استان ها

صادرات ۱۴۹ میلیون دلاری بخش کشاورزی گیلان

مجله لوکس/گیلان مدیرکل صمت گیلان، با بیان اینکه در نیمه نخست امسال شاهد صادرات بالغ بر ۱۴۹ میلیون دلاری کالاهای بخش کشاورزی استان هستیم، گفت: شاهد افزایش ۱۶ درصدی صادرات بخش کشاورزی گیلان در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

تیمور پورحیدری در گفت وگو با مجله لوکس، با اشاره به مزیت های اقتصادی استان گیلان در بخش های کشاورزی و صنعتی، اظهار کرد: عضویت ایران در سازمان های اقتصادی همچون شانگهای و بریکس می‌تواند زمینه ساز توسعه صادرات باشد.

وی استان گیلان را دارای ۴۹ شرکت صادراتی دانست و افزود: در حوزه صادرات رشد مناسبی نسبت به سال گذشته داشتیم و در نیمه نخست امسال، ۳۴۸ میلیون دلار صادرات از گمرکات گیلان انجام شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان از صدور بالغ بر ۶۰۰ کارت بازرگانی برای فعالان اقتصادی استان جهت انجام صادرات خبر داد و خاطرنشان کرد: گیلان به لحاظ ظرفیت‌های منطقه‌ای جزو استان‌های فعال در بخش اقتصادی بوده و قطعا با تکمیل کریدور شمال – جنوب و برنامه‌ریزی صادرات محور، شاهد ارتقای اقتصادی استان و کشور خواهیم بود.

پورحیدری اتاق بازرگانی را مرکز فرماندهی صادرات دانست و بیان کرد: در راستای تاکیدات دولت سیزدهم و پیگیری های استاندار گیلان جهت توسعه صادرات به زودی شاهد رشد چشمگیری در این بخش خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال شاهد صادرات بالغ بر ۱۴۹ میلیون دلاری کالاهای بخش کشاورزی استان هستیم، خاطرنشان کرد: عمده این صادرات مربوط به تره بار شامل فلفل و هندوانه و… و میوه به ویژه کیوی و چای بوده است؛ صادرات سیر و پیاز و میوه های خشک نیز انجام می شود.

مدیرکل صمت گیلان از افزایش ۱۶ درصدی صادرات بخش کشاورزی گیلان در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و عنوان کرد: در حوزه تجارت خارجی ظرفیت های خوبی داریم که با همکاری دست اندکاران حوزه کشاورزی می‌توانیم، صادرات را افزایش دهیم.

وی محور صادرات استان را از گمرکات آستارا دانست و تصریح کرد: عمده ترین چالش های حوزه صادرات در گمرکات آستارا نبود زیرساخت های مناسب است و لذا رفع موانع صادرات را در دستور کار قرار دادیم.

پورحیدری شهرستان آستارا را به واسطه همجواری با جمهوری آذربایجان دارای ظرفیت های بسیار قوی صادراتی دانست و بیان کرد: بالغ بر ۲۱۸ میلیون دلار معادل ۶۲ درصد صادرات از استان به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل روسیه و بلاروس و قرقیزستان و ارمنستان و… انجام شده است.

وی با تاکید بر لزوم بهره مندی از ظرفیت شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در حوزه صادرات، یادآور شد: کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی را با حضور تجار و صادرکنندگان برگزار کردیم.

مدیرکل صمت گیلان، با بیان اینکه با جدیت پیگیر حل مشکل ترافیک کامیون ها در پایانه مرزی آستارا هستیم، عنوان کرد: برای حمایت از تجار و بازرگانان بسته های حمایتی و تشویقی جهت حضور در نمایشگاه های معتبر بین المللی را در نظر گرفتیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا