سلامت و دانشکسب و کار برتر

علائم بارداری پسر

همه ما کم و بیش در خصوص علائم بارداری دختر و پسر شنیده‌ایم که تا حدودی می‌توان با توجه به برخی از علائم، جنسیت را تعیین کرد  ولی ملا نمتوان گفت علائم صد در صد جنین پسر است یا برعکس. این مواردی که شنیده‌اید باید مبنای علمی‌ داشته باشد و طبق نتایج به دست آمده بتوان به آنها اعتماد کرد. در ادامه مقاله قصد داریم که از بین تمامی علائمی‌ که برای تعیین جنسیت وجود دارد , ، دقیق‌ترین مواردی را که تا حدودی می‌توانید جنسیت را تشخیص دهید برای شما ذکر کنیم.

Boy pregnancy symptoms

چه زمانی جنسیت بیولوژیکی جنین مشخص می‌شود

معمولا برای تعیین جنسیت مطمئن با روش‌های پزشکی باید چندین ماه پس از بارداری منتظر بمانید؛ اما در حقیقت از همان لحظه لقاح، جنسیت جنین مشخص است. ژن‌های کودک تعیین‌کننده جنسیت بارداری دختر و پسر هستند. همه تخمک‌ها کروموزوم x را دارند، در حالی که اسپرم‌ها می‌توانند به دو صورت x و Y باشند.

اگر تخمک توسط یک اسپرم حامل کروموزوم X بارور شود، جنین دختر است. در صورتی که اسپرم حامل کروموزوم Y باشد، جنین پسر است. در ابتدا همه جنین‌ها صرف نظر از جنسیتی که دارند، شبیه به یکدیگرند، به همین جهت قابل تشخیص برای تعیین جنسیت نیست. در جنین ساختار یا برآمدگی تناسلی خواهد داشت. تا هفته هفتم اندام‌های جنسی توسعه پیدا می‌کند. طی پنج هفته آینده جنین شروع به تولید هورمون‌هایی می‌کند که رشد اندام‌های جنسی تحریک می‌شود. در این مواقع بارداری دختر و پسر مشخص می‌شود.

آشنایی با علائم بارداری دختر

همانطور که گفتیم ممکن است موارد زیادی برای تشخیص علائم بارداری دختر و پسر شنیده باشد. ۵ مورد از موارد احتمالی علائم بارداری دختر را برای شما آورده‌ایم:

استفراغ شدید

اکثر مادران هنگام صبح تهوع شدیدی را تجربه می‌کنند؛ اما برخی از آنها شدیدتر از افراد دیگر مبتلا به چنین عارضه‌ای می‌شوند. مطالعاتی که در این خصوص انجام شده نشان می‌دهد افرادی که دچار این عارضه شدید هستند، احتمالا جنین با جنسیت دختر دارند. محققین بر این باورند که جنین دختر بیشتر از جنین پسر هورمون HCG تولید می‌کند.

تغییرات خلقی

برخی از افراد تصور می‌کنند که استروژن تولید شده از جنین دختر می‌تواند بر خلق و خوی مادر تاثیر بگذارد و منجر به تغییرات رفتاری شود.با این حال به این نکته توجه داشته باشید که خانم‌های باردار به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است چنین علائمی را تجربه کنند و صرفا نمی‌توان به عنوان علائم بارداری دختر تشخیص داد.

فراموشی

به دلایلی که هنوز مشخص نیست نتیجه برخی از تحقیقات به این صورت بوده است خانم‌هایی که دختر به دنیا می‌آورند در تست حافظه به‌ویژه در زمینه مهارت گوش دادن، محاسبات و تجسم در مقایسه با مادرانی که پسر باردار هستند، عملکرد ضعیف‌تری دارند.

استرس زیاد

بر اساس گفته محققین هرچه در زمان بارداری استرس بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه جنسیت جنین شما دختر باشد، بیشتر است. به‌طور مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، مادرانی که استرس فیزیکی و روانی را تجربه کرده‌اند بیشتر آنها دختر به دنیا آوردند.

قرار گیری کودک در حالت بریچ

اگر هفته ۳۲ بارداری را پشت سر گذاشته‌اید و کودک شما همچنان در حالت بریچ قرار دارد، می‌توان به عنوان یکی از علائم بارداری دختر در نظر گرفت. طبق مطالعاتی که در این خصوص انجام گرفته، مشخص شد که در بین بسیاری از نوزادانی که در این حالت قرار داشتند، بیشتر نوزاد دختر بودند.

علائم بارداری پسر

موارد احتمالی دیگر که می‌تواند نشان‌دهنده بارداری پسر باشد به شرح زیر است:

رژیم غذایی پرکالری در زمان لقاح

مطالعه‌ای نشان داد که خوردن صبحانه پرکالری در زمان لقاح و خوردن صبحانه منظم احتمال بارداری پسر را افزایش می‌دهد. محققین به این نتیجه رسیده‌اند مادرانی که زمان لقاح صبحانه پرکالری مصرف کرده‌اند، بیشتر پسردار شدند.

مصرف غذای بیشتر در بارداری

آمارها نشان می‌دهد خانم‌هایی که پسر باردار بودند، حدود ۱۰ درصد کالری بیشتری نسبت به خانم‌های باردار دیگر مصرف می‌کردند. اشتهای زیاد به دلیل تستوسترون ترشح شده توسط جنین پسر است، در واقع به مادران سیگنالی برای خوردن غذای بیشتر ارسال می‌کند. این مورد نیز می‌تواند دلیلی برای این امر باشد که چرا نوزادان پسر هنگام تولد بزرگتر از نوزادان دختر هستند.

عدم علاقه به مصرف برخی از غذاهای مورد علاقه در گذشته

محققین بر این باورند که هرچه خانم‌های باردار نسبت به غذاها بیشتر عدم علاقه نشان دهند، احتمال بارداری پسر بیشتر است. دلیل عدم تمایل به برخی از مواد غذایی مربوط به نحوه عملکرد سیستم ایمنی خانم هنگام تلاش برای محافظت از جنین در حال رشد است. چنین رفتاری معمولا برای محافظت از جنین پسر به ویژه در مواقعی که آسیب‌پذیر هستند، رخ می‌دهد. با این رفتار، مادر باردار از جنین خود محافظت می‌کند.

دیابت در بارداری

برخی از تحقیقات نشان داده‌اند مادرانی که پسر باردار هستند، احتمال تجربه را دارند. این عارضه با گلوکز خون بالا از حد طبیعی مشخص می‌شود. چنین مشکلی نسبت به مادرانی که دختر باردار هستند، بیشتر است. هنوز مشخص و مطمئن نیستند که چرا جنین پسر نسبت به دختر تغییرات این چنینی زیادی را در مادر ایجاد می‌کند.

تعیین جنسیت بارداری دختر و پسر با ضربان قلب

یکی از سوالاتی که به‌طور مکرر از سوی والدین برای تعیین جنسیت مطرح می‌شود، این است که آیا ضربان قلب جنین را می‌توان به عنوان علائم بارداری دختر و پسر در نظر گرفت؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نتیجه مطالعات مبنی بر آن است که اگر تعداد ضربان قلب کمتر از ۱۴۰ عدد در دقیقه باشد، احتمالا پسر باردارید. اگر بیش از ۱۴۰ عدد باشد، احتمالا دختر باردار هستید.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ برای تقریبا ۱۰۰۰۰ خانم باردار نشان داد، ضربان قلب جنین دختران کمی بیشتر از پسران بود. با این حال تحقیقات پزشکی این نظریه را رد کرده است. به‌طور کلی باید بگوییم که ضربان قلب طبیعی جنین بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه در حال نوسان است. اگر ضربان قلب کودک خود در زمان‌های متفاوتی اندازه‌گیری کنید، متوجه نتایج مختلفی از ضربان قلب خواهید شد. تنها زمانی که می‌توان تفاوت واقعی را سنجید، در حین زایمان است. نتایج اینگونه بوده است که نوزادان دختر به دلایل نامشخصی ضربان قلب سریع‌تری نسبت به پسران دارند.

زمانی که متوجه خود شده و با از آن مطمئن می‌شوید، اولین فکری که به ذهن‌تان خطور می‌کند داشتن یک نوزاد سالم است. اما جنسیت جنین و اینکه بارداری پسر و یا چه تفاوت‌هایی دارند، از دغدغه‌هایی هستند که همان و از همان لحظات اول دارید. در این مقاله علائم و باورهایی که در مورد به بعد شایع است و همینطور نحوه علمی تشخیص جنسیت در بارداری توضیح داده شده است.

برای مطرح کردن دغدغه هایتان، مشورت کردن با دیگر مادران و دریافت پیام های مشاور از متخصصان گهواره می‌توانید با کلیک روی آن را نصب کرده و به راحتی به جامعه بزرگ مادران گهواره ای بپیوندید.در ادامه این مطلب توضیح می‌دهیم که بارداری پسر چه علائمی دارد، کدام علامت علمی و کدام صرفا تجربه مادرهای باردار است، که از سمت آن‌ها بیشتر گزارش شده ولی از لحاظ علمی صددرصد تایید نشده است. همچنین می توانید به مقاله روشهای نیز مراجعه کنید.

علائم جنین پسر (علائم بارداری پسر) کدام است؟

حتما بیشتر شما پیش بینی‌های خانم‌های مسن فامیل را در مورد جنسیت کودکان تجربه کرده‌اید و یا حداقل باورهایی را که مبنی بر تشخیص جنسیت نوزاد است، شنیده‌اید. در واقع افراد معتقدند جنین پسر علائم بارداری مشخصی دارد. اما واقعیت این است که این علایم بارداری پسر از روی شکل بارداری و هوس‌های مادر پایه‌ی علمی نداشته و هیچ پژوهشی صحت آن‌ها را تایید نمی‌کند. برخی از این به بعد یا به طور کلی علائم باردار بودن پسر که قبل از سونوگرافی بیان می‌کنند عبارتند از:

1. ولع غذاهای شور

از علائم صد در صد جنین پسر در ماه سوم می‌توان به تغییرات ولع غذایی اشاره کرد. تحقیقات نشان داده است که به طور معمول  50% تا 90% از کل زنان باردار در برخی از دوران بارداری هوس به غذاهایی خاص را تجربه می‌کنند.

تجربه مامانا: یک عقیده‌ی رایج بیان می‌کند که زنانی که فرزند دختر حمل می‌کنند، میل به خوردن شیرینی‌جات دارند. و در عوض از نشانه‌های فرزند پسر در بارداری این است که مادرشان غذاهای شور هوس می‌کنند. اوج این علایم واضح جنین پسر در ماه دوم رخ می‌دهد.

علمی: حقیقت این است ویار در بارداری پسر یا دختر یک نشانه تعیین جنسیت نیست و تفاوت ویار در بارداری دختر و پسر به نیاز بدن به مواد غذایی مربوط می‌شود و از علائم زن باردار پسر نیست. بنابراین این یک نشانه برای بارداری پسر نیست و طبع مادر در بارداری پسر می‌تواند بسیار شبیه بارداری دختر باشد.

یکی دیگر از انواع ویار بارداری پسر ویار ترشی و غذاهای ترش مزه مانند انواع لیمو، پرتقال، نارنگی و …. است. اما مانند ویار شوری، ویار ترشی در بارداری نشان دهنده‌ی نیازهای غذایی مادر است و نشانه‌ای برای تعیین جنسیت نیست. با این حال انتظار می‌رود از آنجایی که تغییرات هورمونی در بارداری پسر کمتر از دختر است، ویار شدید در بارداری پسر کمتر رخ می‌دهد. بعلاوه اینکه طعم دهان در بارداری پسر شیرین است نیز پشتوانه علمی ندارد.

2. حالت تهوع در بارداری پسر

تجربه مامانا: حالت تهوع کمتر در بارداری پسر نسبت به دختر. عده ای هم عکس  این قضیه را بیان کردند.

علمی: یکی از نکاتی که دانشمندان به صورت صد در صدی مطمئن هستند این است که سطح هورمون hcg در بارداری دختر به مراتب بیشتر از بارداری پسر است در نتیجه عدد بتا در بارداری پسر نیز کمتر خواهد بود. بنابراین به عنوان یکی از علائم جنین پسر در سه ماهگی انتظار می‌رود که شما تهوع کمتری داشته باشید. با این حال بسیاری از مادرانی که پسر باردار بوده‌اند گزارش دیگری داده‌اند.

3. محل کیسه حاملگی در رحم

در بارداری پسر سمت چپ است یا راست؟ بعضی از محل جنین هم جنسیت او را حدس می‌زنند.

تجربه مامانا: بر این اساس یکی از نشانه های بارداری پسر قرار گیری او در سمت راست رحم است.

علمی: اما چنین نشانه‌ای هم یک روش تشخیص صد در صدی جنسیت جنین محسوب نمی‌شود و تناقضاتی دارد.

4. ضربان قلب پایین جنین

تجربه مامانا: یکی دیگر از ادعاهای عموم در مورد تشخیص جنین پسر به تعداد ضربان قلب جنین مرتبط می‌شود. این یک نشانه در تشخیص جنسیت جنین ده هفته پسر است. اعتقاد بر این است که اگر ضربان قلب جنین در حدود 140 ضربه در دقیقه باشد، جنین یک پسر است و ضربان قلب سریع‌تر به معنی دختر بودن کودک شماست. در حالی که برخی افراد این علامت را یکی از علایم صددرصدی بارداری پسر می‌دانند.

علمی: اما مطالعات علمی نشان داده‌اند که بین ضربان قلب جنین‌های دختر و پسر تفاوت چندانی وجود ندارد. تغییر ضربان قلب را نمی‌توان از نشانه‌های جنین پسر خرافی دانست. در حقیقت، ضربان قلب جنین‌های پسر کمی سریع‌تر (اما فقط در حدود 3 ضربان در دقیقه) است و شاید یک نشانه جنین پسر باشد اما بدون دستگاه‌های دقیق قابل اندازه‌گیری نیست. به جز این ضربان قلب مادر در بارداری پسر نیز از نظر برخی با بارداری دختر تفاوت دارد. یعنی ضربان در بارداری پسر به نسبت کمتر از بارداری دختر است. براین اساس فشار خون در بارداری پسر نیز باید کمتر باشد. اما این موضوع نیز کلیت ندارد و موارد نقض گزارش شده است.

5. مو و پوست سالم‌تر مادر

آیا شکل صورت در بارداری پسر متفاوت است؟ تغییرات ظاهری در بارداری پسر نیز برای بعضی نشانه است. تغییرات پوست و مو یکی از علائم بارداری پسر در ماه چهارم به بعد است.

تجربه مامانا: برخی معتقدند که اگر بارداری پسر دارید، وجود جنین چهار ماهه پسر باعث می‌شود پوست شما سالم‌تر و موهای‌تان ضخیم‌تر و براق‌تر به نظر‌ علائم حاملگی پسر و وقتی فرزند دختر حمل می‌کنید، زیبایی شما کمتر می‌شود. همچنین انتظار می‌رود ریزش مو در بارداری پسر کاهش بیابد. آکنه در بارداری پسر نیز کمتر است. بنابراین قیافه مادر در بارداری پسر سرحال‌تر و شادابتر است.

علمی: این درحالی است که پوست صورت در بارداری پسر لزوماً تفاوت‌های زیادی با بارداری دختر ندارد. لازم به ذکر است که این‌گونه تغییرات فقط به هورمون‌های بارداری بستگی دارد و لزوماً از علایم حاملگی پسر نیست به طوری که در برخی از خانم‌ها می‌تواند رنگدانه یا آکنه پوستی ایجاد کنند، در حالی که در برخی دیگر موجب درخشش و ضخامت مو می‌گردد.

دکمه بازگشت به بالا