فرهنگ و هنر

نشست هم‌اندیشی اساتید تدبر در قرآن برگزار شد

نشست هم‌اندیشی اساتید تدبر در قرآن پیرامون ستاد ملی راهبری تدبر در قرآن کریم با حضور حجت الاسلام والمسلمین خسرو پناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و حجت الاسلام والمسلمین قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

به گزارش مجله لوکس، حجت الاسلام والمسلمین قمی -رییس سازمان تبلیغات اسلامی- در این نشست طی سخنانی گفت: اگر نخبگان اهل تدبر در قرآن شوند، غوغایی به پا می شود، اما تدبر برای آحاد مردم هم لازم است و می طلبد جمعی از اساتید بیایند متعهد به امر تدبر شوند که این امر می‌تواند فهم تدبر را برای عموم مردم تسهیل و تمهید کند.

وی در ادامه افزود: در مباحث مختلف قرآنی اهتمام سازمان تبلیغات در پیش بردن مساله تدبر در قرآن کریم است و  ستاد تدبر در قرآن کریم اگر بخواهد متمرکز شود و در حاکمیت متولی داشته باشد، باید دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی  این کار را به عهده بگیرد و با قوت و اهتمام ویژه پیش ببرد.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام تقی زاده -رئیس سازمان دارالقرآن الکریم- با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری ۵ مرحله را برای برای قرآنی شدن جامعه شامل قرائت، حفظ،  انس، تدبر و عمل به قرآن ملاک قرار دادند گفت: آن نکته ای که ایشان خیلی روی آن تاکید دارند، همگانی بودن فهم قرآن است.

حجت الاسلام‌والمسلمین پناهیان -کارشناس مذهبی- دیگر سخنران این نشست به وجود یک آسیب بسیار مهم سر راه قرآنی شدن کشور به ویژه در تدبر که انحصار دادن قرآن و فهمش به علما است اشاره کرد و گفت: طبق فرمایشات آیت‌الله جوادی آملی و علامه طباطبایی هذا بیان للناس را اگر سرلوحه قراردهیم، برای فهم قرآن به هیچ دانشی احتیاج نیست و خود قرآن کمک میکند به فهم قرآن و اگر این امر به مردم منتقل شود، این آسیب برطرف میشود.

در ادامه حجت الاسلام خسرو پناه -دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی- گفت: نقش تدبر در قرآن در زمانه ما، میتواند یک روش شناسی باشد برای حل مسائل حکمرانی کشور. ما مساله های زمین مانده حکمرانی بسیاری داریم و میتوانیم برای حل این مسائل از قرآن استفاده کنیم.

حجت الاسلام‌ والمسلمین قاسمیان -از اساتید مطرح حوزه و دانشگاه- ابراز کرد: بسیاری ازمردم مسائل دینی و اعتقادی خود را از منبرها و جلسات تبلیغی اخذ می کنند که ضرورت ویژه وجود دارد، بحث تدبر در قرآن کریم در حوزه های علمیه و در بین مبلغین جامعه بصورت جدی دنبال شود.

حجت الاسلام‌علی صبوحی -از اساتید تدبر در قرآن کریم- در این نشست یادآور شد: تدبر در قرآن همگانی هست. این جمله در مقابل اختصاصی بودن تدبر است نه در مقابل تخصصی بودنش. همه حق دارند تدبر کنند ولی باید تخصص آن را نیز فراگیرند. البته این هم مراحلی دارد که در سطوح بالای علمی تا سطوح عموم مردم وسعت دارد.

در ادامه حجت الاسلام‌والمسلمین عابدینی از -اساتید حوزه و دانشگاه- طی سخنانی گفت: قرآن نازل شده تا به آن عمل شود. زندگی با مفاهیم قرآنی، قرآنی بودن نیست. مفاهیم قرآنی لازم است، اما متوقف نباید شویم.

وی افزود: تدبر، با قلب نسبت پیدا می‌کند که با نظام عمل نسبت دارد. رابطه تدبر، به سرعت به عمل کشیده شدن است. یعنی نگاهمان به تدبر این باشد که قرآن به صحنه زندگی کشیده شود.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

از ترکیب کلماتی منتقی و فرهنگ غنی، جادوی زبانی را بر شما تمرین می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا