توصیه‌هایی به پشت‌ کنکوری‌ها برای نحوه برنامه‌ریزی در روزهای باقی‌مانده تا کنکور

با توجه به تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، دانش‌آموزان پایه دوازدهم ۳ مرحله پرهیجان تحصیلی (مرحله اول کنکور، امتحان نهایی، مرحله دوم کنکور) را پیش رو دارند که باید با یک برنامه‌ریزی علمی و آموزشی این ۳ خان را پشت سر بگذارند، اما درس خواندن تنها ملاک نیست و باید در کنار آن شرایط مناسب روحی ـ روانی برای گذر دانش‌آموزان از این مرحله مهیا شود.

پشت سرگذاشتن سه خان‌ تحصیلی دانش آموزان پایه دوازدهم به شرایطی مانند برنامه‌ریزی درسی، آمادگی ذهنی و روانی در زمان امتحان، ایجاد فضای آرامش بخش در محیط خانه برای درس خواندن و … نیاز دارد که محمدرضا نیک نژاد کارشناس آموزشی در گفت‌وگو با مجله لوکس، به تشریح نکات مهم در زمان باقی مانده به امتحانات نهایی و کنکور اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در روزهای باقی مانده، استرس‌ها طبیعی و گاهی ضروری است گفت: این استرس‌ها باعث تحرک افراد در پیشرفت آموزشی می‌شود اما با نزدیک شدن به زمان امتحان نهایی و کنکور بیشتر و گاهی آسیب‌زا خواهد بود.

کارشناس آموزشی با بیان اینکه خانواده‌ها باید با نزدیک شدن به زمان امتحان آرامش بیشتری را برای دانش آموزان به وجود آورند افزود: ایجاد فضای تفریحی و شاد در هفته آخر و حساسیت‌زدایی باعث استراحت بیشتر دانش آموزان و استرس‌زدایی در این مرحله تحصیلی می‌شود.

نیک نژاد نحوه درس خواندن دانش‌آموزان را در روزهای پایانی به سه دسته تقسیم کرد و ادامه داد: دسته اول دانش آموزان کسانی هستند که برنامه چند ساله برای کنکور طرح‌ریزی کرده‌اند و خانواده‌ها با ایجاد فضای مناسب، شرایط را برای آمادگی فرزندشان مهیا کرده‌اند؛ این گروه از دانش آموزان در روزهای باقی مانده باید فقط به دوره بپردازند تا استرس آنها کاهش یابد.

وی دسته دوم دانش آموزان را کسانی عنوان کرد که در سال آخر تحصیل شروع به درس خواندن کرده‌اند و افزود: این گروه باید وقت خود را برای خواندن کتاب درسی، کمک درسی و نمونه سوالات کنکور بگذارند تا به آمادگی بیشتر برسند.

این کارشناس آموزشی درباره دسته سوم دانش‌آموزان نیز گفت: این دانش‌آموزان با نزدیک شدن به کنکور به یاد این آزمون افتاده‌اند و باید تمام تلاش خود را برای رسیدن به نتیجه مورد نظر کنند.

نیک نژاد درباره نحوه برنامه ریزی روزهای پایانی به گروه اول و دوم توصیه کرد فشار درسی را کاهش دهند و زمان استراحت و تفریح را بیشتر مد نظر قرار دهند تا استرس آنها کاهش یابد.

وی وجود مشاوران و خانواده را تاثیر گذار دانست و عنوان کرد: درباره مکان مناسب درس خواندن نمی توان نسخه کلی برای همه دانش آموزان پیچید و هر دانش آموز بسته به سلیقه آموزشی که دارد می تواند مکان مناسب را برای تحصیل خود بسنجد.

این کارشناس با بیان اینکه در حالت کلی کنکور ممکن است سرنوشت یک دانش آموز را رقم می زند اظهارکرد: برخی در سال اول شکست می‌خورند و سال‌های بعد به نتیجه می‌رسند؛ دانش‌آموزان بدانند کنکور نه کل زندگی است و نه با آن دنیا به آخر می رسد و اگر در این رقابت نتیجه لازم را نگرفتند بازهم تلاش کنند تا سال های بعد نتیجه مثمر ثمر دست یابند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا