سلامت و دانش

پرسه زدن جانوری با چشمان شیطانی در اعماق تاریکی/ عکس

تینا مزدکی_ یک ماهی مرکب به ظاهر بیگانه با چشمان قرمز شیطانی در آبهای عمیق سواحل آلاسکا فیلمبرداری شده است. محققان تیم اکتشاف اقیانوس، اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) ماهی مرکب شیشه ای را در ۱۵ جولای در حالی که با یک وسیله نقلیه کنترل از راه دور (ROV) در عمق حدود ۷۰۰ متری در آب های اقیانوس آرام و اطراف جزایر آلوتی آلاسکا کار می کردند، مشاهده کردند.

بیشتر بخوانید:

فیلم این رویارویی که در ۱۶ اوت به اشتراک گذاشته شده است ، ماهی مرکب وارونه را نشان می دهد که به آرامی در آب فرو می رود، قسمت اصلی بدن ماهی مرکب که شامل تمام اندام های حیاتی آن است رو به پایین است و بازوهای کوچکش ظاهر می شوند. تا یک توده کلاه مانند در بالای چشم در بالای بدن خود تشکیل دهد. مشخص نیست که ماهی مرکب در این ویدئو چقدر بزرگ است، اما طبق گفته اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، گوشته این گونه می تواند حداکثر تا ۶۶ سانتی متر رشد کند.

پرسه زدن جانوری با چشمان شیطانی در اعماق تاریکی/ عکس

نمایندگان NOAA گفتند:«این یک ماهی مرکب نسبتاً معمولی بود، اما تصاویر نزدیک ثبت شده چیزی غیرمعمول را نشان میدهند.» یکی از قابل توجه ترین قسمت های ویدیو، اندام های داخلی قابل مشاهده ماهی مرکب است. بزرگترین اندام قرمز رنگ غده گوارشی است و ازدو طرف آن دو کیسه سفید که همان آبشش ها هستند، احاطه شده است.

در طول ویدئو، لحظه ای کوتاه وجود دارد که در آن به نظر می رسد کره یکی از چشم های ماهی مرکب برای مدت کوتاهی در داخل دیسک های بنفش رنگ اطراف جمع می شود. نمایندگان NOAA نوشتند که این رفتار معادل پلک زدن انسان و سایر حیوانات است.

پرسه زدن جانوری با چشمان شیطانی در اعماق تاریکی/ عکس

ماهی مرکب همچنین دارای ساختارهای هلالی شکل سفید در زیر هر چشم است. محققان همچنین گفتند که اینها فتوفورها یا اندام های تولید کننده نور هستند که برای جذب طعمه از جمله میگو، ماهی کوچک و دیگر ماهی های مرکب استفاده می شوند.

بیش از ۶۰ گونه شناخته شده از ماهی مرکب شیشه ای در خانواده Cranchiidae وجود دارد و هر کدام حداقل تا حدی پوست نیمه شفاف دارند. بزرگترین ماهی مرکب شیشه ای ماهی مرکب عظیم الجثه است.

منبع: livescience

۲۲۷۳۲۳

نشر علوم پزشکی

من به عنوان یک نویسنده متخصص در زمینه علمی و پزشکی، مطالبی را به شما ارائه می‌دهم که به طور جذاب و قابل فهم، اطلاعات لازم را درباره موضوعات مختلف سلامتی به شما منتقل کنند.
دکمه بازگشت به بالا