فرهنگ و هنر

یافته‌های جدید در محوطه «تپه حسنلو»

در بررسی باستان‌شناختی منظر فرهنگی دشت سولدوز به محوریت «تپۀ حسنلو»، ۱۱۷ محوطۀ باستانی مربوط به دوران‌ پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی شناسایی شد.

به گزارش مجله لوکس، علی صدرائی ـ سرپرست هیأت بررسی باستان‌شناختی منظر فرهنگی دشت سولدوز در آذربایجان غربی ـ با اعلام این خبر گفت: عملیات میدانیِ بررسی باستان‌شناختی محوطه‌های تاریخی واقع در منظر فرهنگی دشت سولدوز به محوریت تپۀ تاریخی حسنلو که از اوایل آبان­‌ماه سال جاری شروع شده بود، به پایان رسید.

به گفته این باستان‌شناس، در این پژوهش ۱۱۷ محوطۀ باستانی مربوط به دوران‌ پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی شناسایی و بازنگری شد و مورد بازبینی قرار گرفت.

صدرائی افزود: از عمده اهداف و دستاوردهای این پژوهش می‌توان به شناسایی محوطه‌های اقماری تپۀ تاریخی حسنلو و استفاده از اطلاعات آنها در پلان مدیریت پایگاه ملی محوطۀ تاریخی حسنلو، بهره‌برداری از این مستندات در تهیۀ پروندۀ ثبت جهانی این محوطه، تهیه و تکمیل اطلس باستان‌شناسی کشور، شناسایی محوطه‌های تاریخی ثبت‌­نشده و آماده‌سازی پروندۀ آنها برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور، پایش و مستندنگاری و اولویت‌بندی محوطه­‌ها برای گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حرایم به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و حفاظت بهتر آثار تاریخی موجود در منطقه اشاره کرد.

یافته‌های جدید در محوطه «تپه حسنلو»

سرپرست هیأت بررسی باستان‌شناختی منظر فرهنگی دشت سولدوز در آذربایجان غربی اظهار کرد: در آیندۀ نزدیک با ایجاد بانک سفال در پایگاه ملی محوطۀ تاریخی حسنلو، که یکی از مهم­ترین محوطه‌های باستانی کشور است، مجموعه‌­های سفالی گردآوری­‌شده از محوطه‌های مختلف دشت فرهنگی سولدوز برای استفاده در دسترس پژوهشگران خواهد بود.

بنابر گزارش روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، منظر فرهنگی دشت سولدوز به واسطۀ برخورداری از آب فراوان و زمین‌های حاصلخیز از دیرباز همواره مورد توجه جوامع انسانی بوده و به این دلیل از نظر شمار محوطه‌­های باستانی از غنی‌ترین دشت‌های کشور به­‌شمار می­‌آید. از این رو بررسی و شناخت منظر فرهنگی این دشت با محوریت تپۀ تاریخی حسنلو ضروری و بسیار حائز اهمیت است.

تپۀ تاریخی حسنلو در ۸۰ کیلومتری ارومیه و ۹ کیلومتری شهر نقده قرار دارد. این محوطه، که قدمت نخستین استقرار انسان در آن به هشت هزار سال پیش می‌­رسد، دارای توالی استقراری طولانی از پیش‌­ازتاریخ تا دوران تاریخی است. جام زرین حسنلو یکی از مهم­ترین آثار مکشوفه از این محوطۀ تاریخی است که قدمت حدود ۳۰۰۰ ساله دارد. این جام که در کاوش هیأت آمریکایی در پیش از انقلاب اسلامی به‌­دست آمد، هم‌اکنون در موزۀ ملی ایران نگهداری می‌شود. تپۀ حسنلو در سال ۱۳۴۴ به شمارۀ  ۴۸۵ در فهرست آثار ملی ثبت شد و نظر به اهمیت آن و نیز انجام فعالیت‌های علمی، فنی و پژوهشی به پایگاه ملی تبدیل شده است. این محوطه یکی از آثار مهم گردشگری استان آذربایجان غربی به شمار می‌رود که سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

یافته‌های جدید در محوطه «تپه حسنلو»

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

از ترکیب کلماتی منتقی و فرهنگ غنی، جادوی زبانی را بر شما تمرین می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا