استان ها

تصاویر نجومی 25 بهمن (14 فوریه)

تصاویر نجومی 25 بهمن (14 فوریه)

نگاهی متفاوت به آسمان شب و فضای بی‌پایان.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا،‌ تصاویر نجوم و فضا جدای از اهمیتی که در مطالعات و تحقیقات اخترشناسی دارد، امکان مشاهده و درک عجایب و شگفتی‌های دنیای بیرون از سیاره زمین را برای علاقه‌مندان این حوزه فراهم می‌کند. امروزه به لطف پیشرفت علم و فناوری، تصاویر نجومی به شکل‌های بسیار زیبا و گهگاه هنری تهیه می‌شود که علاوه بر ارائه اطلاعات علمی، زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای را برای علاقه‌مندان به ارمغان می‌آورد.

***

تصویر روز ناسا

کهکشان مارپیچی NGC 4254 ظاهری خاص دارد، بازوهای این کهکشان پر از ستاره است و به مرکز آن منتهی می شود. در مرکز این کهکشان ممکن است خوشه‌های ستاره‌ای قدیمی و یا سیاهچاله‌های کلان‌جرم جای گرفته باشد. تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا با استفاده از نور مادون قرمز، تصویر بسیار دقیقی از این کهکشان مارپیچی گرفت.

تصاویر نجومی 25 بهمن (14 فوریه)

تصویر روز skyandtelescope

این عکس از یک سحابی سیاره‌ای کمتر شناخته‌شده به نام PK-164+31.1 ثبت شده که به سحابی هدفون (Headphone ) نیز معروف است. ثبت تصویر چالش برانگیز بود زیرا کم نور است (قدر 14) و در فاصله 1600 سال نوری از ما قرار دارد. ستاره مرکزی سحابی، یک کوتوله سفید بسیار آبی با قدر 16.8 است. این سحابی سال 1939 کشف شد که از نظر اکتشافات نجومی نسبتاً دیر است.

تصاویر نجومی 25 بهمن (14 فوریه)

تصویر روز اَسترونومی

تصویری از آخرین ماه کامل سال 2023 در 26 دسامبر که در مکانی به نام Aci Castello بر فراز دریای مدیترانه ثبت شد. این تصویر از ده فریم تشکیل شده است که با تنظیمات مختلف دوربین مانند سرعت، حساسیت و زوم گرفته شده است.

تصاویر نجومی 25 بهمن (14 فوریه)

تصویر روز apod

آیا می توانید سحابی سحابی گل‌سرخ (Rosette Nebula)را ببینید؟ سحابی بزرگ، قرمز و گلدار در تصویر دیده می‌شود. هیدروژن پراکنده در اطراف سحابی وجود دارد. رشته‌های نامنظم گل‌سرخ به سحابی‌های دیگر متصل می‌شود. تصویر سحابی عریض و عمیق به نظر می رسد و مرکز آن منزلگاه ستارگان آبی و درخشان خوشه NGC 2244 است که گاز و نور را از مرکز سحابی به بیرون می‌دمد. سحابی گل‌سرخ حدود 5000 سال نوری از ما فاصله دارد و قطر آن تقریباً سه برابر یک ماه کامل است. این سحابی  را می‌توانید در صورت فلکی تک شاخ (مونوسروس) پیدا کنید.

تصاویر نجومی 25 بهمن (14 فوریه)

تصویر روز سازمان ملی تلسکوپ استرالیا

اعتقاد بر این است که ستارگان بی‌فلز نسل اول که به آنها ستارگان جمعیت سه (Pop III) گفته می‌شود، اولین اجرامی هستند که از گاز بکر در اوایل کیهان تشکیل شده‌اند. ستارگان Pop III ساختار متفاوتی نسبت به ستارگان نسل کنونی دارند و برای تولید عناصر سنگین و  شکل‌گیری ستاره‌های بعدی حائز اهمیت هستند. با این حال، تشخیص مستقیم ستاره‌های Pop III با توجه به عمر کوتاه آنها بسیار چالش‌برانگیز است. برای انجام این کار، سازمان ملی تلسکوپ استرالیا از طریق رویدادهای مختل جزر و مد نجومی (TDEs) ناشی از سیاهچاله‌های عظیم پی به وجود این ستارگان می‌برد. آنها با مدلسازی ویژگی‌ها و نرخ‌های مورد انتظار برای این TDEها در کیهان اولیه را در z~10 محاسبه می‌کنند. ما متوجه شدیم که TDE های ستاره Pop III در مقایسه با TDE های معمولی در جهان دارای نرخ بازگشت بسیار بالاتری هستند و که تشخیص آنها را امکان‌پذیر می‌کند.

تصاویر نجومی 25 بهمن (14 فوریه)

تصویر روز earthsky

تصویری از بازمانده یک ابرنواختر به نام IC 443 در صورت فلکی جوزا، که به نام سحابی چتر دریایی نیز شناخته می‌شود. اعتقاد بر این است که در نتیجه یک انفجار ابرنواختری که تقریباً 5000 تا 30000 سال پیش رخ داده است به وجود آمده است. بقایای ستاره منفجرشده منبسط شده و اکنون حدود 70 سال نوری وسعت دارد. تصویر توسط اسکات جانستون (Scott Johnstone) ثبت شده است.

تصاویر نجومی 25 بهمن (14 فوریه)

 

 

دکمه بازگشت به بالا