اجتماعی

جانمایی آرامستان جدید پایتخت با تصویب شورای شهر/محدودیتی برای پیش فروش قبر نداریم

مدیرعامل بهشت زهرا(س) با اشاره به اینکه مشکل کمبود قبر در پایتخت داریم، گفت: با تصویب شورای شهر تهران جانمایی آرامستان جدید در تهران انجام خواهد شد.

به گزارش مجله لوکس، محمد جواد تاجیک در دویست و سی و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی لایحه تعیین بهای خدمات آرامستان بهشت زهرا (س) گفت: اعلام کردیم ظرفیت پایان یافته منظور دفن روز است. ظرفیت بخشی که یک طبقه قبر رایگان به شهروندان ارائه می دهیم، رو به اتمام است اما در دیگر نواحی شاید تا ۷۰ سال دیگر نیز ظرفیت دفن داشته باشیم. آنچه ما را به اضطرار می رساند دفن در روز است که روزانه به ۵۰ مورد می رسد. از ۱۸۰ متوفی ۵۰ نفر در ناحیه دفن روز، دفن می‌شوند.

وی افزود: مطالعات آرامستان جدید صورت گرفته و نهایتا چهار نقطه را پیشنهاد داده‌ایم و لایحه آن به زودی به شورا ارائه می‌شود. پیوست های فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و ترافیکی لحاظ شده و قطعا با تصویب شورا جانمایی آرامستان جدید انجام می شود.

تاجیک با بیان اینکه در لحظه‌ای که افراد برای تخفیف مراجعه می‌کنند ما معیاری برای ارائه تخفیف نداریم، افزود: فرصتی برای سنجش این معیار وجود ندارد، لذا گفتیم که بر اساس تشخیصی که در آن زمان انجام می شود، تخفیف لحاظ شود.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با بیان اینکه ما هیچ محدودیتی برای پیش فروش قبر نداریم، افزود: خانواده هایی هستند که علاقه و اصرار دارند که در قطعه ای که بستگان نزدیک خود را دفن کرده اند، قبر تهیه کنند و پیش فروش برای این بخش در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ما تجزیه و تحلیل برای موضوع یک طبقه رایگان و دو طبقه با هزینه انجام دادیم. بسیاری از خانواده ها گفته اند که نمی خواهند دو طبقه دیگر را بخرند. اگر خانواده ای خواستند می توانند دو طبقه دیگر را بخرند و در غیر این صورت اجازه دهند که ما فرد دیگری را در دو طبقه بعدی دفن کنیم. عدد پیشنهادی ما در سایر قطعات ناحیه سه پیش از این مصوب شده است. برای هر طبقه ۲۰ میلیون تومان پیش بینی شده است.

تاجیک تاکید کرد: هر طبقه قبر در ناحیه سه ۱۵ میلیون تومان بود که به ۲۰ میلیون تومان رسیده است. هزینه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان حذف شده است. ما مشکل کمبود قبر داریم و این شرایط را در نظر گرفتیم که یک طبقه رایگان باشد و دو طبقه دیگر را به خانواده های دیگر ارائه دهیم. ما به افراد به میزانی که برای دریافت طبقات دیگر فرصت می خواهند فرصت می دهیم.

وی با بیان اینکه میانگین هزینه های خدمات در تهران از میانگین آرامستان های مراکز استان های کشور پایین تر است، افزود: هر سال بهای خدمات ما بر اساس نرخ تورم نبوده و این موضوع هر سال باعث شده هزینه های ما بیشتر از درآمدها باشد. تا سال ۱۴۰۱ شهرداری برای خدمات عمومی از بودجه رقمی پرداخت می کرده اما در سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ این هزینه حذف شده است.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با اعلام اینکه بودجه تنها برای خدمات جدید در نظر گرفته شده است، تاکید کرد: اگر بنا باشد تخفیف های جدید در نظر بگیریم باید منابع آن توسط شهرداری تأمین شود. ۲۵ هزار پلاک قبر در دفن روز داریم که با احتساب سه قبر به ۷۵ هزار طبقه می رسد، اما تنها برای همان ۲۵ هزار قبر می توانیم تمرکز کنیم. امکان توسعه وجود ندارد و این موضوع ممنوع شده است.می توان رقم طبقات را ۱۵ میلیون تومان در نظر بگیریم و چند ماه فرصت دهیم تا وضعیت را تعیین تکلیف کنند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا