بین الملل

حضور اولین هیأت تجاری رژیم صهیونیستی در عربستان سعودی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین مجله لوکس، در شرایطی که دولت آمریکا تمامی تلاش خود را برای توافق سازش میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی به کار گرفته و مقامات واشنگتن مدام به ریاض سفر می‌کنند؛ وبسایت صهیونیستی «آی ۲۴» نیوز و همچنین روزنامه نیوپرس مدعی حضور یک تیم تجاری اسرائیلی در شهر «الدمام» در شرق عربستان سعودی شد.

به نوشته این وبگاه عرب‌زبان، این هیأت تجاری در ابتدای ماه جاری میلادی برای حضور در کنفرانس دولتی «امنیت سایبری» وارد عربستان سعودی شده است؛ کنفرانسی که طی روزهای ششم و هفتم در شهر نفت خیز الدمام برگزار شد و روز گذشته به کار خود پایان داد.

«فرانک ملول» مدیر عامل رسانه «آی ۲۴ نیوز» که خود در قالب این هیأت به عربستان سعودی سفر کرده بود، به این وبسایت گفت که مقامات سعودی با «نیریت اوفیر» کارفرما و پژوهشگر اسرائیلی در حوره خاورمیانه تماس گرفته و از او خواسته‌ بودند تا هیأتی را به سرپرستی خود به عربستان ببرد.

 

به گفته او افراد شرکت کننده در کنفرانس «امنیت سایبری» در شهر الدمام، با پاسپورت غیر اسرائیلی وارد عربستان شده‌اند، اما در داخل کنفرانس همه می‌دانستند که آن‌ها اسرائیلی هستند و با همین عنوان نیز معرفی شدند.

فرانک ملول مدعی شد: «در تمامی دیدارهایمان سعودی‌ها به گرمی از ما استقبال کرده و می‌گفتند که نقاط اشتراکمان بیش از اختلافاتمان است».

او همچنین گفت: «سعودی‌ها پیام محکمی به ما دادند، آن‌ها گفتند که با تمامی احترامی که به بحرین و امارات متحده عربی که با اسرائیل توافق صلح امضاء کرده‌اند، قائل هستند، اما مسأله عربستان سعودی فرق دارد؛ عربستان سعودی کشور بزرگی است، مکه و مدینه را در خود جای داده و سالانه میلیون‌ها مسلمان به کشورشان می‌روند و به عنوان الگو در جهان اسلام و جهان عرب دیده می‌شود؛ پس دیگر کشورهای عربی و اسلامی با دقت نظاره‌گر هرگونه توافق عربستان سعودی با اسرائیل هستند».

 

در این کنفرانس بیش از ۳۰۰ نفر به عنوان نمایندگان شرکت‌های مختلف در حوزه امنیت سایبری حضور داشتند و به ارائه آخرین تولیدات خود پرداختند و نمایندگان رژیم صهیونیستی نیز دیدارهایی با نمایندگان شرکت نفت آرامکو، وزارت انرژی عربستان سعودی، شرکت برق عربستان سعودی و وزارت نفت و گاز بحرین داشتند.

به نوشته آی۲۴ نیوز، در ماه می گذشته نیز «نیریت اوفیر»، پژوهشگر اسرائیلی برای سخنرانی در کنفرانس «امنیت در خاورمیانه» که در ریاض برگزار شد، دعوت شده بود. این وبگاه نوشت که شاید این اولین باری بود که یک یهودی اسرائیلی یک سخنرانی علنی را در مقابل تعداد زیادی از مردم منطقه به ویژه لبنان، یمن و عراق ایراد می‌کرد.

حضور این هیأت تجاری در عربستان سعودی، در شرایطی است که دولت جو بایدن تلاش‌های خود برای عادی‌سازی روابط میان ریاض و تل آویو را شدت بخشیده است و «برت مک کورگ» مسئول پرونده خاورمیانه در کاخ سفید و باربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در خاور نزدیک روز سه شنبه گذشته برای رایزنی با مقامات سعودی وارد ریاض شدند.

در این میان سعودی‌ها نیز شروط و خواسته‌های خود را دارند؛ از جمله غنی‌سازی اورانیوم در خاک خود و همچنین خرید جنگنده‌های اف-۳۵ و سامانه‌های دفاع هوایی و در حوزه فلسطین نیز، ریاض خواستار امتیازدهی قابل توجه به تشکیلات خودگردان در کرانه باختری است که جزئیات آن هنوز نامشخص است؛ رژیم صهیونیستی تاکنون با تمامی شروط سعودی‌ها به جد مخالفت کرده است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا