سلامت و دانش

وقتی چشم‌ها از سلامتی می‌گویند

آفتاب‌‌نیوز :

 بسیاری بر این باورند کهچشم‌ها پنجره‌ای رو به درون و روح انسان هستند، اما باید بدانید که چشم‌ها می‌توانند پنجره‌ای رو به سلامتی شما نیز باشند. اگر نگاهی دقیق‌تر به چشمهایتان داشته باشید بدون شک به شما خواهند گفت که شما در معرض ابتلا به چه بیماری‌هایی قرار خواهید داشت. رنگ، شکل و سایز مردمک چشم‌ها می‌تواند نمایانگر مشکلات مربوط به سلامتی باشد که شما در آینده با آن‌ها روبرو خواهید شد.

برای هر کسی ضروری است که سالی یک بار به چشم پزشک مراجعه نماید، به ویژه کسانی که سنی بالاتر از ۴۰ سال دارند. تغییرات همزمان در چشم و بدن بدین معنا خواهد بود کی حتی در صورتی که دید شما مشکل خاصی نداشته باشد نیز باید هر چند وقت یکبار به چشم پزشک مراجعه نمود.

هر آنچه که رنگ و شکل چشم‌ها در مورد سلامتی شما خواهد گفت:

کاهش قدرت شنوایی

آیا شما نیز دوست دارید در هنگام گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود صدای آن را بالا ببرید؟ مطالعات نشان داده است افرادی که چشم‌های قهوه‌ای دارند در صورتی که برای مدت طولانی در محیط‌های پر سر و صدا قرار بگیرند نسبت به افراد با چشم‌های آبی کاهش شنوایی بسیار کمتری خواهند داشت. از آنجایی مقدار ملانین، که به چشم ها، مو‌ها و پوست شما رنگ می‌دهد، در افراد دارای چشم‌های قهوه ایبیشتر است، این موضوع مصونیت بیشتری را در برابر سر و صدای زیاد به شنوایی آن‌ها می‌بخشد.

وابستگی به الکل

 بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ انجام شد، افراد دارای چشم‌های آبی علاقه بیشتری به مصرف الکل داشته و به همان مقدار نیز احتمال اعتیاد به الکل در آن‌ها بیشتر خواهد بود. به طور کلی تمایل افراد با چشم‌های روشن‌تر نسبت به افراد با چشم‌های قهوه‌ای و تیره برای مصرف الکل بیشتر است.

حمله قلبی

 آیا تاکنون نگاه دقیق تری به مردمک‌های چشمهایتان داشته اید؟ هنگامی که مردمک‌های چشم افراد از لحاظ سایز متفاوت باشند حالتی رخ می‌دهد که به آن «anisocoria» گفته می‌شود. بسیاری از افراد چنین شرایطی داشته و و هیچ مشکلی در نتیجه‌ی این موضوع در چشم و بینایی آن‌ها به وجود نمی‌آید. اما چنین حالتی می‌تواند نشان دهنده مشکلی بسیار جدی در سیستم عصبی شما باشد. کسانی که چنین شرایطی دارند بدون شک بیشتر در معرض ابتلای به حملات قلبی و یا عفونت‌های مسری و مزمن قرار خواهند داشت.

دیابت

 نقطه‌های قرمز که در اثر لکه‌های خونی در چشم ایجاد می‌شوند می‌توانند نشانه‌ی دیابت باشند. اگر قند خون به مقدار خطرناکی بالا برود، رگ‌های خونی مسدود شده و شروع به ورم کردن خواهند نمود. این موضوع می‌تواند باعث پاره شدن مویرگ‌های شبکیه گردد کهخونریزی در چشم را در پی خواهد داشت.

کلسترول بالا کلسترول بالای خون می‌تواند باعث شود حلقه‌های سفیدی در اطراف چشم شکل بگیرند. همچنین این موضوع می‌تواند به شکل گیری برآمدگی‌هایی زرد رنگ در داخل مژه‌ها شود. افراد سالمند نیز ممکن است شاهد شکل گیری چنین حلقه‌های سفیدی در درون چشم هایشان باشند، اما در صورت مشاهده چنین نشانه‌هایی در چشم خود بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرده و وضعیت کلسترول خون خود را بررسی نمایید.

نشر علوم پزشکی

من به عنوان یک نویسنده متخصص در زمینه علمی و پزشکی، مطالبی را به شما ارائه می‌دهم که به طور جذاب و قابل فهم، اطلاعات لازم را درباره موضوعات مختلف سلامتی به شما منتقل کنند.
دکمه بازگشت به بالا