حجاج از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب دوری کنند

هشدار وزارت بهداشت عربستان؛

حجاج از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب دوری کنند

مراسم حج امسال در حالی برگزار می‌شود که افزایش دمای هوا به یک چالش برای سلامتی زائران تبدیل شده است و به همین دلیل وزارت بهداشت عربستان توصیه‌هایی برای ایمنی زائران دارد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، مراسم حج امسال از روز جمعه ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) آغاز می‌شود. مرکز ملی هواشناسی عربستان هشدار داده است که در این حج شاهد افزایش یک و نیم درجه‌ای دمای هوا در مکه و سایر اماکن مقدس خواهیم بود.

این مرکز همچنین نسبت به احتمال موج گرما هشدار داد و اعلام کرد که زائران باید منتظر دمای متوسط بالای ۴۴ درجه سانتیگراد در مکه باشند که در آن هوا در طول روز گرم تا بسیار گرم حدود ۵۰ درجه سانتی گراد خواهد بود.

از همین رو زائران باید دستورالعمل‌ها را برای پیشگیری از گرمازدگی در نظر داشته باشند. جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید، نوشیدن مقدار کافی آب و اطمینان از وجود دوره‌های استراحت کافی بین مناسک برای کاهش خستگی و استرس گرمایی برخی از این موارد هستند.

وزارت بهداشت عربستان، در دستورالعمل‌های ایمنی خود، آفتاب‌زدگی را «اورژانس پزشکی» نامیده است که باید با انتقال فرد آسیب‌دیده به مکان خنک، تأمین مایعات و اطمینان از قرار گرفتن در معرض هوای سرد درمان شود.

در مورد «استرس گرمایی»، هم این وزارتخانه گفت: «زمانی که زائران برای مدت طولانی در معرض دمای بالا قرار می‌گیرند، این وضعیت رخ می‌دهد که منجر به تعریق شدید و از دست رفتن مقدار زیادی آب و املاح در بدن می‌شود».

به زائران توصیه می‌شود از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب دوری و از گرما و شلوغی پرهیز کنند و حتماً مایعات بنوشند.

این وزارتخانه برای جلوگیری از کم‌آبی بدن در انجام مناسک حج، به زائران توصیه کرد که روزانه آب کافی بنوشند و از مواد غذایی سرشار از آب مانند میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنند.

دکمه بازگشت به بالا