عمومی

فعالیت ۲۵ هزار صنعتگر فعال در عرصه صنایع دستی کردستان – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، منصور مهرزاد روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان کردستان یکی از کانون‌های اصلی صنایع دستی ایران محسوب می‌شود.

وی افزود: نازک کاری سنندج، گلیم سنندج، «کلاش» مریوان، شالبافی «آرمرده» بانه، گلیم بافی «کاکو سفلی» و ارغوان بافی «دیوزناو»، تنها بخشی از شاهکارهای این دیار است که با همت و تلاش اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان و هنرمندان بخش خصوصی در سطح ملی و جهانی معرفی و ثبت شده است.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان معتقد است برای احیا و استمرار صنایع دستی کردستان به‌عنوان میراث ارزشمند گذشتگان باید بیش از پیش تلاش شود.

مهرزاد اظهار کرد: این اداره کل در سال گذشته که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین نامگذاری شد، توجه ویژه‌ای به هنرمندان حوزه صنایع دستی استان در بازارهای داخلی و خارجی داشته است.

وی افزود: در حال حاضر ۲۵ هزار نفر صنعتگر فعال دارای مجوز در ۴۵ رشته صنایع دستی و البته افراد بسیاری نیز به صورت سنتی و خودجوش در نقاط مختلف استان در زمینه صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند.

مهرزاد افزود: این مجموعه حمایت و پشتیانی از هنرمندان کارآفرین و تسهیل امور مربوطه و همچنین پرداخت تسهیلات کم بهره به آنها را در اولویت کاری خود قرار داده و با تمام توان از این قشر پشتیبانی خواهد کرد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان بیان کرد: در همین راستا و با هدف حمایت از کارآفرینان و فعالان حوزه صنایع دستی استان، بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب تسهیلات مشاغل خانگی تبصره ۱۸ پرداخت شد.

مهرزاد خاطرنشان کرد: اغلب دریافت کنندگان تسهیلات در رشته‌های گلیم بافی، کلاش بافی، زیورآلات سنتی، سفالگری، نازک کاری، خراطی، البسه محلی، تولیدات چرم، جاجیم بافی، شالبافی و قلم‌زنی بوده‌اند که با پرداخت تسهیلات مورد نظر، برای بیش از ٧٢٠ نفر شغل ایجاد شده است.

وی افزود: در سال گذشته نیز در راستای تحقق شعار سال دو هزار و ۳۳۴ مجوز در استان صادر شد که از این تعداد، دو هزار و ١٠٣ فقره پروانه تولید انفرادی، ۵۶ مورد مربوط به پروانه تولید کارگاهی، ۱۷۱ فقره کارت شناسایی و چهار مورد جواز تأسیس کارگاهی بوده است.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان اظهار داشت: این مجوزها برای صنعتگران فعال در رشته‌های رودوزی‌های سنتی، سفالگری، نازک کاری، البسه محلی، تولیدات چرم، جاجیم بافی، گلیم بافی، کلاش بافی، شال بافی، قلم زنی صادر شده است.

دکمه بازگشت به بالا