عرضه «پساب» در بورس انرژی آغاز شد

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در چارچوب اجرای سیاست‌های وزارت نیرو برای حفظ منابع آبی و ایجاد منابع پایدار آب به منظور توسعه صنایع، واگذاری پساب از طریق بورس انرژی برنامه‌ریزی شده است و در فضایی رقابتی برای نخستین بار پساب در بورس انرژی عرضه می‌شود.

به گزارش مجله لوکس، هاشم امینی با اعلام اینکه پساب در بورس انرژی عرضه می‌شود، گفت: در همین زمینه با برنامه‌ریزی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، ۱.۸ میلیون مترمکعب پساب تولیدی تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران در تابلو بورس انرژی عرضه می‌شود.

وی افزود: میدواریم با توسعه این روند، وزارت نیرو بتواند اهداف توسعه بازار آب و پساب، تامین منابع مالی برای اجرای طرح‌ها و تسهیل در جایگزینی پساب با منابع آبی با کیفیت را اجرایی کرده و در اختیار بخش صنعت و شهرداری‌ها قرار دهد.

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توسعه بازچرخانی آب، نظام‌مندکردن، شفاف‌سازی فرایندهای عرضه و تقاضا و تسهیل در سرمایه‌گذاری و مشارکت از دیگر اهداف این اقدام است.

همچنین علی نقوی، مدیر عامل بورس انرژی نیز در ارتباط با نخستین عرضه پساب در بورس انرژی توسط شرکت آب و فاضلاب تهران گفت: پساب شرکت فاضلاب تهران به قیمت پایه‌ای برابر ۱۶۰ هزار ریال به صورت فیزیکی برای مصارف صنعتی و کشاورزی در روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه  عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد آب شرب کشور تبدیل به پساب می‌شود، ادامه داد: این در حالیست که در کشور با  محدودیت‌های زیادی در حوزه منابع آبی مواجه هستیم و از طرفی صنایع کشور نیاز به استفاده از آب های بازچرخانی شده و پساب دارند.

مدیر عامل بورس انرژی با بیان اینکه در مقررات بالادستی تکالیفی به صنایع تکلیف شده است که از طریق پساب، نیازهای آبی خود را تامین کنند اظهار کرد: با توجه به گستردگی صنایع و نیازهای متنوع و حجم‌های متفاوتی که دارند، بازار پساب این امکان را در اختیارشان قرار می‌دهد که دسترسی شفاف، عادلانه و منصفانه‌ای به پساب داشته باشند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا