اقتصادی

تورم چین نزولی یا صعودی است؟

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) چین در سال ۲۰۲۳ به صورت سالانه ۰.۲ درصد افزایش یافت.

به گزارش مجله لوکس به نقل از بیزنس، بر اساس گزارش اداره ملی آمار چین، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که معیار اصلی تورم است، در سال ۲۰۲۳ سالانه ۰.۲ درصد افزایش یافت. شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه دسامبر ۰.۳ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت.

شاخص قیمت مصرف‌کننده اصلی که قیمت‌های پر نوسان مواد غذایی و انرژی را در نظر نمی‌گیرد، در ماه گذشته نسبت به سال قبل ۰.۶ درصد افزایش یافت. شاخص قیمت مصرف‌کننده به صورت ماهانه، در ماه دسامبر ۰.۱ درصد افزایش یافت و کاهش ۰.۵ درصدی ثبت شده در ماه نوامبر را معکوس کرد.

شاخص قیمت تولیدکننده چین (PPI) که قیمت‌های درب کارخانه را دنبال می‌کند، در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ به میزان سه درصد کاهش یافت. کاهش سالانه در ماه دسامبر ۲.۷ درصد ثبت شد که کمتر از افت سه درصدی ماه نوامبر بود.

داده‌های شاخص قیمت تولیدکننده به صورت ماهانه در ماه دسامبر ۰.۳ درصد کاهش یافت.

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و دانش فنی وسیع هستم که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و رویکردهای تحلیلی، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با قدرت تفکر و تحلیل بالا ارائه دهم. هدفم این است که شما را در درک بهتر مسائل اقتصادی یاری دهم و به شما اطمینان دهم که از بهترین منابع و تحلیل‌ها استفاده می‌کنید.
دکمه بازگشت به بالا