عمومیکسب و کار برتر

هرآنچه باید در مورد بازیابی و ریکاوری اطلاعات هارد بدانید

دستگاه های ذخیره سازی همچون هارد، فلش مموری، حافظه گوشی و … ممکن است به دلیل ایرادات نرم افزاری، سخت افزاری و یا خطای انسانی، همه یا بخش زیادی از اطلاعات را غیرقابل دسترس کنند و کاربر به فکر راه های بازیابی اطلاعات مهم خود باشد. ما این مطلب را آماده کرده ایم تا به سوالات متداول در مورد بازیابی و ریکاوری اطلاعات پاسخ دهیم. احتمالا با مطالعه این مطلب پاسخ بسیاری از سوالات خود را خواهید یافت. همراه ما باشید.

بهترین مرکز ریکاوری هارد | دانلود رایگان نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال

ریکاوری اطلاعات چیست؟

همین ابتدای مطلب پاسخ دهیم که ریکاوری اطلاعات چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که به برگرداندن اطلاعات حذف شده از کلیه دستگاه های ذخیره سازی از جمله هارد، فلش مموری، رم، گوشی و … ریکاوری اطلاعات گفته می شود. دسترسی به اطلاعات پاک شده در این دستگاه ها توسط کاربر غیر ممکن است اما با استفاده از تکنیک های بازیابی و نصب نرم افزارها، می توان اطلاعات را قابل دسترسی کرد.

آیا ریکاوری هارد سوخته یا آسیب دیده امکانپذیر است؟

در ریکاوری هارد، تفاوتی ندارد که هارد سوخته باشد یا نه و اکثر هاردهای سوخته شده قابل ریکاوری هستند مگر آنکه هارد در آتش سوزی سوخته باشد. بنابراین اگر هارد شما سوخته است، به احتمال زیاد قابل تعمیر می باشد و می توان اطلاعات را برگرداند.

آیا هارد فرمت شده قابل ریکاوری است؟

از دیگر سوالاتی که ممکن است شما را نگران کرده باشد این است که آیا هارد فرمت شده قابل ریکاوری است؟ پاسخ به این سوال بستگی به چند مورد دارد اولا اینکه هارد چگونه و چه زمانی فرمت شده است؟

همچنین مهم است که بعد از فرمت هارد اطلاعات جدید روی آن وارد نشده باشد زیرا اطلاعات جدید جایگزین اطلاعات حذف شده قبلی می شوند و در این صورت ریکاوری غیر ممکن یا به سختی انجام می شود.

همچنین اگر خودتان از نرم افزارهای رایگان موجود در اینترنت برای ریکاوری هارد استفاده کرده باشید، بازگرداندن اطلاعات را سخت تر کرده اید و اگر نرم افزاری نصب نکرده اید، توصیه می شود بدون هیچ اقدام دیگر به مرکز بازیابی و ریکاوری اطلاعات و تعمیرات هارد مراجعه نمایید.

بهترین مرکز ریکاوری هارد | دانلود رایگان نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال

آیا امکان انتخاب اطلاعات برای بازیابی وجود دارد؟

در ریکاوری اطلاعات دستگاه های ذخیره سازی، بسیاری از اطلاعات و فایل هایی که برای شما مهم نیستند نیز ممکن است بازیابی شوند اما شما می توانید مشخص کنید که کدام داده ها و فایل ها بازیابی شوند.

آیا هاردی که شناسایی نمی شود قابل بازیابی است؟

یکی دیگر از سوالات متداول در مورد بازیابی اطلاعات این است که آیا هاردی که شناسایی نمی شود قابل بازیابی است؟ کوچک ترین ایراد هارد دیسک ممکن است باعث عدم شناسایی آن توسط سیستم می شود و در این شرایط ابتدا باید علت عدم شناسایی بررسی شود و بعد از رفع مشکل، اطلاعات نیز قابل دسترسی خواهند بود.

در صورتی هم که اطلاعات فرمت شده باشند، می توانید با کمک گرفتن از افراد متخصص و ماهر مراکز بازبایی، به راحتی آنها را بازیابی کنید.

بهترین مرکز ریکاوری هارد | دانلود رایگان نرم افزار ریکاوری هارد اکسترنال

ریکاوری هارد با نرم افزار بهتر است یا دستگاه؟

ریکاوری هارد با استفاده از نرم افزار و یا دستگاه انجام می گیرد. نرم افزارهای زیادی برای این منظور ساخته شده اند که برخی از این برنامه ها حتی تا 100 درصد اطلاعات را بر می گردانند اما بعضی دیگر فقط بخش محدودی از اطلاعات را بازیابی می کنند و باقی فایل ها برای همیشه غیرقابل دسترسی می شوند.

به همین دلیل، انتخاب نرم افزار برای ریکاوری هارد بسیار مهم است و اکثر متخصصین توصیه می کنند که از نرم افزار استفاده نشود. در مراکز تخصصی بازیابی هارد، از دستگاه های پیشرفته ای استفاده می شود که درصد بالایی از اطلاعات هارد دیسک قابل بازیابی هستند.

آیا هارد SSD قابل بازیابی است؟

هارد SSD به نسبت هارد HDD امن تر است و کمتر دچار مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری می شود. این مدل هارد به دلیل ویژگی های منحصر به فرد در صورتی که دچار مشکلاتی شود و اطلاعات داخل آن از دسترس خارج شوند، مراحل ریکاوری پیچیده تری دارد و حتما باید ریکاوری هارد را به دست متخصص مجرب سپرد.

آیا ریکاوری هارد حتما باید در کلین روم انجام شود؟

ریکاوری هارد دیسک بهتر است در اتاق تمیز یا همان کلین روم انجام شود زیرا نسبت به گرد و غبار و آلودگی ها حساسیت دارد البته ریکاوری هارد در بیشتر اوقات در کلین هود انجام می شود که استانداردهای بالاتر از کلین روم را دارد.

برای بسیاری از مورد های تعمیر و بازیابی اطلاعات نیز کلین روم ضروری نیست از جمله تعمیر فریم ویر، تعویض یا تعویض PCB و …

فرآیند بازیابی اطلاعات هارد چگونه است؟

برای بازیابی اطلاعات هارد ابتدا هارد برای بررسی های لازم به آزمایشگاه ارسال می شود و حدود دو تا سه ساعت مورد ارزیابی قرار می گیرد.

بعد از اتمام ارزیابی، به شما اطلاع داده می شود که مشکل هارد چیست و در جریان هزینه های تعمیرات و بازیابی قرار می گیرید. اگر هزینه اعلام شده مورد تاییدتان بود، بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد آغاز می شود و مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری هارد بررسی می شوند.

پس از بازیابی اطلاعات هارد، چنانچه اطلاعات مورد تایید شما بود، هارد تحویل داده می شود.

هزینه بازیابی اطلاعات هارد چقدر است؟

هزینه بازیابی اطلاعات هارد پس از بررسی های کارشناسان تعیین می شود و عواملی همچون مشکلات نرم افزاری، مشکلات سخت افزاری، نوع هارد، میزان آسیب دیدگی و … روی قیمت تعمیرات تاثیر می گذارند.

آيا اطلاعات فلش مموري قابل ريکاوري هست؟

اگر اطلاعات روی فلش مموری شما حذف شده است، در 90 درصد مواقع امکان بازیابی این اطلاعات وجود دارد اما به شرطی که فایل جدیدی را به فلش اضافه نکنید. در واقع اگر بعد از اینکه اطلاعات از روی فلش پاک شدند دوباره روی همان فلش اطلاعات بریزید، بخش زیادی از عکس ها و فایل های قبلی قابل بازیابی نخواهند بود.

همچنین اگر فلش مموری دچار مشکلات فیزیکی مانند شکستگی، له شدگی یا ترک شده باشد، ممکن است قابل ریکاوری نباشد.

آیا اطلاعات حذف شده گوشی قابل بازیابی هستند؟

ریکاوری اطلاعات و فایل های پاک شده از گوشی پیچیدگی های بازیابی اطلاعات هارد را ندارد و شما خودتان هم می توانید با استفاده از نرم افزارهای ویژه ریکاوری، اطلاعاتی که خواه یا ناخواه پاک کرده اید را برگردانید.

برای بازیابی عکس های پاک شده، فیلم ها و سایر فایل های حذف شده از گوشی اندروید و آی او اس هم می توانید از برنامه های پیش فرض خود گوشی همچون گوگل درایو استفاده کنید و هم اینکه نرم افزار ریکاوری را نصب کنید. اگر هم اطلاعات با ارزشی دارید و با نرم افزارهای ریکاوری آشنا نیستید، توصیه می شود با مراجعه به مراکز تخصصی تعمیرات و بازیابی اطلاعات گوشی، کار را به یک متخصص بسپارید.

دکمه بازگشت به بالا