بین الملل

پیام عربستان به نبیه بری درباره مشخصات رئیس جمهور لبنان/ حمایت بری از فرنجیه

سفیر عربستان در بیروت پیام مهمی را درباره ویژگی‌های رئیس جمهور آتی لبنان به رئیس پارلمان این کشور ارائه کرد.

به گزارش مجله لوکس، به نقل از الجدید، ولید البخاری، سفیر عربستان در بیروت پیام مهمی را درباره ویژگی‌های رئیس جمهور لبنان به نبیه بری، رئیس پارلمان این کشور ارائه کرد که براساس نتایج نشست پنج جانبه پاریس و مذاکرات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور لبنان و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و بیانیه سه جانبه در نیویورک است.

منابع اعلام کردند: عربستان اسامی برای ریاست جمهوری لبنان مطرح نکرده است؛ اما ویژگی‌هایی که تعیین کرده بر شخصیت‌هایی مطابقت دارد که می‌توان درباره آن به توافق رسید. از جمله این شخصیت‌ها ژوزف عون، فرمانده ارتش لبنان و جهاد ازعور، وزیر سابق لبنانی هستند.

نبیه بری در دیدار با ولید البخاری درباره اوضاع لبنان و منطقه بحث و گفت‌وگو کرد.

بری همچنین با امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل و رئیس گروه توسعه پایدار سازمان ملل و ادوارد گابریل، رئیس کارگروه آمریکا و هیئت همراه او با حضور سفیر آمریکا دیدار کرد.

گابریل بعد از این دیدار گفت: ما درباره لزوم انتخاب هرچه سریعتر رئیس جمهور جدید لبنان و لزوم انجام اصلاحات ضروری و موضع آوارگان و وضعیت کنونی لبنان گفت‌وگو کردیم.

نبیه بری همچنین در دیدار با عونی الکعکی و ژوزف القصیفی، از مسؤولان سندیکای روزنامه‌نگاران و نویسندگان گفت: من در جشنواره امام موسی صدر در صور گفتم که باید یک رئیس جمهور ملی‌گرا انتخاب شود که موجب گردهم آمدن گروه‌های لبنانی شود نه اینکه موجب تفرقه بین آن‌ها شود. رئیس جمهوری که به روابط لبنان با جهان عربی ایمان داشته باشد. بعد از پنج ماه خلأ و در سایه فروپاشی اقتصادی و بعد از مخالفت‌هایی که دو فراکسیون اصلی با مذاکرات ملی داستند دیگر ادامه این وضعیت قابل تحمل نیست. ما تنها یک گزینه داریم و آن نامزد کردن شخصی است که ویژگی‌هایی که در سخنرانی خود در سالروز ربوده شدن امام موسی صدر ذکر کردم، داشته باشد.

وی گفت: بگذارید بپرسم سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده آیا زمانی که دوره ریاست جمهوری امیل لحود تمدید شد، نامزد نبود؟ آیا دیوید هیل، سفیر سابق آمریکا او را نامزد نکرد؟ آیا زمانی که میشل عون، رئیس جمهور سابق لبنان نامزد بود فرنجیه نامزد نبود؟ بگذارید من به عنوان یک مارونی صحبت کنم. مارونی‌ها از شمال بودند. فرنجیه هم از شمال است. آیا در انتخابات قبلی با رهبران مسیحی و مارونی در بکرکی دیدار نکردم که در آن روز درباره چهار اسم به توافق رسیدیم. کسی که از بین این چهار نفر انتخاب می‌شود نماینده مسیحیان و لبنانی‌ها است. آیا فرنجیه یکی از این چهار نفر نیست؟ ما از رئیس جمهور چه می‌خواهیم؟ من به رئیس جمهوری نیاز دارم که با سوریه درباره موضوع ترسیم مرزهای و حل بحران آوارگان گفت‌وگو کند به این دلیل که اگر ما به اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها اعتماد کنیم آن‌ها توجهی به این موضوع ندارند. ما رئیس جمهوری می‌خواهیم که قادر به اجرای رویکرد استراتژی دفاعی باشد. رئیس جمهوری که به توافق طائف ایمان داشته باشد. برای همین سلیمان فرنجیه را نامزد کردیم.

وی درباره دیدارش با سفیر عربستان گفت: ارتباط ادامه دارد و قبل از این دیدار هم دیدارهای دیگری وجود داشت.

بری گفت: حل سیاسی با حل بحران ریاست جمهوری آغاز می‌شود. سلیمان فرنجیه دست خود را به سمت همگان دراز کرده و به فکر منافع تمام مردم است. ما به توافق طائف پایبند بودیم به این دلیل که چارچوبی برای توقف جنگ است. اگر ما به سمت تشکیل دولتی مدنی نرویم وضعیت لبنان خوب نمی‌شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا