سلامت و دانشکسب و کار برتر

کاربرد اسید اسکوربیک در پزشکی

درباره کاربرد اسید اسکوربیک بیشتر بدانید

چرا خرید آسکوربیک اسید؟ هنگامی که مقدار اسید اسکوربیک در رژیم غذایی کافی نباشد، از ویتامین  Cبه عنوان مکمل غذایی اسید اسکوربیک استفاده می شود. افرادی که بیشتر در معرض کمبود اسید اسکوربیک هستند، افرادی هستند که در رژیم غذایی خود از تنوع غذایی محدودی برخوردار هستند یا از سوء جذب روده رنج می برند. سوء جذب روده می تواند ناشی از سرطان یا بیماری کلیوی باشد. همچنین، اسید اسکوربیک برای پیشگیری و معالجه اسکوربوت استفاده می شود. ای بیماری، نوعی بیماری است که باعث خستگی، تورم لثه، درد مفاصل و کندتر شدن روند بهبود زخم در بدن می شود و علاوه بر این، منجر به کمبود ویتامین C در بدن می شود. اسید اسکوربیک در گروهی از داروها به نام آنتی اکسیدان است.

بدن برای کمک به ترمیم زخم ها، تقویت جذب آهن از غذاهای گیاهی و تقویت سیستم ایمنی بدن، مورد نیاز است. این ماده به عنوان یک آنتی اکسیدان برای محافظت از سلول های شما در برابر رادیکال های آزاد که ممکن است در بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری ها نقش داشته باشند، محافظت می کند.

اسکوربیک اسید صنعتی | پودر اسید اسکوربیک

چگونه باید از اسید اسکوربیک استفاده کرد؟

اسید اسکوربیک به صورت کپسول و قرص با انتشار طولانی مدت (طولانی اثر)، قرص های لوزی، قرص های جویدنی، ژل های جویدنی (صمغ ها) و قطره های مایعی وجود دارد که همگی باید از طریق دهان وارد بدن شوند. این دارو معمولاً یک بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف می شود. هر چند که اسید اسکوربیک بدون نسخه پزشک در دسترس است، اما ممکن است پزشک، اسید اسکوربیک را برای درمان شرایط و یا بیماری خاصی تجویز کند.

دستورالعمل های موجود در بسته، برچسب محصول یا دستورالعمل های پزشک را با دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز بخواهید هر بخشی را که متوجه نمی شوید را دوباره برای شما توضیح دهد. اسید اسکوربیک را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. این دارو را بیشتر یا کمتر از آن مقدار تعیین شده مصرف نکنید؛ فقط می توانید طبق توصیه های پزشک تان از این دارو به مقدار بیشتر یا کمتر استفاده کنید.

سایر کاربردهای این دارو

این دارو گاهی برای موارد دیگر تجویز می شود. از دکتر و یا داروساز خود برای دانستن اطلاعات بیشتر بپرسید. بهبود علائم اسکوربوت ممکن است 4 هفته طول بکشد. مکمل های اسید اسکوربیک به تنهایی و در ترکیب با سایر ویتامین ها موجود هستند.

احتیاط های ویژه ای حین استفاده از اسید اسکوربیک

قبل از مصرف اسید اسکوربیک، در صورت حساسیت به اسید اسکوربیک، سایر داروها یا سایر مواد مرتبط با محصولات اسید اسکوربیک، به پزشک یا داروساز خود گزارش دهید. لیستی از مواد تشکیل دهنده داروی خود را از داروساز خود بخواهید.

در صورتی که پزشک شما این دارو را برای شما تجویز کرد، سایر داروهای تجویز شده و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را که مصرف می کنید را هم به او بگویید تا مطمئن شوید که مصرف آن ها در کنار اسید اسکوربیک، مشکل ساز نخواهد بود.

به خصوص اگر داروهای شیمی درمانی، فلوفنازین و نیاسین که همراه با سیمواستاتین مصرف می شوند (فلولیپید، زوکور) را مصرف می کنید، حتما به پزشک یا داروساز خود بگویید. ممکن است پزشک شما نیاز به تغییر دوزهای داروهای شما داشته باشد یا از نظر عوارض جانبی، آن ها را به دقت کنترل کند.

اگر بیماری خاصی دارید یا تاکنون داشته اید، به پزشک خود بگویید. اگر باردار هستید، قصد باردار شدن یا شیردهی را دارید، به پزشک خود بگویید. اگر هنگام مصرف اسید اسکوربیک باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید و وضعیت خود را حتما گزارش دهید.

اگر از دخانیات استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. سیگار کشیدن ممکن است اثر اسید اسکوربیک را کاهش دهد و ممکن است لازم باشد دوز بیشتری مصرف کنید. بنابراین در صورت استفاده از دخانیات، در مورد دوز اسید اسکوربیک، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

حین استفاده از اسید اسکوربیک، چه دستورالعمل های خاصی در رژیم غذایی باید رعایت کنیم؟

برخی از اشکال اسید اسکوربیک حاوی سدیم است و اگر رژیم غذایی با محدودیت سدیم یا نمک دارید، از مصرف آن خودداری کنید.

در صورت فراموش کردن یک دوز، چه کاری باید انجام دهم؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال، اگر تقریبا زمان نوبت دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظر کرده و برنامه منظم دوز خود را ادامه دهید. برای جبران یک وعده فراموش شده، دو دوز را با هم مصرف نکنید.

کاربرد اسید اسکوربیک، با خطر یا بی خطر؟

اسید اسکوربیک ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. در صورت ظاهر شدن و تشدید این علائم، به پزشک خود اطلاع دهید:

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • سوزش سردل
 • خستگی
 • گر گرفتگی
 • سردرد
 • مشکل خوابیدن یا خواب ماندن

اسید اسکوربیک ممکن است عوارض جانبی دیگری هم ایجاد کند. در هنگام مصرف این ویتامین، در صورت بروز هرگونه مشکل غیرمعمول با پزشک خود تماس بگیرید.

در مورد نگهداری و دفع این دارو چه باید بدانم؟

این دارو را در ظرفی که داخل آن قرار دارد، کاملاً بسته و دور از دسترس کودکان نگه دارید. آن را در دمای اتاق و به دور از گرما و رطوبت اضافی نگهداری کنید.

دور نگه داشتن همه داروها از دید و دسترس کودکان بسیار مهم است؛ زیرا بسیاری از ظروف (مانند نگهدارنده های قرص هفتگی و انواع قطره های چشمی، کرم ها و دستگاه های استنشاق) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند به راحتی آن ها را باز کنند.

برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید؛ محلی که نزدیک به محل بازی و رفت آمد کودکان نباشد و از دسترس آن ها دور باشد.

داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دفع شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و افراد دیگر نمی توانند به آن ها دسترسی پیدا کنند. با این حال، نباید این دارو را به درون توالت بریزید.

در عوض، بهترین روش برای دفع داروهای خود، برنامه برگشت یا بازیافت دوباره دارو است. با داروساز خود صحبت کنید یا با بخش زباله و بازیافت محلی خود تماس بگیرید تا در مورد برنامه های بازگشت دارو در منطقه خود اطلاعات کسب کنید.

چه اطلاعات دیگری باید درباره کاربرد اسید اسکوربیک بدانم؟

در تمام نوبت های ویزیت با دکتر خود، به طور منظم حضور داشته باشید. قبل از انجام هرگونه آزمایش آزمایش، به پزشک و پرسنل آزمایشگاه بگویید که از اسید اسکوربیک استفاده می کنید. اگر افراد دیابتی از مکمل های اسید اسکوربیک استفاده می کنند، برای روش صحیح آزمایش ادرار باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنند. هر سوالی در مورد اسید اسکوربیک دارید از داروساز خود بپرسید.

برای شما مهم است که یک لیست مکتوب از تمام داروهای تجویز شده، بدون نسخه و سایر محصولات مانند ویتامین ها، مواد معدنی یا سایر مکمل های غذایی داشته باشید. در هر مرتبه مراجعه به پزشک یا بستری شدن در بیمارستان باید این لیست را به همراه خود داشته باشید. همچنین، داشتن اطلاعات مهم به همراه خود در مواقع ضروری نیاز است.

نام های تجاری

 • C-500® Chewable Tablet
 • C-Time®
 • Cecon® Drops
 • Centrum® Singles-Vitamin C
 • Cevi-Bid®
 • Halls Defense®

کاربرد اسید اسکوربیک برای بدن

متخصصان می گویند ویتامین C یکی از ایمن ترین و موثرترین مواد مغذی است. اگرچه ممکن است درمانی برای سرماخوردگی نباشد، اما از مزایای ویتامین C می توان به محافظت در برابر کمبودهای سیستم ایمنی بدن، بیماری های قلبی عروقی، مشکلات سلامتی قبل از زایمان، بیماری چشم و حتی چین و چروک پوست اشاره کرد. میزان بالای دریافتی قابل تحمل یا به عبارت دیگر، حداکثر مقداری که می توانید در روز مصرف کنید و صدمه ای نبینید، 2000 میلی گرم برای بزرگسالان در روز است.

افزایش کاربرد اسید اسکوربیک

مطالعات اخیر منتشر شده در سمینارهای پزشکی پیشگیری که بیش از 100 مطالعه را طی 10 سال بررسی کرده است، لیستی از فواید احتمالی ویتامین C را نشان می دهد که همچنان در حال افزایش است. مارك موياد، محقق، MD ، MPH ، از دانشگاه ميشيگان مي گويد: “ويتامين C بسيار مورد توجه قرار گرفته است و اين ماجرا، دليل خوبی دارد. سطح بيشتر ويتامين C ممكن است علامت غذایی مناسبي براي سلامت كلي باشد.

“هرچه بیشتر ویتامین C را مطالعه کنیم، درک بهتری از تنوع آن در محافظت از سلامتی، از قلب و عروق، سرطان، سکته مغزی، سلامت چشم، ایمنی بدن تا زندگی طولانی تر خواهیم داشت.”  مویاد خاطرنشان می کند: “اما دوز ایده آل ممكن است بالاتر از مقدار توصیه شده رژیم غذایی باشد.”

چه مقدار ویتامین C کافی است؟

بیشتر مطالعاتی که مویاد و همکارانش برای رسیدن به نتایج سلامتی انجام داده اند، 500 میلی گرم ویتامین C روزانه است. این میزان بسیار بالاتر از RDA 75-90 میلی گرم در روز برای بزرگسالان است. موید می گوید: “بنابراین، اگر نمی توانید میوه و سبزیجات زیادی بخورید، ممکن است لازم باشد یک مکمل غذایی ویتامین C مصرف کنید.

” وی پیشنهاد می کند علاوه بر خوردن پنج وعده میوه و سبزی، 500 میلی گرم از اسید اسکوربیک را در روز مصرف کنید. موید می گوید: ” مصرف اکثر وعده های میوه و سبزیجات مورد نیاز برای اکثر افراد، عملی نیست؛ در حالی که مصرف مکمل یک بار در روز، بی خطر، موثر و آسان است.”  وی همچنین خاطر نشان كرد كه فقط 10٪ تا 20٪ بزرگسالان روزانه 9 وعده میوه و سبزیجات توصیه شده را دریافت می كنند.

موید می گوید مصرف مکمل 500 میلی گرمی هیچ اثر منفی ندارد، با این تفاوت که بعضی از انواع آن ممکن است باعث تحریک معده شود. به همین دلیل است که وی توصیه می کند یک نوع ویتامین غیر اسیدی و بافر شده مصرف کنید.

همچنین می گوید: “حد مجاز بالای ویتامین C ، 2000 میلی گرم در روز است و سوابق بسیار خوبی وجود دارند که نشان می دهند مصرف 500 میلی گرم در روز بی خطر است

به نقل از:

alibaba.com

luxichemical.com

دکمه بازگشت به بالا