اقتصادی

ساخت ربات بازرس مبتنی بر هوش مصنوعی با قابلیت نظارت و کشف اجسام و اجساد زیر سطحی

مهندسان یکی از شرکت‌های فناور ربات‌های بازرس زیر سطحی با اهدافی چون اکتشافات نفتی، کشف اجساد و اجسام و کنترل خطوط انتقال تا عمق ۱۰۰ متری را عرضه کردند.

محمدجواد غزنوی، مدیر عامل این شرکت فناور در گفت‌وگو با مجله لوکس، تمرکز تحقیقاتی تیم این شرکت را طراحی و ساخت زیر سطحی‌ها و ربات‌های بازرس  عنوان کرد و گفت: در این راستا توانستیم اولین ربات زیر سطحی با عنوان AEREMIS X را با ۶ درجه آزادی و عملکرد کاملا اتوماتیک طراحی کنیم و بسازیم.

غزنوی ادامه داد: این ربات قابلیت مانور ۶ درجه آزادی در مدت ۴۵ دقیقه را دارد و زمان شارژ باتری‌های آن یک ساعت و ۲۵ دقیقه است.

وی ماموریت این ربات زیر سطحی را نظارت و بازرسی عنوان کرد و ادامه داد: این ربات طبق ماموریت‌هایی که در حال حاضر برای آن تعریف شده است،  می‌تواند فرایند بازرسی خطوط لوله برای  مناطقی را که دسترسی برای غواصان دشوار است و یا سلامتی غواصان به خطر بیفتند، اجرایی کند.

مدیر عامل این شرکت خاطر نشان کرد: این ربات با هزینه یک چهارم ارسال غواص، عملیات بازرسی خطوط انتقال و همچنین عیب یابی را انجام می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه این ربات در اعماق مختلف برای بازرسی توربین‌های بادی قابل استفاده است،  اظهار کرد: این ربات برای عمق ۱۰۰ متر طراحی شده است.

مجری طرح، بهره گیری از هوش مصنوعی و شناسایی هر گونه ترک خوردگی و نقشه سازی سه بعدی، قابلیت مانور در سطح شناوری و غوطه‌وری در عمق ۱۰۰ متر، استفاده از بازوی مکانیکی برای نمونه برداری، کنترل خودکار و اتوناموس، کنترل دستی و کنترل و مانور از راه دور را از قابلیت‌های دیگر این ربات ذکر کرد. 

غزنوی در خصوص تجاری سازی این ربات بازرس زیر سطحی گفت: نمونه دوم این ربات که نمونه اقتصادی این ربات به شمار می‌رود را ساختیم که تجاری سازی شده است.

وی انجام اکتشاف نفت را از دیگر کاربردهای این ربات دانست و افزود: این ربات با هزینه و زمان کمتری عملیات مربوط به اکتشاف نفت را انجام می‌دهد؛ چرا که این ربات می‌تواند تصاویر را به صورت Real time برای کارفرما ارسال کند.

غزنوی اضافه کرد: کمک و حصول اطمینان از ایمنی و سلامت غواصان، جمع آوری اطلاعات مربوط به محیط زیست، شیلات و اقیانوس شناسی،  نقشه برداری، پاک سازی قطعات و مصالح مخروبه و کشف و نجات اجساد و اجسام زیر دریا از دیگر کاربردهای زیر سطحی این ربات است.

مدیر عامل این شرکت، با بیان اینکه این ربات کاربردهایی بر روی خشکی نیز دارد، در این باره توضیح داد: از این ربات می‌توان در تونل‌های خطرناک و طولانی آبی اطراف سدهای عظیم، قرار داشتن مناطقی که در جریان رودخانه‌های متلاطم و خروشان قرار دارند و بازرسی پایه پل‌ها، بازدید از بدنه و دریچه سدها و بازرسی از درون خطوط لوله انتقال با قطر زیاد بهره برد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا