آشنایی با سوله نمایشگاهی

آیا می‌دانید سوله چیست؟ آیا با انواع سوله آشنایی دارید؟ با کاربردهای آن چطور؟ سوله سازی از قدیم الایام تا کنون‌ جریان داشته و به طور گسترده برای انجام امور مختلف ساخته می‌شده است. در حال حاضر سوله‌ها آنقدر در صنعت گسترده شده‌اند که خیلی از افراد راه اندازی یک شرکت یا یک کارگاه بدون احداث سوله را غیر ممکن می‌دانند.شما به هنگام خرید سوله ابتدا باید با نحوه انتخاب سوله آشنایی پیدا کنید و انواع آن را بدانید. آشنایی با انواع سوله سبب می‌شود که بهترین سازه را با توجه به کاربردی که در نظر دارید، بسازید.

با ساخت سوله و کاربرد آن بیشتر آشنا شوید - مجله مناقصه و مزایده هزاره

در پاسخ به سوال خیلی از کاربران که می‌پرسند سوله چیست باید بگوییم که سوله‌ها سازه‌هایی فلزی با سقفی شیب دار هستند که به جای کارخانه یا کارگاه و شرکت به کار گرفته می‌شوند. سوله‌ها را با هدف به وجود آوردن یک فضا بدون استفاده از ستون‌های میانی می‌سازند و در ساختار آن‌ها از انواع پوشش دهنده و … استفاده می‌کنند.

سوله‌ها بر حسب نوعی که دارند، کاربردهای مختلفی هم پیدا می‌کنند. در ساختمان‌های بزرگ صنعتی، در احداث مرغداری، دامداری و راه اندازی یک شرکت سوله‌ها خودنمایی خواهند کرد.

سوله چه اجزایی دارد؟

سوله‌ها از اجزا و قطعات مختلفی تعبیه شده‌اند. این قطعات به اتصال به یکدیگر یک سازه مستحکم را روی کار می‌آورند که تا سالیان سال ماندگاری دارد. این اجزا عبارتند از:

 1. رفتر یا فریم سوله که همان تیرها و ستون‌هایی هستند که اسکلت سوله را تشکیل می‌دهند.
 2. استرات‌ها از دیگر اجزای سوله هستند که یک تکیه گاه و جانبی برای فریم سوله به شمار می‌آیند و نیروی وارده به این فریم را کاهش داده یا منتقل می‌کنند.
 3. وال پست‌ها نیز در ابتدا و انتهای سوله قرار می‌گیرند و با هدف کاهش بادگیر ستون‌های اصلی در سوله نصب می‌شوند.
 4. بدنه سوله که همان فلزاتی است که در ساختار سوله دیده می‌شوند.
 5. انواع پوشش‌ دهنده‌ها برای سقف و بدنه سوله که گاه جنسی محکم و گاه جنسی منعطف و غیر مستحکم دارند‌.
 6. برای مهار کردن فشاری که به لاپه‌ها وارد می‌شود، از سینه بند بهره گرفته می‌شود. لاپه نیز جزئی است که مقطعی محوری برشمرده می‌شود و دو نوع دیواری و سقفی دارد‌.

مزایای استفاده از سوله‌ها

شاید تعجب کنید اما باید بدانید که در حال حاضر سوله‌ها آنقدر پیشرفته شده‌اند که قابلیت این را دارند که به جای برخی از سازه‌های فلزی به کار بروند. استفاده از این سوله‌ها مزایای زیادی را به همراه دارد:

 • سوله‌های فلزی با استفاده از مواد مختلف رنگ آمیزی می‌شوند و در برابر رطوبت، نور آفتاب و زنگ زدگی مقاومت زیادی دارند.
 • تعمیر و ‌نگهداری کردن از این سوله‌ها بسیار آسان است. با توجه به تورم و وضعیت اقتصادی کشور، افراد استفاده از سوله‌ها را انتخابی بسیار اقتصادی می‌دانند.
 • سوله‌های فلزی قابلیت جا به جا شدن دارند و سبک وزن طراحی می‌شوند.
 • چنانچه سوله‌ها بر اساس اصول استاندارد ساخته شوند، ماندگاری و امنیت زیادی هم خواهند داشت. شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌های ساخت ساختمان‌های صنعتی، از سوله‌ها بهره ببرید. در ضمن، سوله‌ها در برابر حرارت و رطوبت مقاوم هستند.
 • سوله‌ها امکان عایق بندی شدن دارند و می‌توانند از انواع امکانات نظیر برق، گاز و آب بهره مند شوند.

طراحی سوله چگونه است؟

امر طراحی سوله اقدامی است که به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد. در طراحی سوله یک سری فاکتور مهم وجود دارند که بی توجهی به آن‌ها می‌تواند روند ساخت سوله را در مسیر انحرافی پیش ببرد.

برای طراحی یک سوله باید به جهت باد و برف، ارتفاع جانبی سوله، شیب مورد نظر با توجه به زمین، طول دهانه‌ی عرضی سوله، پوشش سقف آن، مقاومت سوله در برابر زلزله و مواردی از این قبیل توجه گردد. با دانستن این موارد سوله‌ای استاندارد طراحی خواهد شد.

طراح سوله باید چه کاری انجام دهد؟

همان طور که گفتیم، طراحی سوله کاری است بسیار دقیق که به مهارت‌های بالایی نیاز دارد. طراح سوله اگر نتواند به خوبی سوله را طراحی کند، باعث می‌شود که شما از نظر اقتصادی هم دچار ضرر شوید.

برای این که بدانید بهترین سوله طراحی شده است یا خیر، باید به سوالات زیر پاسخ بدهید. چنانچه پاسخ این سوالات با انتظارات شما هماهنگ بود، یعنی سوله‌ای خوب و استاندارد طراحی شده است:

 • آیا سوله در مقابل باد، برف، بوران و زلزله مقاوم است؟
 • آیا در طراحی سوله جرثقیل در نظر گرفته شده است؟
 • آیا بار دینامیکی جرثقیل محاسبه شده است؟
 • آیا سوله پوشش دهی شده و عایق است؟
 • آیا درصد شیب سوله کم است؟
 • آیا فوندانسیون سوله به خوبی انجام شده است؟
 • آیا ساخت سوله بر روی اصول پیش رفته است؟
 • آیا درزهای سوله پوشش دهی شده‌اند؟
 • و …

اجرای سوله

اجرای سوله یک فرآیند مجزا از طراحی سوله است. اگرچه ممکن است تصور کنید اجرای سوله کار دشواری نیست اما سخت در اشتباه هستید؛ چرا که فرآیند مونتاژ و رگلاژ سوله‌ها حساسیت زیادی دارند. پس تنها تیم‌های مجرب مهندسی و متخصصان در این زمینه می‌توانند از پس آن بر بیایند.

توجه داشته باشید که به هنگام اجرای سوله مهاربندها باید به سرعت اجرا شوند. در مجموع سوله باید به گونه‌ای اجرا شود که در مقابل نیروهای جانبی مقاومت بالایی را از خود نشان دهد. پس بهتر است از یک تیم متخصص کمک بگیرید تا سوله‌ای استاندارد اجرا و احداث شود. اکثر سازه‌هایی که با اسم سوله دست دوم  برچسب میخورند از لوله‌های اسقاطی، آهن آلات ضایعاتی و پروفیل‌های زنگ زده و بی‌کیفیت استفاده می‌شود.

سقف سوله چگونه اجرا می‌شود؟

سقف‌های سوله عمدتا به شکل سیب دار طراحی شده و بر روی بدنه سوله قرار می‌گیرند. این سقف با استفاده از پوشش دهنده‌های مختلف، پوشش دهی می‌شود و مقاومت بالایی پیدا می‌کند. برای اجرای سقف سوله باید از اوراقی کاملا شیب دار و قوس استفاده شود. همچنین باید اندازه گیری‌های لازم با دقت انجام شوند تا دیگر حرفی برای گفتن باقی نماند.

امروزه از پوشش دهنده‌های مختلفی برای پوشش دهی سقف سوله استفاده می‌کنند. ورق‌های آلومینیومی، عایق‌های پشم و شیشه، ورق گالوانیزه، آلوزینک، ساندویچ‌های پانل پلی یورتان با ضخامت‌های مختلف، آجر، سیمان، ورق‌های فولادی و …. از جمله مهم‌ترین پوشش دهنده‌‌هایی هستند که برای سقف سوله مناسب هستند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی قرار گیری سوله، از انواع مختلفی از این پوشش دهنده‌ها استفاده می‌شود‌. قارتال و آماده ارائه خدمات و تجهیزات مربوط به پوشش دهی سقف سوله با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت است. طراحی سازه فلزی به دو روش طراحی تنش/مقاومت مجاز و یا طراحی با ضرایب بار و مقاومت انجام می‌گیرد

همان طور که گفته شد، سوله‌ها دارای انواع مختلفی هستند و بر اساس نوع خود کاربردهای گوناگونی هم پیدا می‌کنند. آشنایی با انواع سوله باعث می‌شود که این سازه‌ها با توجه به نوع کاربری و با توجه به محل اجرا، مورد استفاده قرار بگیرند. در ادامه به انواع سوله اشاره شده است:

 1. سوله‌های سبک و خرپایی: یکی از متداول‌ترین انواع سوله، هستند که وزن بسیار کمی دارند. این سوله‌ها از پارامترهای خاصی برخوردار شده‌اند و نسبت به سایر سوله‌ها، مدرن‌تر و منحصر به فردتر هستند. با توجه به ترفندهای مهندسی به کار گرفته شده در زمینه ساخت سوله‌های خرپایی، این سوله‌ها سبک‌تر از سایر سوله‌ها شده‌اند. در واقع در ساختار سازه‌های فلزی خرپایی از ستون‌های فولادی یا پوشش دهنده‌های آهنی استفاده نمی‌شود و همین امر باعث کاهش وزن و کاهش هزینه‌های ساخت این نوع از سوله‌ها شده است. از جمله مزایایی که سوله‌های سبک دارند می‌توانیم به هزینه‌های تعمیر و نگهداری کم، قیمت ساخت سوله بسیار پایین، قیمت نصب مطلوب، طراحی ویژه و ماندگاری طولانی مدت اشاره کنیم. این نوع از سوله‌ها به گونه ای طراحی شده‌اند که مشتری می‌تواند طول و عرض دانه آن‌ها را همان طور که می‌خواهد به وجود بیاورد.
 2. سوله‌های تیر ورقی و سنگین: به عنوان یکی از انواع سوله، دارای کاربردهای متنوعی هستند. این سوله‌ها جزو قدیمی‌ترین سوله‌هایی هستند که قبل از روی کار آمدن سوله سبک وجود داشتند. از آنجایی که ساختار کلی این سوله‌ها با تیر آهن و ورق‌های آهنی عجین شده است، وزن زیادی دارند. در ساخت این سوله‌ها از ورق‌های سیاهی که با پوشش دهمده‌های ویژه رنگ آمیزی شده‌اند، استفاده می‌شود. این سوله‌ها قابلیت جا به جا شدن ندارند و دارای ابعاد دهانه مشخصی هستند. به همین دلیل مشتریان ترجیح می‌دهند که از سوله‌های سبک استفاده کنند.
 3. سوله‌های یو بی ام: سوله‌های یو بی ام جزو پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین سوله‌های موجود در دنیا هستند که از ورق‌های گالوانیزه تهیه شده‌اند. این سوله‌ها با استفاده از دستگاه‌هایی به نام سمیر به هم وصل می‌شوند و استحکام آنچنانی ندارند. به همین دلیل ممکن است در صورت وزش باد یا نوسانات آب و هوایی، ورق‌های موجود در ساختمان این سازه‌ها از هم جدا شوند. در ضمن، سوله‌های یو بی ام به رسیدگی و تعمیرات زیادی نیاز دارند و از نظر اقتصادی چندان مناسب نیستند. البته در کنار این معایب، مزایایی نیز برای این نوع از سوله‌ها در نظر گرفته شده است. هزینه ساخت کم، قابلیت جا به جایی و عایق شدن از جمله ویژگی‌های مثبت سوله‌های یو بی ام است.

 

دکمه بازگشت به بالا