ورزشی

قهرمانی تیم خاطره‌انگیز استقلالی‌ها در آلمان

آفتاب‌‌نیوز :

تیم بایرلورکوزن توانست سنت شکنی کرده و به سلطه بایرن مونیخ در بوندسلیگا پایان بدهد.

لورکوزن تیمی است که در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ شمسی نامش به نوعی در فوتبال ایران با باشگاه استقلال گره خورده بود. در تابستان سال ۱۳۷۷ پس از درخشش مهدی پاشازاده در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، شرایط برای ترانسفر این بازیکن به بایر لورکوزن فراهم شد و همین مسئله سرآغاز یک همکاری چند ساله میان دو باشگاه را ایجاد کرد. چند ماه پس از انتقال پاشازاده به این تیم، علی موسوی و داریوش یزدانی هم پیراهن لورکوزن را بر تن کردند که البته هیچ‌کدام حضوری موفقیت‌آمیز در این تیم نداشتند. لورکوزنی‌ها روی پاشازاده خیلی حساب می‌کردند، اما دو مصدومیت شدید این مدافع ملی پوش اصلا شرایط فوتبال او را به طور کلی عوض کرد.

در آن مقطع رودی فولر که هم اکنون مدیریت تیم ملی فوتبال آلمان را بر عهده دارد، مدیر فنی باشگاه بایرلورکوزن بود و چند بار هم به ایران سفر کرد همچنین باشگاه استقلال اردوی پیش فصل خود در تابستان سال‌های ۷۷ و ۸۸ را داخل کمپ تمرینی این باشگاه برپا کرد.

از سوی دیگر، امیر قلعه‌نویی سرمربی کنونی تیم ملی در بهار سال ۷۸ این اجازه را پیدا کرد تا به مدت ۲۱ روز با حضور در تمرینات بایرلورکوزن به نوعی از کار‌های کریستوف دام الگوبرداری کند.

علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال که نقش مهمی در نزدیک شدن این دو باشگاه به یکدیگر داشت، تابستان سال ۸۱ رولند کخ که سابقه مربیگری در بایرلورکوزن داشت را به ایران آورد تا سرمربی استقلال شود، اما نتایج متزلزل این مربی آلمانی در جمع آبی‌پوشان موجب برکناری او شد و چندی پس از آن خود فتح‌الله‌زاده هم رفت تا روابط استقلال و بایرلورکوزن عملاً از هم گسسته شود.

تیم خبری ورزشی

با تمرکز بر روند تحول و تغییرات فناوری در ورزش، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مقالات جذاب و اطلاعاتی درباره‌ی نقش فناوری در بهبود عملکرد ورزشی می‌پردازم. هدفمندی خود را در ارتقای دانش ورزشی و بررسی نوآوری‌های فناورانه در ورزش قرار می‌دهم. همراه با من باشید و به دنیای فناوری در ورزش پیوندید.
دکمه بازگشت به بالا