استان ها

رتبه برتر استان کردستان در طرح جهش تولید در دیمزارها

به گزارش خبرگزاری مجله لوکس از سنندج، پیمان اسکندری رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با اشاره به اهمیت طرح جهش تولید در دیمزارها و نقش آن در افزایش تولید، اظهار کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ طرح جهش تولید در دیمزارها در ۱۸۹ هزار هکتار از اراضی زراعی کردستان به اجرا درآمده بود،

وی از تحت پوشش بیمه قرار گرفت بیش از 267 هزار هکتار از اراضی زراعی کردستان در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: طرح جهش تولید در دیمزارها نقشی اساسی در افزایش اراضی زراعی تحت پوشش بیمه داشته است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان، کشاورزی قراردادی را به عنوان ابزار سازماندهی و حمایت از تولیدات کشاورزی به ویژه برای کشاورزان خرد قلمداد کرد و افزود: کشاورزی قراردادی راهکاری برای جلوگیری از فساد، ضرر و زیان محصولات کشاورزی، مقابله با واسطه‌گری و افزایش درآمد کشاورزان است و نقش قابل توجهی در کاهش دغدغه‌ها و مشکلات حوزه کشاورزی دارد.

وی ادامه داد: در استان کردستان در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ بیش از 589 هزار هکتار، که سطح گندم آبی از این مقدار ۳۲ هزار و ۵۰۰ و کـشت گندم دیم ۵۵۷ هزار هکتار از اراضی استان را تشـکیل می‌دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان در خصوص خرید تضمینی گندم در کردستان گفت: در سال ۱۴۰۰ در استان کردستان ۲۸۰ هزار تن گندم خریداری شده بود که این میزان در سال ۱۴۰۱ به ۶۲۰ هزار تن گندم و در سال جاری نیز به ۱۱۵ هزار تن رسیده است که این افزایش در نتیجه برنامه‌ها و سیاست‌های جهاد کشاورزی است.

اسکندری با اشاره به محدودیت منابع آب و خاک و ضرورت تامین امنیت غذایی، اجرای طرح ملی الگوی کشت را دارای اهمیت دانست و افزود: تنها راه مدیریت منابع و تامین امنیت غذایی پایدار، اجرای طرح ملی الگوی کشت است و باید کشاورزان و بهره برداران را در این زمینه همراه کنیم.

دکمه بازگشت به بالا