه مقعدی با تخلیه عفونت و چرک جمع شده در آبسه قابل درمان است. پزشک متخصص جراحی تشخیص می دهد که آبسه مقعدی از چه نوعی است و در چه نقاطی از مقعد قرار دارد و تعداد آن را مشخص می کند. سپس آبسه را به صورت کامل و موثر تخلیه و درناژ می کند و از بازگشت دوباره آبسه مقعدی جلوگیری می کند.

گاهی اوقات آبسه مقعدی خودبخود تخلیه می شود اما این بدان معنا نیست که نیازی به جراحی و درمان ندارد. اکثر مواقع بهترین راه حل درمان  آبسه مقعدی از طریق جراحی است. بهتر است جراحی و تخلیه آبسه با لیزر انجام شود تا احتمال عود آبسه مقعدی بعد از جراحی بسیار کم شود.

عمل جراحی آبسه مقعدی با توجه به نوع و شدت آن انجام می شود. اگر آبسه مقعدی ساده و سطحی باشد، می توان آن را در مطب پزشک و با بی حسی موضعی تخلیه کرد. در صورتی که آبسه مقعدی عمقی باشد ممکن است نیاز به بیهوشی و بستری شدن کوتاه مدت در بیمارستان یا کلینیک داشته باشد.

یکی از مشکلاتی که اکثر بیماران مبتلا به آبسه مقعدی با آن مواجه هستند عود بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی است. بنابراین مراقبت های بعد از جراحی آبسه مقعدی کمک شایانی در جلوگیری از عود آبسه مقعدی می نماید.

همچنین انتخاب یک متخصص جراحی و لیزر با تجربه در زمینه عمل جراحی آبسه مقعدی و اقدامات مناسب قبل از عمل جراحی آبسه مقعدی در دستیابی به یک جراحی موفق بسیار موثر است. دقت کنید که مراقبت بعد از جراحی آبسه با بسیار آسان تر از جراحی با روش های سنتی می باشد.

مراقبت های مهم قبل از عمل جراحی آبسه مقعدی

بهتر است قبل از عمل جراحی آبسه مقعدی به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه مراجعه کنید و از سطح سلامتتان آگاه شوید، در مورد تاریخچه پزشکی خود اطلاعات کامل را ارائه دهید و جزئیات بیشتری در مورد عمل خود دریابید. بهتر است هر سوال مبهمی که در مورد عمل جراحی خود دارید را از متخصص جراحی خود سوال کنید.

قبل از عمل جراحی اگر مشکل گوارشی و یبوست دارید حتما برای درمان آن اقدام کنید. اگر موهای زائد ناحیه را از بین نبرده اید به شما پیشنهاد می کنم از لیزر موهای زائد برای تمیز و عاری از مو نگهداشتن ناحیه کمک بگیرید.

7 روش عمل جراحی فیستول مقعدی + مراقبت‌های بعد از عمل | کلینیک زارعی

مراقبت های اولیه بعد از عمل آبسه مقعدی

این که شما بلافاصله بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی، بقیه روز را استراحت کنید نکته مهمی است. بهتر است یک همراه داشته باشید که حداقل تا 24 ساعت بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی همراه شما باشد.

شما نمی توانید یک روز بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی به محل کار خود بازگردید. بنابراین توصیه می شود حداقل 2 روز از محل کار خود مرخصی بگیرید. بسته به این که جراحی شما با لیزر انجام شده باشد یا با روش سنتی مدت زمان استراحت شما متفاوت خواهد بود.

توصیه می شود بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی روزانه 3 مرتبه در لگن آب گرم با مقدار بسیار کمی بتادین بنشینید. همچنین شستشوی روزانه ناحیه مقعد با شامپو بچه برای تمیز نگهداشتن ناحیه عمل بسیار حائز اهمیت است.

توجه داشته باشید که در طول هفته اول یا حتی مدت بیشتری، از فعالیت های شدید مثل دویدن، ورزش کردن یا بلند کردن اجسام سنگین حتما خودداری کنید. به مرور زمان می توانید به سطح عادی فعالیت های خود برسید.

اگر متخصص جراحی برای شما دارویی تجویز کرده است سر وقت داروهای خود را مصرف کنید.

گاهی ملین توصیه می شود که این دارو به نرم تر شدن مدفوع با تحریک حرکات روده کمک می کند. به این طریق از یبوست و در نتیجه ابتلای دوباره به آبسه مقعدی جلوگیری می شود.

برای ویزیت های بعد از عمل به موقع به متخصص جراحی معالج خود مراجعه کنید و روند بهبودی را با دقت پی گیری کنید.

درد بعد از جراحی آبسه مقعدی چگونه است

بیمار مثل همه انواع جراحی ها باید انتظار ناراحتی و درد پس از عمل را داشته باشد. اما این درد نسبت به زمانی که بیماری در نقطه اوج خود قرار دارد بسیار کمتر است. به خصوص که درد بعد از مثل زمان بیماری پیش رونده نیست و به مرور رو به کاهش می گذارد.

در جراحی با لیزر می توان گفت درد و ناراحتی بعد از جراحی تا 70 درصد کمتر از جراحی سنتی خواهد بود. ممکن است دو روز اول پس از درمان، دردناک باشد ولی به مرور بهتر می شود، این درد با یک مسکن ساده تسکین می یابد و کاملا بهبود می یابید. گاهی پس از مرخص کردن بیمار برای او مسکن تجویز می شود. این مسکن علاوه بر کاهش درد التهاب و ورم ناحیه عمل را نیز کاهش می دهد. در صورت استفاده از مسکن نیز دقت کنید که از دوز توصیه شده بیشتر استفاده نکنید تا یبوست نگیرید.

سوالات متداول مراقبت بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی

1-آیا می توان بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی از صابون استفاده کرد؟

تا زمانی که زخم بهبود پیدا نکرده است از صابون استفاده نشود. استفاده از صابون می تواند موجب تحریک و خشکی پوست ناحیه مقعد شود.

2-آیا می توان بعد از از عمل جراحی آبسه مقعدی در لگن آب گرم و نمک نشست؟

از نمک و مواد معطر در لگن آب گرم استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث تحریک محل زخم شوند. بهترین محلولی که می توانید به لگن آب گرم اضافه کنید یک الی دو قطره بتادین می باشد.

3-آیا خونریزی بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی طبیعی است؟

در صورتی که هنگام دفع خون مشاهده کردید نگران نباشید زیرا طبیعی است و به مرور کاهش می یابد. اگر دچار خونریزی مداوم یا تب شدید یا هر حس ناخوشایندی پس از عمل جراحی آبسه مقعدی شدید به جراح معالج خود مراجعه کنید. خونریزی در حد چند قطره نگران کننده نیست و طبیعی است.

4-چه کنیم که آبسه مقعدی بعد از عمل جراحی عود نکند؟

بهتر است که این عمل جراحی و تخلیه آبسه مقعدی با لیزر پرتوان جراحی انجام شود. همچنین به توصیه های متخصص جراحی و لیزر خود دقیقا عمل کنید. ناحیه را تمیز و خشک نگهدارید و از بروز یبوست جدا خودداری کنید. برای بهبودی سریعتر و کاهش دوره نقاهت بعد از عمل از میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین استفاده کنید.

 1. ا نایستید و در حال درازکش باشید که دچار سر درد نشوید.
 2. در صورت مشاهده هرگونه علامت عفونت با جراح معالج خود تماس بگیرید.
 3. برای ویزیت های بعد از جراحی آبسه در زمان مقرر به جراح معالج مراجعه کنید. حتی اگر جراحی شما موفق است و مشکلی ندارید.

سوالات متداول عمل جراحی آبسه مقعدی

1-دوره نقاهت بعد از جراحی آبسه مقعدی چقدر است؟

اگر آبسه مقعدی سطحی باشد و با لیزر تخلیه و جراحی شود بیمار در کمتر از یک هفته بهبود می یابد. اما اگر آبسه پیچیده و عمقی باشد و با روش های معمول مثل تیغ جراحی و کوتر و بدون لیزر جراحی شود حداقل 2 ماه استراحت و مراقبت و نقاهت بعد از جراحی خواهد بود.

2-آیا ترشحات بعد از جراحی آبسه مقعدی طبیعی است؟

ترشحات بعد از جراحی آبسه مقعدی تا دو ماه طبیعی است و به مرور زمان از بین می رود. اما اگر ترشحات به مرور زیاد شد، قطع نشد و مجدد دچار تورم شدید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند. زیرا آبسه مقعدی بسیار عود کننده است.

3-درمان زخم آبسه مقعدی چگونه است؟

اولین نکته مهم برای درمان زخم آبسه مقعدی تمیز نگهداشتن ناحیه و نشستن مرتب در لگن آب ولرم است. همچنین داشتن تغذیه سرشار از مینرال ها و سبزیجات بسیار کمک کننده است. همچنین آب زیاد بنوشید و در صورت صلاحدید پزشک معالج از کرم ترمیم کننده مناسب یا عسل استفاده کنید.

4-هزینه جراحی آبسه مقعدی چقدر است؟

اگر آبسه مقعدی در بیمارستان دولتی و تحت پوشش بیمه بدون لیزر و با تیغ جراحی انجام شود تقریبا هزینه ای ندارد. اما هزینه لیزر آبسه مقعدی در کلینیک های خصوصی چندین میلیون است. زیرا هزینه کلینیک جراحی و دستگاه لیزر بسیار بالا می باشد. اما از نظر دوره نقاهت کوتاه و بازگشت به کار سریع بسیار مقرون به صرفه است  و احتمال عود و عمل مجدد بسیار کمتر خواهد بود.

5-انواع جراحی آبسه مقعدی چیست؟

انواع جراحی آبسه مقعدی بسته به نوع آبسه متفاوت است. ممکن است آبسه سطحی باشد. آبسه پری آنال که شامل 60 درصد این آبسه ها می باشد هم با روش بسته با لیزر و هم با روش جراحی باز با تیغ یا کوتر قابل جراحی و تخلیه و درناژ می باشد.

ه مقعد استفاده کنید.

برای کاهش درد می توانید بر روی یک بالش لم بدهید.

 

دکمه بازگشت به بالا