استان ها

سکوت ویرانگر قلعه کاروانیان 450 ساله اردکان یک قرارداد است + تصاویر

مجله لوکس / یزد کاروان های تاریخی قلعه خارگوشی اثری بی نظیر و ماندگار از زمان صفویه است که در تاریخ 24 مارس 1998 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ، اما امروز با روحیه مطلوبی روبرو نشده است.

دکتر محسن میرجانی ، باستان شناس و رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری اردکان به مجله لوکس گفت: این بنای تاریخی کاروانی شگفت انگیز است که در نزدیکی باتلاق گاوخونی دیده می شود. در وسط جاده قدیم یزد – اصفهان و در فاصله 60 کیلومتری عقدا واقع شده است.

وی ادامه می دهد: “کاروانسرای قلعه خارگوشی یکی از مهمترین کاروانسراهای دوره صفویه است که قدمت آن به هجری سال 1023 در زمان سلطنت شاه عباس صفوی بر می گردد.

این باستان شناس می افزاید: “تمام این بناهای 80.80 متری از جنس گرانیت و آجر ساخته شده اند و حتی ردیف ها ، سلول ها و اصطبل های ساختمان از سنگ ساخته شده اند. این شاید دلیل اصلی زنده ماندن قلعه خرگوش ها تا به امروز باشد.”

وی اظهار داشت: در بیابانهای این منطقه معادن گرانیتی بسیاری وجود دارد و کارگران دوره صفویه هنگام ساخت کاروانهای قلعه خرگوش از گرانیتهای کوههای اطراف استفاده می کردند.

رئیس سابق مرکز تحقیقات میراث فرهنگی اردکان خاطرنشان کرد: سبک معماری بنا دارای چهار دیوار و ویژگی های منحصر به فرد از جمله تزئینات اصلی آجر آجر از جمله استفاده ، رسمیت ، مستطیل ، مستطیل ، ملافه و غیره است. صفحات سنگ آهک حک شده برای کارهای گچ کاری و قاب بندی مشخص شده است که دارای دو کتیبه ، سنگ آهن حک شده حاوی اطلاعات مربوط به کار ، از جمله بنیانگذار و تاریخ ساخت است.

میرجانی با اشاره به اینکه دیوار موجود در پشت بام کاروانرا دو فوت و سر آن در دو طبقه و طبقه دوم اقامتگاه سلطنتی است ، می گوید: اگر چسب وارد کنید می توانید 18 ضلع را ببینید که یک ضلع بزرگتر و یک طرف دیگر در جنوب است. یک محراب و محل عبادت وجود دارد و چهار ورودی در چهار گوشه چسب برای ورود به انبار وجود دارد و مخزن آب به عنوان یک مخزن در وسط رباط ساخته شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی اردکان تأکید می کند: جالبترین دکوراسیون این بنا که در نگاه اول توجه همه گردشگران را به خود جلب می کند ، ضبط نصب شده بر روی ورودی و “علی رضا عباسی” ، خطاط معروف مشهور دوران شاه عباس است. كه اين كتيبه در 15 قطعه هشت متري طول ، 60 سانتيمتر از عرض سنگ سبز و در سه ضلع ورودي قرار گرفته است كه هم اكنون براي سرقت سارقان تاريخي بازسازي و نصب شده اند.

یادآور می شود: البته منشا این کتیبه ها در میراث فرهنگی استان یزد حفظ شده است.

باستان شناس در رابطه با مسیرهای دسترسی به مکان تاریخی ، می گوید: با ورود به این کاروان کویری ، او را از شهر عقدا که در مسیر اردکان – نائین قرار دارد ، جدا می کنیم و پس از گذر از روستاهای مزرعه خیر ، خلیل آباد و سحر علیا ، او را به بیابان خرگوش منتقل می کنند. البته تقریباً رسیدن به این نوار 25 کیلومتر با کویر فاصله دارد.

گفتنی است ، اخیراً گروهی از مردم ، میراث و دوستان از اماکن تاریخی اردامان به طور خودجوش و علنی زنجیره ای انسانی را برای محافظت از این کاروانسراهای تاریخی ایجاد کردند ، یک جنبش جهادی دوباره پارچه این مجموعه تاریخی بی نظیر را ترمیم کرد.

پیام تمام شد

دکمه بازگشت به بالا