کسانی که بعد از کار با موبایل دست درد می‌کنند، بخوانند

بعد | موبایل

آفتاب‌‌نیوز :

اگر شما هم عادت به استفاده طولانی از تلفن همراه خود هنگام خواب هستید و روز بعد با درد دست مواجه می‌شویدف باید بدانید که به نوعی درد به نام «در آرنج تلفن همراه» دچار شده‌اید که از نظر پزشکی به عنوان گیر افتادن عصب اولنار یا سندرم تونل کوبیتال شناخته می‌شود. به عبارت ساده، خم نگه داشتن بازو برای ساعت‌ها در حالی که گوشی را در دست دارید، می‌تواند فشار جدی بر عصب اولنار وارد کند. این استرس می‌تواند عصب را کشیده و منقبض کرده و خون رسانی آن را محدود می‌کند.

چه اتفاقی برای بازوی شما می‌افتد

عصب اولنار در طول بازو، از گردن تا انگشت کوچک قرار دارد و بزرگترین عصب بدن انسان است که توسط ماهیچه یا استخوان محافظت نمی‌شود. به انگشتان صورتی و حلقه‌ای و قسمتی از کف دست شما در زیر آن انگشتان احساس می‌دهد. رایج‌ترین محل اتصال این عصب در آن شیار کوچک در قسمت بیرونی آرنج شما است، منطقه‌ای که ممکن است به عنوان «استخوان بامزه» خود بشناسید.

این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بدن شما برای مدت طولانی در یک وضعیت خمیده و ثابت باقی بماند. رودی گرمن، متخصص کایروپراکتیک، می‌گوید: حرکت زندگی است. او توضیح می‌دهد که این استرس باعث ایجاد میکروتروما می‌شود، زیرا عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها همگی شروع به کشش یا فشرده شدن به روش‌هایی می‌کنند که قرار نیست.

در مورد آرنج تلفن همراه، خم کردن مداوم بازو باعث کشیدگی عصب اولنار می‌شود که می‌تواند باعث گزگز یا بی حسی در انگشتان خارجی شما شود. در صورت عدم درمان، می‌تواند منجر به آسیب دائمی عصبی و تخریب عضلات شود.

چگونه از وقوع آرنج تلفن همراه جلوگیری کنیم؟

متخصصان می‌گویند مانند هر نوع مشکل سلامت جسمی، پیشگیری کلیدی است. افراد باید واقعا مراقب باشند، زیرا بهبودی گرفتگی اعصاب آسان نیست.

مراقب تمام موقعیت‌هایی باشید که آرنج شما خم شده یا به مدت طولانی در یک وضعیت استراحت می‌کند. یک وضعیت واضح زمانی است که با تلفن خود صحبت می‌کنید. بهتر است اگر می‌تواند برای تماس از هندزفری یا هدست استفاده کنید.

شما همچنین می‌توانید با خوابیدن در حالی که بازو‌های خود را خم کرده اید، به عصب اولنار خود آسیب برسانید. اگر در ترک این عادت مشکل دارید، از آرنج بند استفاده کنید.

اگر مجبور هستید برای مدت طولانی پشت میز خود بنشینید، مطمئن شوید که حرکات دوره‌ای یا تمرینات سریع را در طول روز انجام دهید، به خصوص اگر ورزش نمی‌کنید. حرکت کلید است، اما توجه به بدنتان نیز مهم است تا بتوانید علائم آرنج تلفن همراه را زود تشخیص داده و سریع عمل کنید.

نحوه درمان آرنج تلفن همراه

اگر آرنج شما درد کرده و بازوی شما احساس ضعف می‌کند، باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. اما اگر فقط کمی درد یا بی‌حسی خفیف دارید، می‌توانید این مشکل را در خانه درمان کنید.

گرمن می‌گوید: ابتدا وضعیت را ارزیابی کنید. از انگشت صورتی خود شروع کنید، از دست دیگر خود استفاده کنید تا احساس کنید درد یا سفتی ممکن است از کجا نشات گرفته باشد و تا کتف خود ادامه دهید. به ساعد خارجی خود، به خصوص زیر آرنج توجه کنید که اغلب یکی از اولین جا‌هایی است که متوجه اثرات عضلانی آرنج تلفن همراه می‌شوید. هر ناحیه‌ای را که سفت یا حساس به نظر می‌رسد به آرامی ماساژ دهید. او هشدار می‌دهد که اگر آرنج شما درد دارد، می‌توانید بافت اطراف عصب را ماساژ دهید، اما مراقب باشید که خود عصب را ماساژ ندهید که می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود.

فراتر از آن، حفظ جریان خون و ورزش کردن دامنه حرکتی اندام‌هایتان می‌تواند بافت‌هایی را که بیش از حد فشرده شده‌اند، از بین ببرد. این عادات را حتی بعد از اینکه احساس خوبی دارید حفظ کنید تا هرچه بیشتر حرکت کنید.

دکمه بازگشت به بالا