عمومیکسب و کار برتر

بآغ پسته نهال پسته امریکایی در قزوین

آیا می‌دانستید هر میوه پسته قابل ورقه شدن و خلالی شدن نیست و کسانی که در کارگاه های تولیدی مشغول هستند باید ارقام به خصوص نهال را خریداری کنند تا این قابلیت را داشته باشد؟ میوه پسته قزوینی به خاطر داشتن این خاصیت مورد توجه شرکت‌های تولیدی در کشور و جهان قرار گرفته، همین یک ویژگی بخصوص باعث پرفروش شدن میوه پسته قزوینی در بین شرکت‌های تجاری شده است، البته نهال پسته قزوینی شرایط و خصوصیات دیگری نیز دارند و در ادامه به آن می‌پردازیم:

 • حداقل طول عمر اقتصادی نهال پسته قزوینی برابر کن ۸۰ سال است.
 • ارتفاع نهال پسته قزوینی بین ۵ تا ۷ متر است.
 • نهال پسته قزوینی دیر گل است و در مناطق سردسیری به خوبی رشد می‌کند.
 • از آنجایی که پایه نهال پسته قزوینی پسته اکبری است، بنابراین در برابر انواع بیماری‌ها از خود مقاومت بالایی نشان می دهد.

خاستگاه اصلی نهال پسته قزوینی

خاستگاه اصلی نهال پسته قزوینی بومی کشور ایران و مربوط به شهر قزوین است، به همین خاطر نام تجاری آن را با نام نهال پسته قزوینی می‌شناسیم، ولی بخاطر شباهت آن به کله بز نام محلی آن کله بزی است،این درخت در شهر قزوین باردهی بالایی دارد، معمولاً شهرهایی که هم ارتفاع با شهر قزوین بوده و شرایط اقلیمی مشابه به شهر قزوین را دارند گزینه های مناسبی برای احداث باغ نهال پسته قزوینی هستند.

پایه اصلی نهال پسته قزوینی

قزوینی به روش بذری و پیوندی تولید می‌شود، پایه اصلی نهال پیوندی بر پایه اکبری است چون مقاومت آن بالا بوده و باعث می‌شود پسته قزوین مقاومت بالایی در برابر بیماری و ناملایمت هوا از خود نشان دهد.

ویژگی نهال پسته قزوینی

 • میوه پسته قزوینی به شکل بادامی است، ریز ولی کشیده!
 • در هر خوشه پسته نزدیک به ۷۰ تا ۹۰ عدد پسته قزوینی وجود دارد.
 • منزل پسته قزوینی سبز پررنگ بوده همچنین پر چرب است.
 • میوه پسته قزوینی به صورت خشکبار و خلالی در تولید مواد غذایی استفاده می‌شود.
 • رشد درخت پسته قزوینی به صورت قائم است.
 • تاج درخت پسته قزوینی به صورت چتری رشد می‌کند.
 • نهال پسته قزوینی پربار و زودبازده است.

آب و هوای مناسب برای کاشت درخت پسته قزوینی

شرایطی که درخت پسته قزوینی دارد، باعث شده تا آن را در هر منطقه‌ای به راحتی کشت کرد، باید بگوییم این درخت دیرگل بوده و از اوایل اردیبهشت ماه گلدهی آن شروع می‌شود، به همین خاطر خرید نهال پسته قزوینی و احداث باغ آن یک گزینه مناسب برای کشاورزان مناطق سردسیری محسوب می‌شود.

علاوه‌بر دیرگل بودن میوه پسته قزوینی باید یادآور شویم این میوه زودرس است و در نیمه دوم مرداد ماه برداشت آن به اتمام می‌رسد، در مناطق شرجی که احتمال باران زایی آنها در ماه شهریور شروع می‌شود، گزینه مناسب برای آنها احداث باغ پسته قزوینی است چون تا زمان بارش باران برداشت محصول به به پایان رسیده و کشاورز هیچ دغدغه خاطری در این مورد نخواهد داشت.

فاصله مناسب برای کاشت درخت پسته قزوینی

کارشناسان و مهندسین به هنگام فروش نهال پسته قزوینی فاصله مناسب برای آن را به کشاورزان توضیح می‌دهند، شرایط نکردن فاصله مناسب برای کاشت این درخت برای کشاورز به دنبال خواهد داشت، مخصوصا تاج درخت پسته قزوینی به صورت چتری رشد می‌کند رعایت اصول استاندارد و فاصله مناسب باعث افزایش باردهی و ارتقای عملکرد آن خواهد شد.

به طور معمول در زمین های مسطح از الگوی کاشت مربعی با ابعاد چهار در چهار متر استفاده می‌کنند، اگر فاصله نهال پسته کمتر از این باشد، باعث می‌شود سایه ها بر روی یکدیگر سایه انداخته فرایند فتوسنتز به خوبی انجام نمی‌شود، همچنین به خاطر تنیده شدن شاخه درختان به یکدیگر عمل هرس به سختی انجام می‌شود.

خاک مناسب برای کاشت نهال پسته قزوینی

جالب است بدانیم نهال پسته قزوینی یا نهال کله بزی علاوه بر تحمل خشکی هوا و خشکسالی می‌تواند شرایط ما مطلوب بافت خاک را نیز تحمل کند، بطوریکه نهال پسته قزوینی در خاک آهکی و شور با میزانphبالای ۶ واحد می‌توانید این نهال را کشت کنید، البته بهتر است قبل از انتقال نهال پسته به محوطه باغ از عمق متفاوت نمونه برداری کرده و به آزمایشگاه گیاهپزشکی بسپارید، داشتن اطلاعات علمی و کافی از بافت خاک باغ باعث می‌شود کشاورز با اطلاعات بیشتری مراحل خاک ورزی و گودبرداری  را انجام ندهد.

زمان مناسب و سازگار برای کاشت نهال پسته قزوینی

زمان مناسب برای انتقال نهال پسته قزوینی به زمین زراعی تنها با توجه به آب و هوا و شرایط اقلیمی مشخص می‌شود، زمستان  مناطق سردسیری با زمستان طولانی بهتر است از اواسط پاییز، اواخر زمستان و اوایل فصل بهار

کود مناسب برای نهال پسته قزوینی

قبل از منتقل کردن نهال پسته قزوینی به محوطه باغ شما می‌توانید از کود پوسیده حیوانی و همچنین کود برگ پوسیده استفاده کنید، ولی بعد از کاشت علاوه بر کود حیوانی شما باید از کود شیمیایی استفاده کنید، در سال اول کاشت توصیه می‌شود از کود استفاده نشود چون خاک به اندازه کافی عناصر مغذی دارد،  ولی در سالهای بعدی کود نیتروژن دار و اذت این یکی از بارزترین کودهای مصرفی برای نهال پسته خواهد بود

بهترین نهال پسته | بهترین نهال پسته برای مناطق سردسیر

ارتفاع درخت پسته قزوینی در طول عمر

اگر شما نهال پسته قزوینی را بر پایه بذری سنتی تکثیر کنید، ارتفاع آن ممکن است بالاتر از ۸ متر باشد، ولی با خرید نهال اصلاح شده و پیوندی از نهالستان‌های معتبر ارتفاع درخت پسته قزوینی در طول عمر بین ۵ و ۷ متر خواهد بود باغدار وظیفه دارد با استفاده از هرس فرمدهی مانع از رشد ارتفاع آن شود.

هرس درخت پسته قزوینی

کارشناسان و مسئولین نهالستان به هنگام فروش نهال پسته اطلاعات ضروری در مورد هرس درخت پسته قزوینی و اختیار کشاورزان قرار می‌دهند، شما در بازه زمانی آخر پاییز و همچنین اواخر فصل زمستان یا اوایل بهار می‌توانید هرس درخت پسته قزوینی را انجام دهید، هرس درخت پسته قزوینی به دو هدف انجام می‌شود:

نیاز سرمایی لازم برای خواب زمستانی درخت پسته قزوینی

نیاز سرمایه لازم برای خواب زمستانی درخت پسته قزوینی یکی از نکات حیاتی و مهم برای این درخت است در صورت تامین نشدن نیاز سرمایی درخت پسته قزوینی میزان لقاح شکوفه درختان بیشتر از یک هفته طول کشیده، همچنین کیفیت میوه های تولید شده کاهش پیدا می‌‌کند، چون درخت قدرت لازم برای عملکرد بهتر را نخواهد داشت به طوری که توصیه می‌شود درخت پسته بین  ۷۰۰ الی ۱۲۰۰ ساعت در دمای کمتر از ۷ درجه سانتیگراد قرار بگیرد تا بتواند نیاز سرمایه لازم برای خواب زمستانی را تامین کند.

عمر مفید نهال پسته قزوینی

عمر مفید و اقتصادی نهال پسته قزوینی علاوه بر عوامل ژنتیکی و ارثی همچنین نحوه تولید و تکثیر آن به عواملی مانند آبیاری، کوددهی، هرس و بیماری‌های شایع شده در باغ بستگی دارد، به طور کل اگر باغدار مدیریت صحیح داشته باشد حداقل عمر اقتصادی نهال پسته ۷۰ الی ۸۰ ساعت خواهد بود.

سن حیات نهال پسته قزوینی

سن حیات نهال پسته قزوینی نزدیک به ۱۰۰ سال است البته در اواخر این صد سال این درخت هیچ باردهی از خود نشان نمی‌دهد.

میزان وزن هر میوه پسته قزوینی

معمولا میوه پسته قزوینی کمتر از ۱۰ گرم وزن دارد.

ارتفاع  از سطح دریا مناسب کاشت نهال پسته قزوینی

ارتفاع مناسب برای کاشت نهال پسته قزوینی از ۱۰۰۰ تا  ۲۰۰۰ متر از سطح دریا است، در این ارتفاع درخت پسته قزوینی باردهی بسیار مناسبی از خود نشان داده همچنین به خاطر سازگاری با محیط کیفیت باردهی افزایش پیدا می‌کند.

مصونیت و مقاومت درخت پسته قزوینی در برابر آفات و بیماری ها

 • آفت پسیل پسته
 • کپک پسته
 • پروانه چوب خوار درخت
 • کنه درخت
 • شته درخت پسته

مهمترین آفات درخت پسته قزوینی است و کشاورزان عزیز به هنگام آبیاری و سرکشی از باغ باید مراقب باشند تا در صورت وجود این آفت‌ها در همان مراحل اولیه آفات را شناسایی کرده و با استفاده از سموم و آفت کش مخصوص آنها را دفع کنند.

میزان باردهی و برداشت محصول پسته قزوینی در هر هکتار

در مطالب بالا اشاره شد درخت پسته قزوینی جزو ارقام پربار است مخصوص پایه پیوندی آن درخت پسته اکبری باشد، اگر کشاورز بتواند یک شرایط ایده آل و مناسب برای باغ پسته قزوین ایجاد کرده و اصول مربوط به آبیاری، کوددهی و سمپاشی آن را رعایت کند، مطمئنا می‌تواند سالانه تناژ ثابتی پسته از باغ برداشت و با فروش آن درآمد مناسبی داشته باشد، طبق اطلاعات به دست آمده نهال پسته قزوینی می‌تواند سالانه در هر هکتار حداقل ۵ تن میوه پسته خشک با کیفیت و مرغوب تولید کند، این رقم برای باغ پسته رقم مناسبی محسوب می‌شود.

شروع باردهی محصول نهال پسته قزوینی

به خاطر اصلاحی بودن نهال پسته قزوینی این نهال خیلی سریع‌تر به رشد اقتصادی می‌رسد به طوری که از سال ششم کشاورز می‌توان با فروش ۵ الی ۶ تن محصول با کیفیت اولین درآمد اقتصادی خود را تجربه کند، اولین باردهی نهال پسته قزوینی از سال اول کاشت شروع می‌شود و این نشانگر بازدهی سریع بالای این نهال است.

رقم مناسب برای گرده افشان درخت پسته قزوینی در صورت نیاز

به هنگام خرید نهال پسته قزوینی توجه کنید این نهال مانند دیگر نژادها جزو درختان تک پایه محسوب می‌شود، بنابراین به تنهایی نمی‌تواند بازدهی مناسبی از خود نشان دهد، پس برای باردهی اقتصادی آن کشاورز احتیاج به درخت نر دارد تا بتواند فرایند گرده افشانی را کاملا اصولی انجام دهد، به طور معمول در بین هر ۸ یا ۹ درخت پسته قزوینی یک عدد درخت گرده افشان کاشت می‌شود، تا تاثیر بیشتری برای لقاح گل و فرآیند گرده افشانی آن داشته باشد.

مدت آبیاری درخت پسته قزوینی

خوشبختانه درخت پسته قزوینی نسبت به خشکی هوا بسیار مقاوم بوده و علاوه بر خشکی هوا به خشکی خاک نیز مقاوم است، این ویژگی یعنی نیاز آبی خیلی کمی دارد، پس کشاورزانی مناطق کم بارش با ذخایر آبی کمتر از حد معمول می‌توانند با خرید نهال پسته قزوینی به احداث باغ آن بپردازند، چون نیاز این درخت برای آبیاری دو بار در ماه است.

روش صحیح آبیاری باغ درخت پسته قزوینی

در گذشته نه چندان دور برای آبیاری باغ پسته از روش غرقابی و یا کرتی استفاده می‌کردند، در این روش علاوه بر هدر رفت زیاد آب کشاورز هزینه زیادی را صرف آبیاری درختان می‌کرد و در صورت استفاده از آب چاه بعد از مدتی بعد از چند سال باعث خشک شدن چاه او می‌شد.

همچنین آبیاری غرقابی آبرفت خاک را نیز به دنبال داشته و باعث انتقال بیماری از یک درختی به درخت دیگر می‌شود؛ امروزه کشاورزان با استفاده از روش های نوین آبیاری از بروز مشکلات جلوگیری کرده و هزینه مربوط به آبیاری تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهند چون میزان هدررفت آبیاری در قطره‌ای تنها ۵ درصد است.

زمان گلدهی درخت پسته قزوینی

زمان گلدهی درخت پسته قزوینی از اواخر فروردین ماه یا اوایل اردیبهشت ماه شروع می‌شود و یک مزیت بزرگ برای کشاورز است، معمولاً مسئولین نهالستان برای کشاورزان مناطق سردسیری و ارتفاعات پیشنهاد فروش نهال پسته قزوینی را دارند چون حساسیت آنها نسبت به سرما فوق العاده پایین بوده و مقاومتشان در برابر رطوبت نیز بیشتر است.

زمان برداشت میوه پسته قزوینی

از دیگر ویژگی‌های مهم میوه پسته قزوینی می‌توان به زودرس بودن آن اشاره کرد، کشاورزان عزیز می‌توانند میوه رسیده پسته را در مرداد ماه برداشت کنند در واقع همین زودرس بودن باعث می‌شود تا اولین نیاز بازار را جوابگو باشند، همین علت باعث شده میوه پسته قزوینی پرفروش تر از پسته‌های دیگر باشد، علاوه بر کیفیت بالا توانسته است نیاز اولیه بازار را جوابگو باشد.

خرید نهال پسته قزوینی

از نظر متخصصین و کارشناسان نهالستان اقتصادی‌ترین نهال پسته برای باغ تجاری تهیه نهال پسته قزوینی است، چون علاوه بر مقاوم بودن پربار و زودبازده بودم و همچنین میزان سازگاری آن با اقلیم های مختلف زیاد است، در برابر بیماری نیز مقاومت داشته و کشاورزان برای احداث باغ پسته تجاری می‌توانند، باغ پسته قزوینی را اولین گزینه قرار دهند.

با توجه به کیفیت و بازدهی نهال پسته باید بگوییم کاملا مناسب و اقتصادی است، کشاورزان با تهیه این نهال و احداث باغ آن می‌توانند سرمایه گذاری خود را به صورت تضمینی انجام دهند، چون میوه پسته نه تنها در بازار داخل کشور به راحتی فروش می‌رود بلکه صادرات آن نیز بسیار پربار است.

قیمت نهال پسته قزوینی برای استعلام قزوینی کافی از سایت بزرگ و شناخته شده نهالستان معتبر و مجوز در کشور ایران را شناسایی کنید،

به هنگام تهیه نهال پسته قزوینی حتما به چند نکته توجه داشته باشید:

حتماً از نهالستان مجوز دار که پروانه کسب خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرتوضیحات

معرفی جهت خرید نهال پسته قزوینی :

در بین انواع نهال پسته که ارقام متنوعی دارد باید بدانید که پسته قزوین؛ یکی از بهترین نمونه های آن می باشد. شما برای کاشت این نهال پسته قزوین؛ باید به خوبی در مورد ویژگی هایی که دارد اطلاعات لازم را داشته باشید تا بتواند نهال را در بهترین موقعیت بکارید و از آن محصول مناسبی برداشت کنید. نهال پسته از جمله نهال های بسیار مهمی می باشد که به خوبی باید در مورد نحوه کاشت و برداشت میوه های آن اطلاعات کافی داشته باشید. شما می توانید زمان خرید نهال تعداد بالایی از آن را خریداری کرده و اقدام به احداث باغ نمایید.

همچنین می توانید تعداد کمی را از آنها خریداری کرده و در باغچه خود بکارید. به هر صورت بهتر است به خوبی در مورد نحوه کاشت هر یک از آنها اطلاعات خود را افزایش دهید. برای خرید نهال با بهترین قیمت می توانید از آریا نهال خرید خود را انجام دهید. قیمت نهال در این نهالستان بسیار مناسب و به صرفه می باشد، بر همین اساس اگر شما تعداد بالایی از نهال پسته قزوین را خریداری کنید بدون شک هزینه مناسبی را می توانید پرداخت کنید.

در زمین های آماده شده باغ باید شما روی ردیف های مشخص شده ای گودال هایی را به وجود آورید و در آن گودال ها نهال پسته قزوین را بکارید. شما بعد از اینکه گودال ها را به وجود آوردید باید سریعا نهال ر درون آنها خاک کنید، دقت داشته باشید ریشه نهال زیاد در معرض آب و هوا قرار بگیرد. شما زمان خرید نهال باید به خوبی اطلاعات تان را در مورد نیازهای آن  افزایش دهید تا بتوانید به خوبی آن را بکارید. برخی از مهمترین ویژگی ها و نیازها که نهال برای رشد به آنها نیاز دارد عبارت می باشد از :

ویژگی های مربوط به آبیاری نهال پسته قزوینی :

بعد از اینکه شما نهال ها را در باغ خود کاشنید باید آنها را به خوبی آبیاری کنید. یکی از مهمترین نکاتی که در مورد آبیاری این نهال باید بدانید و به آن توجه داشته باشید این است که آب نباید به پای نهال ها برسد. سیستم آبیاری را هم باید بر اساس گودال هایی که کنده اید تنظیم کنید. اگر به خوبی به این نیاز پسته های قزوین، توجه داشته باشید بدون شک تا باروری نهال هیچ آسیب و بیماری از آن مشاهده نخواهید کرد و محصول زیادی هم از آن دریافت خواهید نمود. آخرین آبیاری هر یک از نهال ها را باید پاییز همان سال که نهال را کاشته اید انجام دهید.

در واقع باید بدانید این آبیاری برای نیاز زمستانی پسته قزوین؛ بسیار واجب است و آن را مرطوب نگه می دارد تا دچار آسیبی نشود. فاصله آبیاری را باید بر اساس نوع خاک و شرایط آب و هوایی تنظیم کنید. اگر در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید بهتر است از کارشناسان نهالستان در مورد آن سوال کنید تا شما را راهنمایی کنند.

ویژگی های مربوط به شرایط اقلیمی پسته :

این مطلب درست است که نهال پسته قزوین؛ در برابر خشکی هوا و خاک مقاومت زیادی از خود نشان می دهد، اما شما باید به خوبی نیازهای آن را برای باروری تامین کنید. بدون شک این نهال با تامین کود، آبیاری های به موقع خاک های حاصلخیز و … موافق است، بنابراین بهتر است این ویژگی های آن را به خوبی بشناسید و سیستم آبیاری آن را به خوبی تنظیم کنید.  نهال پسته یکی از انواع نهال هایی می باشد که طبیعت بسیار سازگار و صبور دارد. شما برای کاشت این پسته قزوین؛ باید به خوبی در مورد منطقه مورد نظر خود اطلاعات لازم را به نهال داران بدهید تا آنها شما را در مورد کاشت نهال راهنمایی کنند. هر یک از نهال ها بر اساس نیازی که دارند باید مننطقه آب و هوایی مناسبی داشته باشند.

 • ده است خرید کنید.
 • نهاد پسته خریداری شده دارای شناسه و لیبیل باشد.
 • نهاد پست را به صورت تضمینی و همراه کارت گارانتی خریداری کنید.
 • مطمئن باشید نهال خریداری شده دوره قرنطینه و نیاز سرمایی خود را گذرانده باشد.
 • به سن نهال پسته  دقت داشته باشید تا بین یک تا دو سال باشد.
 • نهالستانی را برای خرید انتخاب کنید تا مشاوره پس از فروش و خدمات پس از فروش داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه شما می‌توانید با متخصصین مرکزی برتر نهال در ارتباط باشید کارشناسان و متخصصین این مرکز به صورت رایگان تمامی مراحل مربوط به احداث باغ، نحوه خریدن نهال،  مشکلات بعد از احداث باغ را به شما توضیح خواهند داد، جهت ارتباط مستقیم با مهندسین کشاورزی از درگاه‌های ارتباطی استفاده کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا