فرهنگ و هنر

تجلیل از۶ تن از خادمان فرهنگی و بقیع‌پژوهان

در همایش جهانی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» با حضور آیت‌الله حسینی بوشهری و حجت‌الاسلام والمسلمین نواب از ۶تن از خادمان فرهنگی و بقیع‌پژوهان تجلیل به عمل آمد.

به گزارش مجله لوکس، درهمایش جهانی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» که با حضور آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و حجج اسلام سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت  و حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی امروز در قم برگزار شد از۶ تن از خادمان فرهنگی و بقیع‌پژوهان تجلیل به عمل آمد.

اسامی این خادمان فرهنگی و بقیع‌پژوهان به شرح ذیل است:

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدسعید نجاتی

ایشان به پاس فعالیت‌ در واحد بقیع‌پژوهی پژوهشکده حج و زیارت، برگزاری پیش نشست‌ها و پیش همایش‌های ملی و بین‌المللی، تالیف مقالات علمی متعدد درباره بقیع و گردآوری کتاب «چکیده مقالات همایش جهانی بقیع، مدفن امامان و اصحاب» مورد تجلیل قرار گرفت.

احمد خامه‌یار

وی به واسطه فعالیت در زمینه بقیع‌پژوهی و تالیف کتاب‌های گرانسنگ «بهشت بقیع» و «بقیع در آینه‌ی نگاره‌های هنری» جزو خادمان فرهنگی بقیع انتخاب شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عمار ابوطالبی

ایشان به خاطر فعالیت در زمینه بقیع‌پژوهی و تالیف کتاب گرانسنگ «حرم بقیع در فرهنگ و تمدن مسلمانان» مورد تجلیل قرار گرفت.

مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمدصادق نجمی

آن مرحوم کتاب گرانسنگ «تاریخ حرم ائمه‌ی بقیع و آثار دیگر در مدینه منوره» را قلم زدند و از این رو جزو خادمان فرهنگی بقیع به شمار می‌روند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شیخ‌ محمدامین پورامینی

وی مولف کتاب ارزشمند «بقیع الغرقد» هستند و از این رو مورد تجلیل قرار گرفتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر

ایشان در زمینه‌ی بقیع‌پژوهی و تالیف کتاب با ارزش «غربت بقیع» و «تخریب و بازسازی بقیع به روایت اسناد» مورد تجلیل قرار گرفت.

تجلیل از۶ تن از خادمان فرهنگی و بقیع‌پژوهان

همچنین در این همایش گزارش مختصری از کارگاه‌های همایش «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» ارائه شد.

در ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمین سعید نجاتی -نویسنده و پژوهشگر دینی- به ارائه گزارش کوتاهی از کارگاه تخصصی مطالعات سیاسی اجتماعی پرداخت.

وی با بیان اینکه دراین کارگاه، 5 مقاله ارائه شد، اظهار کرد: در این مقالات به موضوعاتی چون؛ مدح اهل بیت(ع)، جایگاه قدسی ائمه به خصوص ائمه بقیع، جایگاه مودت فی القربی در کتاب و سنت همچنین ابعاد دینی و روان‌شناختی زیارت بقیع، اهتمام صوفیان به زیارت بقیع، زیارت بقیع؛ مطالعه عملکرد کشور عربستان در پرتو نظام بین‌المللی حقوق بشر و پرداخته شد.

این پژوهشگر دینی با بیان اینکه نوشتن در مورد بقیع کار دشواری است و 60 سال زمان برده است تا ما ادبیات بقیع‌پژوهی را در فضای علمی حوزه و دانشگاه ترویج کنیم، تصریح کرد: مطالعات بقیع باید به عنوان گرایش مستقل علمی ارائه شود؛ البته اولین مشکل در این مسیر کمبود سند است که ما تلاش کردیم تا از وزارت امور خارجه، مجلس شورای اسلامی، آستان قدس رضوی و … اسناد لازم را گردآوری کنیم که پایه‌ای برای پژوهش‌های بعدی قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا مطهری -عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی- هم در ادامه به گزارش کارگاه مطالعات معاصر بقیع پرداخت و گفت: در این کارگاه  موضوعاتی همچون؛ بازپژوهی انعکاس تخریب بقیع در عراق و ایران، نقش جنبش خلافت هندوستان در تحولات حجاز و تخریب دوم بقیع، انتقال و نصب ضریح فولادی حرم ائمه بقیع در دوران قاجار به روایت اسناد و درآمدی بر دیدگاه مردم اندونزی در مورد جایگاه شریف بقیع در اندیشه اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مطهری اضافه کرد: در این کارگاه همچنین تاکید شد که اکثریت مردم اندونزی با اینکه اهل سنت هستند اهتمام ویژهای به زیارت اهل قبور به صورت عام دارند  لذا اهتمام خاصی هم به زیارت بقیع در بین آنان وجود دارد.

همچنین ارائه گزارش کارگاه‌ مطالعات دینی، کارگاه‌ مطالعات بین‌الملل بقیع، کارگاه‌ شخصیت‌شناسی مدفونان بقیع و کارگاه‌ مطالعات تاریخی تمدنی بقیع از دیگر برنامه های این همایش بود.

گفتنی است، چهارشنبه 29 فروردین ماه نیز در دو نوبت صبح و عصر، 6 کارگاه همایش جهانی بقیع با حضور صاحبنظران حوزه و دانشگاه برگزار شده بود.

همایش جهانی بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب امروز با حضور آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری؛ رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب؛ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسگر؛ تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) و برخی شخصیت‌های دیگر برگزار شد.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

از ترکیب کلماتی منتقی و فرهنگ غنی، جادوی زبانی را بر شما تمرین می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا