بین الملل

شهرک‌نشینان خط و نشان حزب‌الله را باور دارند نه تضمین‌های تل‌آویو را

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین مجله لوکس؛ «حزب الله با یک تلاش ساده و شلیک بین ۳ تا ۴ موشک در روز و ارسال چند پهپاد موفق شد مانع بازگشت اسرائیلی‌ها به شهرک‌های شمالی شود..پناه‌دادن به ده‌ها هزار اسرائیلی بسیار دشوار است». این بخشی از گزارش امروز (دوشنبه) کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در خصوص وضعیت شهرک‌های صهیونیست‌نشین تخلیه شده در شمال فلسطین اشغالی است.

روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» نیز امروز از مخالفت ساکنان شهرک‌های شمالی با پیشنهاد بازگشت به این شهرک‌ها که با حمایت مقامات و افسران اسرائیلی طرح شده خبر داد. این در حالی است که حزب‌الله لبنان در خصوص پیشنهادهای تل‌آویو برای بازگشت شهرک‌نشینان خط و نشان کشیده و اعلام کرده که دست تل‌آویو بسته است و «حزب الله قصد دارد همچنان در وضعیت جنگ با صهیونیستها باقی بماند».

 

فرمانده تیپ ۷۶۹ سرهنگ آوی مارتیانو که خود از حامیان این طرح بازگشت است گفت با وجود این‌که این شهر‌ک‌ها زیر آتش نیستند، مقامات مسؤول این شهرک‌‌ها بدون دریافت تضمین‌های امنیتی حاضر به بازگشت نیستند.  گواه آن اظهارات شهردار کریات شمونا آویچای استرن است که که گفته «تهدیدها همچنان در شمال وجود دارد، بنابراین نمی‌توان به بازگشت فکر کرد».

مقاومت اسلامی لبنان از ۸ اکتبر ۲۰۲۳ به عملیات خود در امتداد مرز لبنان و فلسطین اشغالی در پاسخ به تجازوهای رژیم صهیونیستی به حاکمیت لبنان و نسل‌کشی در نوار غزه ادامه می‌دهد. حدود ۶۰ هزار شهرک‌نشین از آغاز حملات مقاومت لبنان به شهرک‌های صهیونیست‌نشین واقع در نقاط مرزی مشترک با فلسطین اشغالی، از این شهرک‌ها گریخته‌اند و به اعلام کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، ۴۰ درصد از شهرک‌نشینانی که در خانه‌های خود در شمال مانده‌اند به «علائم شدید استرس پس از سانحه دچار شده‌اند». هرچند این روزها مقامات اسرائیلی مدعی هستند؛ شرایط برای بازگشت صهیونیستها در حال فراهم شدن است و تسهیلاتی را برای بازگشت شهرک‌نشینان در نظر دارند.

هرچند که گرشون هاکوهن سرلشکر ذخیره اسراییلی معتقد است حزب الله با کمترین تلاش تاکنون موفق شده مانع بازگشت اسرائیلی‌ها به خانه‌هایشان در شمال فلسطین اشغالی شود. 

 به باور تحلیلگران، دلیل اصلی وحشت مقامات اسرائیلی از تخلیه شهرک‌ها و تلاش‌ آنها برای ترغیب شهرک‌نشینان به بازگشت به شهرک‌هایشان در شمال فلسطین اشغالی این است که تخلیه این شهرک‌ها در محدوده مرز لبنان با فلسطین اشغالی تا عمق تقریبا ۵ کیلومتری شمال اراضی اشغالی در حال سرایت تدریجی به مناطق عمقی‌تر ۱۰ – ۱۵ کیلومتری و حتی ۲۰ کیلومتری در شمال اراضی اشغالی است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا