حوادث

سرمای کم‌سابقه در مغولستان؛ دست‌کم دو میلیون دام و حیوان تلف شدند

آفتاب‌‌نیوز :

گانتولگا باتسایخان، از مقامات وزارت کشاورزی مغولستان، دوشنبه هفتم اسفند گفت دام‌ها و حیوانات در سرمای شدید اکثراً در نتیجه گرسنگی تلف شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، موج سرمای شدیدی که در منطقه «زدود» نامیده می‌شود و تلف شدن دام و حیوانات را در پی دارد، در یک دهه گذشته شش بار دامنگیر مغولستان شده است.

«زدود» یا «زود سفید» که در نقاط دیگر مرکز آسیا نیز «ژوت» نامیده می‌شود، پدیده دام‌مرگی است که گرسنگی شدید و نبود امکان چِرا کردن برای حیوانات سبب تلف شدن شمار زیادی دام می‌شود.

شرایط «زدود» بار دیگر از سه ماه پیش مغولستان را دربرگرفته اما امسال دمای هوا از منفی ۵۰ درجه سردتر و بارش برف بیشتر بوده است.

دلیل وخیم‌تر شدن وضعیت آب و هوایی، خشکسالی تابستانی است که حیوانات را از ذخیره چربی کافی برای زنده ماندن در سرمای سخت زمستان باز داشته است.

در فصل پیشین زمستان نیز چهار میلیون و چهارصد رأس دام در مغولستان تلف شدند که هنوز در مقایسه با از بین رفتن ده میلیون دام و حیوان در زمستان ۱۴ سال پیش، کاهش یافته بود.

مغولستان یکی از کم‌جمعیت‌ترین کشورهای جهان است که یک سوم مردمش کوچ‌نشین هستند و زندگی‌شان به دامداری وابستگی زیادی دارد.

دامداران این کشور می‌گویند تنها کاری که می‌توانند بکنند، نیایش است تا هوای کنونی جای خود را سریع‌تر به هوای گرم بدهد وعلوفه به حیوانات برسد.

دولت اولان‌باتور قول داده برای رساندن یونجه و علوفه به دامداران تلاش کند و همزمان صادرات گوشت و پوست حیوانات را ممنوع کرده است.

گروه تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با هنر روایتگری هستم. قصه‌گویی بازیگوشانه و قدرت تجسم آن را دارم تا خوانندگان را به دنیای جذاب رویدادها بکشانم.
دکمه بازگشت به بالا