عمومی

روایتی از انفجار ساختمان حزب جمهوری اسلامی

«شاخص پیروزی عملیات، کشته‌شدن آیت‌الله بهشتی بود. بمب در زیر تریبون سخنرانی انجام شده بود. ساعت 9 شب انفجار صورت گرفت. شدت انفجار و کهنه‌بودن باعث فروریختن سقف و ریزش آوار شد. بیشترین تلفات نیز ناشی از ریزش آوار بود. »

به گزارش مجله لوکس، روزنامه اعتماد نوشتارهای سیدمحمد حسینی بهشتی او را به از جمله چهره‌هایی بود که با اشتباه بنی‌صدر، رئیس‌جمهور وقت، و مشی به کار در اداره و مخا رفت. از طرف بنی‌صدر و همچنین روزنامه‌های انقلاب اسلامی و دفتر هماهنگی رئیس‌جمهوری، قوی‌ترین اقدام علیه او صورت ر. باد از صدور رای عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ در هفتم تیر ۱۳۶۰ هنگام سخنرانی در گردهمایی حزب جمهوری در سرچشمه تهران با انفجار بمبی که توسط محمدرضا کلاهی صمدی یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق در سالن اجتماعات حزب کار گذاشته شده بود، همراه ۷۲ نفر از یارانش به شهادت رسید.

سعید شاهسوندی، عضو بسابقه و پیشین سازمان مجاهدین، که در سال‌های اخیر به جدیت این سازمان تبدیل شد، نقش این سازمان را در این حادثه چنین روایت می‌کند: «شامگاه هفت تیر، اولین و بزرگ‌ترین عامل مسلح سازمان مجاهدین خلق علیه جمهوری اسلامی :ورد: انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی. شب م عملیات زرکش را به ما داد و گفت: «امشب منتظر یک خبر هستیم. امشب بشین پشت دستگاه صامت و منتظر یک خبر باش!» ما از طریق دستگاه شنود بی‌سیم پاسداران و کمیته‌ها به‌گوش بودیم. وقتی ما خبر را شنیدیم، از انفجارات و شنودهایی که می‌آمد، فهمیدیم که داستان چیست.

خصاخص پیروزی عملیات کشته‌شدن آیت‌الله بهشتی بود. بمب در زیر تریبون سخنرانی انجام شده بود. ساعت 9 شب انفجار صورت گرفت. شدت انفجار و کهنه‌بودن باعث فروریختن سقف و ریزش آوار شد. بیشترین تلفات نیز ناشی از ریزش آوار بود. از سوی دیگر، از سوی دیگر، از سوی دیگر

او ادامه می دهد: «درست در فردای هفتم تیر، من و سه نفر دیگر به عنوان گروه موس «رادیو مجاهد» بنا به دعوت دکتر قاسملو عازم دفتر محل حزب سیاسی دموکرات کردستان شد. چند هفته بعد فردی به جمع ما پیوست. اهری نجیب و آرام و روحیه‌ای تشکیلاتی و اجرایی داشت. هویت او برای همه مشخص نبود. او با نام تشکیلاتی «کریم رادیو» در بخش فنی رادیو مجاهد سازماندهی شد. او کسی جز محمدرضا کلاهی، عامل انفجار هفت تیر نبود. آخرین شنیده‌های من در مورد این است که در روند تحولات ایدئولوژیکی درون سازمان مجاهدین خلق، مسئله‌دار شد و حتی شنیدم که از سازمان کناره‌گیری شده و در حاشیه است.»

محمدرضا کلاهی‌ صمدی، متولد ۱۳۳۸، دانشجوی سال اول رشته برق دانشگاه علم و صنعت بود که انقلاب ایران به او به عنوان عامل انفجار حزب جمهوری در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۴ در شهر المره هلند به قتل رسید. به ادعای رسانه‌های هلند، کلاهی پس از ورود به هلند نام خود را به علی معتمد تغییر داد و در ر شرکت او با یک زن افغان ازدواج کرده بود و در حال سوار شدن به ماشین سفید خود برای

از کلاهی با عنوان فعال و پرتحرک دب یبی آیت‌الله موحدی کرمانی در همین زمینه نقل می‌کند: کلاهی در دل شهید بهشتی نفوذ کرد و شهید بهشتی بیز. من به خاطر دارم که در جلسه شورای مرکزی حزب، کلاهی می‌گفت من باید تمام این ساختمان را به لحاظ امنیتی بررسی کنم تا یک وقت در این ساختمان مواد منفجره کار نگذاشته شود.»

کلاهی در آن زمان در حزب جمهوری اسلامی کار می‌کرد. او د زماری او بود یک بمب را در داخل کارتن کاغذها و بمب شخصی را در درون کیفشاسازی و به‌راحتی وارد محل جله کرد. کلاهی بعد از قرار دادن بمب‌ها به بهانه خرید چیزی از محل خارج بش ر

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا