استان ها

پرونده ۱۴ فقره قتل در همدان منجر به سازش شد

به گزارش خبرگزاری مجله لوکس استان همدان، سید هادی مصطفوی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران گفت: از ابتدای امسال در مجموع پویش‌ها، ۱۴ فقره پرونده قتل به مرحله بخشش رسیده است.

وی افزود: در این مدت ۳۳۳ پرونده خانوادگی به مصالحه رسیده و ۱۱۹ میلیارد ریال نیز ارزش پرونده‌هایی بوده که به مصالحه منجر شده است.

مصطفوی با اشاره به اینکه امسال ۱۲ فقره پرونده نزاع دسته جمعی نیز به مصالحه ختم شده است خاطرنشان کرد: ۳۴۰ پرونده کیفری در همدان منجر به مصالحه شده است.

وی با اشاره به اینکه یک‌هزار و ۹۱۳ مورد کل پرونده‌هایی بوده که در ایام فاطمیه به مصالحه رسیده است گفت: در طرح “به حرمت شهید سلیمانی می‌بخشم”، به مدت یک هفته برگزار شد، از ۱۶۸ فقره پرونده تا یک‌میلیارد و ۹۷۹ میلیون تومان به صلح رسید.

وی با بیان اینکه قبلا ۵۰ درصد پرونده‌های همدان به شورای حل اختلاف می‌رفتند که با تشکیل این دادگاه‌ها پرونده‌ها به شورای حل اختلاف ارجاع داده نمی‌شود گفت: سه رویداد مهم در سطح استان از دی‌ماه آغاز شده و تا بهمن‌ماه ادامه دارد.

مصطفوی اضافه کرد: از ۱۳ دی مقارن با شهادت سردار سلیمانی با مشارکت نیروهای انتظامی جشنواره “سبکبالان مصلح” آغاز شده و تا ۱۲ بهمن ادامه دارد و در این راستا، ۲۴ بهمن همایشی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه علت برگزاری این جشنواره نقش نیروهای انتظامی در فرهنگ صلح و سازش بوده است گفت: می‌توان با ارتقای فرهنگ مصالحه از ظرفیت دینی و مذهبی و ریش‌سفیدان نیز بهره برد.

معاون قضایی دادگستری همدان با اشاره به اینکه نخستین جشنواره وکلای مصلح از ۲۰ دی ماه آغاز شده و تا ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد، یادآور شد: وکلا نیز نقش مهمی در صلح و سازش دارند و به دنبال این هستیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

مصطفوی در ادامه با بیان اینکه شهریورماه قانون جدید شوراهای حل اختلاف تصویب شد تا بر اساس آن دادگاه‌های صلح ایجاد شود و به جای شعب حل اختلاف فعالیت کنند ادامه داد: در مدت یک سال باید این دادگاه‌ها تشکیل شود و هنوز دادگاهی هم در کشور تشکیل نشده اما همدان به عنوان استان پایلوت دادگاه‌های صلح شناخته شده که ماه‌های آتی کار آنها آغاز می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت ۲ هزار و ۵۸۳ صلح‌یار در استان عنوان کرد: استان همدان بالاترین صلح‌یار را در کشور دارد اما کسانی که فقط خود ابلاغ دارند، ۲۵۰ نفر هستند.

مصطفوی با تاکید به اینکه ۲۵۰ نفر از شخصیت‌های استان ابلاغ دارند که ۱۰۰ نفر امسال ابلاغ گرفتند افزود: امسال خوشبختانه دو رتبه کشوری کسب کردیم که یکی در حوزه رسانه بوده و واحد روابط عمومی و اطلاع‌رسانی استان در حوزه انتشار اخبار پویش امام رئوف برتر شناخته و در مشهد تقدیر شد.

وی با اشاره به اینکه در بخش مدل تعالی سازمانی هم سال ۱۴۰۱ برتر شناخته شدیم و امسال در محضر رئیس قوه قضاییه تقدیر به عمل آمد گفت: طرح “صلح یاران سلامت” نیز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی همدان در حوزه مرکز حل اختلاف اجرایی می‌شود.

معاون قضایی دادگستری همدان بیان کرد: با توجه به میزان پرونده نظام پزشکی پیشنهاد این طرح را دادیم و در استان مورد استقبال قرار گرفت و در مرکز نیز روی این طرح بررسی می‌شود تا سراسر کشور اجرایی شود.

مصطفوی با اشاره به اینکه باید فرصت دهیم که در سیستم قضایی پرونده‌هایی که جنبه عمومی دارند رسیدگی شوند، تصریح کرد: البته کسانی که حق و حقوق عامه را ضایع کردند باید تنبیه شوند و ما به دنبال اجرای حکم آنها هستیم.

دکمه بازگشت به بالا