چهل و پنجمین سالگرد شهید مطهری برگزار می‌شود

چهل و پنجمین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر مرتضی مطهری امشب (پنج‌شنبه) در مسجد جامع نارمک برگزار می‌شود.

به گزارش مجله لوکس، در این مراسم که به میزبانی علی، محمد و مجتبی فرزندان شهید مطهری برگزار می‌شود، مقامات فرهنگی و سیاسی کشور از جمله حجت‌الاسلام و المسلمین احمد ناطق نوری، دکتر علی لاریجانی و برخی مسؤولان مرکز رسیدگی به امور مساجد حضور خواهند یافت.

آیت‌الله شهید دکتر مرتضی مطهیر دومین مقام جمهوری اسلامی بود که به فاصله ۹ روز از شهادت سرلشگر محمدولی‌الله قرنی اولین رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران مورد سوء قصد سه تروریست عضو گروهک فرقان قرار گرفت و با اصابت گلوله‌های تروریست‌ها به گوش و مغزش، در فاصله کمی از خانه یدالله سحابی از نیروهای ملی – مذهبی در خون خودش غلطید.

او در ورودی کوچه پارک امین‌الدوله به کوچه هفدهم در محله فخرآباد ترور شد.

نیروهای انقلاب بعدا محل ترور او را با نصب نمادی لوزی شکل و مشبک از بافت کوچه جدا کردند. این نماد البته تا دی ۱۳۹۶ در این محل نصب بود ولی به دلایل نامعلوم برداشته شد. شش ماه بعد اما نماد جدیدی با شکل و رنگ متفاوت در همان محل نصب شد.

مرتضی در سال ۱۳۲۸ در ۳۰ سالگی با عالیه (اعظم) روحانی دختر ۱۳ ساله یکی از روحانیون مشهدی ازدواج کرد. حاصل این ازدواج چهار دختر به نام‌های فریده، وحیده، سعیده و حمیده و سه پسر به نام‌های محمد، مجتبی و علی بود.

مهندس عباس هادی‌زاده، حجت‌الاسلام احمد یزدی، علی لاریجانی و مجید عباسپور دامادهای خانواده مطهری هستند.

چهل و پنجمین سالگرد شهید مطهری برگزار می‌شود
همسر شهید مطهری

عالیه روحانی 43 سال بعد از شهادت همسرش در تاریخ پنجشنبه ۴ اسفند 1401 چشم از جهان فرو بست.

پیوند روح‌الله و مرتضی

ورود آیت‌الله سید روح‌الله موسوی خمینی به عرصه سیاسی و افشاگری ایشان علیه دربار و دیوان پهلوی در آنلاین ۱۳۴۱ موجب حضور مستمر و پیوسته آیت‌الله مرتضی مطهری از این تاریخ در کنار امام شد.

فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی مطهری از این دوره رفته رفته خصوصیات منحصر به فرد او در حوزه نظریه‌پردازی و تفکر دینی را نزد رهبر نهضت اسلامی نمایان‌تر کرد.

اولین تجلی حضور موثر مطهری سازماندهی طلاب و مردم قم و برپایی قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ بر علیه رژیم پهلوی در تهران بود.

سخنرانی آتشین و تاثیرگذار استاد مطهری علیه شاه در ساعت ۱ بامداد چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ دومین تجلی موثر مطهری بود. سخنان مطهری در این ساعت مانع بازداشت و زندانی شدن ۴۳ روزه استاد توسط شهربانی تهران نشد.

او به همراه سایر بازداشت‌شدگان یک ماه و نیم بعد در اواخر تیر ۱۳۴۲ به دلیل اعتراض علمای تهران و مهاجرت جمع دیگری از روحانیون به تهران و فشار افکار عمومی بر رژیم، آزاد شدند.

استاد مطهری پس از آزادی از زندان به تعداد سخنرانی‌هایش اضافه کرد. سخنرانی دردانشگاه تهران، انجمن اسلامی دانشجویان، انجمن اسلامی پزشکان و مسجد هدایت در خیابان جمهوری و مسجد جامع نارمک از محل‌های ثابت سخنرانی‌های ایشان بود.

اولین جلسه تفسیر قرآن کریم توسط مطهری برای اعضای انجمن اسلامی دانشجویان در سال ۱۳۳۴ برگزار شد.

او چند ماه بعد جزو اساتید دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران شد و تدریس در این دانشکده را در کنار کار در مدرسه مروی شروع کرد.

به دنبال تاسیس انجمن اسلامی پزشکان در سال ۱۳۳۷ دکتر مطهری از سخنرانان اصلی این انجمن بود که این حضور تا زمان شهادت ایشان در سال ۱۳۵۸ ادامه داشت.

استاد مطهری علاوه بر تدریس علوم دینی و عقلی، در امور اجتماعی و سیاسی نیز فعال بود و با گروه‌های مختلف سیاسی از جمله گروه فداییان اسلام و نیروهای ملی – مذهبی در ارتباط نزدیک بود.

تبیین جهان‌بینی و ایدئولوژی اسلامی توسط استاد مطهری مهمترین و منحصربه‌فردترین ارثیه ایشان بود.

چهل و پنجمین سالگرد شهید مطهری برگزار می‌شود

نظریه‌پرداز جمهوری اسلامی

دکتر مطهری در سخنرانی‌ها، تدریس در مساجد و دانشگاه‌ها و نوشتن کتاب‌های فراوان ایدئولوژی اسلامی ایران را ترویج کرد.

اهمیت تبیین ایدئولوژی جمهوری اسلامی زمانی مضاعف شد که گروهک‌های التقاطی و تندرو به دلیل افزایش تبلیغات گروه‌های چپ به خصوص حزب توده و سازمان مجاهدین خلق در دانشگاه‌ها و محیطهای پر تردد جوانان در سالهای ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ بیشتر شد.

استاد مطهری با هوش بالایش به زودی پی به خطر التقاطی سازمان مجاهدین خلق برد و تلاش زیادی کرد تا مردم و مسوولان در دام این سازمان تروریستی نیفتند.

این شاگرد باهوش امام خمینی به خوبی توانست پی به ماهیت ناپایدار و غیرقابل اعتماد ایدئولوژی فکری منافقین ببرد.

گرامیداشت چهل و پنجمین سالگرد شهید مطهری امشب (پنجشنبه)  ۱۳ اردیبهشت بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد نارمک برگزار می‌شود.

سخنران این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدرضا هاشمی تهرانی است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا