بین الملل

هشدار دیپلمات‌های سابق درباره روسیه و چین/ آنها تمامیت ارضی ایران را وجه المصالحه خود قرار دادند

جمعی از دیپلمات‌های سابق جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به مسایل رخ داده اخیر در حوزه سیاست خارجی هشدار داده و بر ضرورت توازن مثبت در مناسبات جهانی تاکید کردند. متن این بیانیه به شرح ذیل است:

انقلاب اسلامی ایران حاصل مجاهدت‌های آزاد زنان و آزاد مردان ایرانی در راه استقلال، آزادی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور است.در این میان جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظام سیاسی برآمده از آراء مردم موظف است با تمام قوا و به هر طریق مشروع از حاکمیت و تمامیت ارضی ایران و استقلال و امنیت کشور صیانت نماید.

متاسفانه یکبار دیگر در عرصه روابط دیپلماتیک با کشورها شاهد هستیم که فدراسیون روسیه همانند جمهوری خلق چین برای پیگیری اهداف منطقه‌ای و منافع خود تمامیت ارضی ایران را وجه المصالحه قرار داده و از این طریق به منافع ملی ایران در عرصه بین‌المللی بی اعتنایی آشکار نموده است.

دیپلماسی عزتمندانه اقتضا می نماید که به هر طریق ممکن و موثر از ادامه چنین جهت گیری های غیرقابل قبول در مراودات کشورهای دوست جلوگیری شود.اگر چه بر مبنای قانون اساسی و قوانین موضوعه، تعامل سازنده با همه کشورهای جهان در سرلوحه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و در این میان فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین از اهمیت بالایی برخوردارند لکن عرصه منافع ملی و بویژه تمامیت ارضی ایران جای هیچگونه مماشات با هیچ کشور و نظام سیاسی نیست.

ما در عرصه تحولات جاری سیاسی بین المللی بر این باوریم که علت العلل کاستی ها و تحمیل رفتارهای غیر قابل قبول در رقابتهای ژئو پلیتیک از جمله اقدامات بی محابا از سوی برخی کشورها در نادیده گرفتن جایگاه ایران و تعرض به منافع ملی ایرانیان و تمامیت ارضی کشور ناشی از عدم رعایت اصولی سیاست «نه شرقی، نه غربی» بمعنی عدم تعهد به شرق و غرب و عدم توازن در روابط خارجی و نگاه یکسویه به اصل بازدارندگی در روابط بین‌الملل است.

به بیان دیگر، بدون شک تکیه مطلق بر مراودات دوستانه با بخشی از کشورها در عرصه معادلات و داد و ستد بین‌المللی و در دستور کار نبودن یک سیاست خارجی متوازن و توسعه گرا در تعامل با طیف بزرگی از مراکز و بازیگران اثر گذار در تحولات منطقه‌ای و جهانی، بطور طبیعی میل شدید کشورهای فرصت طلب برای سود جویی یکطرفه در روابط دوجانبه و چند جانبه با ایران را بر خواهد انگیخت. بنابراین طبیعی است که برخی کشورها در مقاطع مختلف و بطور مستمر با فهم چنین معادله ای خود را مجاز به هرگونه رفتار با جمهوری اسلامی ایران در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی بدانند.

علاوه بر این، باید توجه داشت که مفاهیم قدرت، امنیت و بازدارندگی در مقطع فعلی متحول و چند وجهی شده است؛ بطریق اولی کشوری در دنیای امروز مقتدر است که ضمن برخورداری از اقتدار چند وجهی در سیاست، اقتصاد، فناوری، تجارت، قدرت نرم و توانمندی نظامی بتواند در حوزه شاخص های جهانی امنیت و توسعه اثرگذار بوده و از قدرت افزایش یا کاهش منافع دیگران به نفع خود برخوردار باشد.

سیاست شرق گرایی یک سویه و غرب ستیزی افراطی و انکار روابطی متوازن با کشورها و قدرتهای جهانی بدون توجه به الزامات ژئوپولیتیکی ایران خسارات غیر قابل جبرانی را به منافع کشور وارد ساخته و هزینه های گزافی را تحمیل می نماید.

سیاست خارجی متوازن در مناسبات منطقه ای و جهانی، نگاه واقع گرایانه در تعامل با کشورها و خود داری از اتخاد مواضع جانبدارانه در موضوعاتی که منافع ملی و مصالح مردم ایران را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند پیشران یک سیاست خارجی هوشمند در شرایط کنونی باشد.

امضا کنندگان: رضا آستانه پرست–کورش احمدی-مسعود ادریسی-ابوالقاسم اردکانی-علی اسلامیان-محمود اسماعیلی-مصطفی اعلایی-مرتضی الویری-سید همایون امیرخلیلی-محسن امین زاده-اکبر امینیان – حسنعلی انتظاری – نعمت الله ایزدی – مرتضی بانک – محمد بختیاری – احمد صادق بناب – بیژن بنکدار – محمد حسن بنی اسدی – محمد مهدی پور محمدی – نصرت الله تاجیک – حسین توخته – مرتضی توسلی-کامبیز جلالی-احمد حاجی حسینی – علی حسنی – سید عباس خادم حقیقت – مرتضی خلج – علی خرم – ابوالقاسم دلفی – ابوالقاسم دمشقی – محمد رئیسی – ابراهیم رحیم پور – ابوالفضل رهنما هزاوه ای – سیاوش زرگر یعقوبی – سید جلال ساداتیان – محمد علی سبحانی – ناصر سرمدی – محسن شریف خدایی – حمید رضا شیرخدایی – سید محمود صدری – محمد طاهری – حسن طاهریان – رضا طباطبایی – سید محمد حسین عادلی – احمد عزیزی – علی اکبر فرازی – محمد فرجی – عبدالرضا فرجی راد – محمد علی قانع زاده – جاوید قربان اوغلی – اصغر قریشی – حمید کریم نیا – عیدالرحیم گواهی – علی ماجدی – علی اشرف مجتهد شبستری- قاسم محبعلی – سید مهدی محبی – داود محمد نیا – جهانبخش مظفری – صادق ملکی – سید حسین موسویان – حسن (محی الدین) نجفی – حسین نصیری – غلامرضا نظربلند – علی نعمت اللهی – سید جعفر هاشمی – سید موسی هاشمی گلپایگانی

2323

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا