سلامت و دانش

علائم عفونت کلیه را بشناسید

آفتاب‌‌نیوز :

 بیماری عفونت کلیه به نوعی از عفونت دستگاه ادراری گفته می‌شود که به طور معمول از مثانه یا میزراه شروع و بعد‌ها به کلیه‌ها منتقل می‌شود.

این نوع عفونت را بایستی جدی گرفت و برای درمان آن اقدام کرد، چرا که عفونت موجب آسیب رسیدن به کلیه می‌شود و با انتقال دادن باکتری توسط گردش خون باعث بروز عفونت‌های کشنده در بدن می‌شود. 

اغلب با استفاده از آنتی بیوتیک‌ها عفونت کلیه درمان می‌شود، اما برای آگاهی از این بیماری بایستی علائم آن را شناخت و سپس اقدام به درمان کرد، در ادامه با ما همراه شوید و “علائم عفونت کلیه” را بشناسید.

رایج‌ترین علائم عفونت کلیه

به طور کلی می‌توان علائم و نشانه‌های زیر را برای عفونت کلیه نام برد که عبارتند از.

درد‌های شکمی

تکرر ادراری

تب و لرز

درد‌های پهلو

درد‌های پشت

درد‌های کشاله ران

نیاز سریع به دفع ادرار

احساس سوزش به هنگام دفع ادرار

داشتن حالت تهوع و استفراغ

چرک و خون در ادرار

داشتن ادرار‌های بد بو و کدر

چگونه به عفونت کلیه دچار می‌شویم؟

 عفونت کلیه از طریق باکتری‌های موجود در مثانه و هم چنین عفونت‌های دستگاه ادراری پایینی مثل عفونت مثانه به وجود می‌آیند. چنان چه این باکتری‌ها بقا داشته باشند، احتمال ورود آن‌ها به بخش‌هایی بالایی مانند کلیه وجود دارد و همین قضیه موجب عفونت کلیوی می‌شود. در دنیای علم پزشکی بیماری عفونت کلیه با نام پیلونفریت شناخته شده است. لازم به ذکر است که چنین بیماری‌ای بسیار خطرناک است و بایستی مورد درمان قرار بگیرد.

خانم‌ها در معرض ابتلا به عفونت کلیه

امروزه بیماری عفونت کلیه در سرتاسر جهان بسیار رایج و جزو شایع‌ترین بیماری‌های اورولوژی به شمار می‌رود. در خانم‌ها مبتلا شدن به عفونت کلیوی علل مختلفی دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. در بسیاری از خانم‌های مبتلا به عفونت کلیه این نتایج حاصل شده است که عدم دقت و توجه به علائم عفونت مثانه و یا بهره گیری از درمان‌های خانگی مثل نوشیدن آب بیش‌تر موجب آن شده است.

توجه!

مصرف برخی مکمل‌ها و یا نوشیدن آب زغال اخته شاید موجب تسکین درد شوند، ولی موجب مرگ باکتری‌های عفونی در بدن نمی‌شوند. توجه داشته باشید که آب زغال اخته برای درمان عفونت دستگاه ادراری اثری ندارد. تنها سود و اثر این نوع آب در جلوگیری از اسیدی شدن ادرار است. پس یکی از مهمترین علائم عفونت کلیه‌ها عفونت‌های مثانه‌ای است که باید و حتما مورد درمان قرار گیرند.

تفاوت علائم عفونت کلیه و عفونت‌های مثانه‌ای

به طور کلی و از لحاظ علمی عفونت کلیه مرتبط با عفونت‌های دستگاه ادراری است، ولی نا گفته نماند که در علائم عفونت کلیه و مثانه تفاوت‌هایی نیز وجود دارند.

 اصلی‌ترین تفاوت‌ها در علائم عفونت کلیه و عفونت مثانه‌ای

در عفونت مثانه بیمار دچار احساس سوزش به هنگام دفع ادرار می‌شود. هم چنین نیاز فرد بیمار دفع ادرار نیز افزایش می‌یابد و ممکن است دچار ادرار خونی نیز شود. اما علائم عفونت کلیه علاوه بر این موارد می‌تواند در برگیرنده احساس درد در کمر، تب و لرز نیز شود. چنان چه عفونت کلیه مورد درمان قرار نگیرد خطر مرگ نیز بیمار را تهدید خواهد کرد.

درمان عفونت کلیه

مهم‌ترین علامت و عاملی که بایستی در درمان عفونت کلیه مورد توجه باشد، جدی گرفتن علائم عفونت‌های مثانه‌ای است. در صورت مشاهده علائم عفونت کلیه نیز سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کرده و بیماری تان را مورد درمان قرار دهید. آنتی بیوتیک بر اساس شدت بیماری تجویز خواهد شد. اما در راستای پیش گیری از چنین بیماری‌هایی می‌توانید آب زغال اخته مصرف کنید.

امیدواریم با شناخت علائم عفونت کلیه بتوانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید و در صورت مشاهده این نشانه‌ها در خود یا فرد دیگری هر چه زود‌تر اقدام به درمان کنید. از اصلی‌ترین مسائل در پروسه درمان چنین بیماری‌هایی این است که از خود درمانی عفونت دستگاه ادراری پرهیز کنید. چرا که این کار احتمال وخیم شدن بیماری را فراهم می‌کند و ممکن است شما در معرض بالایی در ابتلا به عفونت کلیه قرار گیرید.

نشر علوم پزشکی

من به عنوان یک نویسنده متخصص در زمینه علمی و پزشکی، مطالبی را به شما ارائه می‌دهم که به طور جذاب و قابل فهم، اطلاعات لازم را درباره موضوعات مختلف سلامتی به شما منتقل کنند.
دکمه بازگشت به بالا