اجتماعی

تابش اولین نور بر تلسکوپ رصدخانه ملی ایران ثبت شد

پس از ۵ سال پیام و فراز و فرود;

آخرین مرحله در مرحله تجمیع زیرمجموعه‌های تلسکوپو و تحویل پاک‌رسانی به خانه ملی ایران با بتیب ولین نور تلسکوب 3.4 متری آئین‌رس خانه شد.

رصدخانه ملی ایران در شهر گرگان در شهرستان کاشان و در مرکز تحقیقات دانش بنیان مبتنی بر دانش و فناوری قرار دارد. این طرح گام مهمی در توسعه نجوم و کیهان شناسی و همچنین در توسعه و توسعه فناوری های مرتبط با اپتیک، مکانیک و کنترل تلقی می شود.

بر اساس اعلام رصدخانه ملی ایران، «نور اول» آغاز مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است که هدف آن شناسایی رفتار اپتیکی، کنترلی و مکانیکی تلسکوپ و اندازه‌گیری ویژگی‌های واقعی تلسکوپ است. ابعادی مانند نور در کانون و قابلیت کنترل آن مانند هدف گیری و ردیابی تلسکوپ و همچنین افتیک اپتیک افتیک است.

آن فرش با تنمع عرض المقاومة تلسكوب و تجميع نرم افزارها به بهرابعدري علمي از تلسكوپ منتهي مي‌شود.

اولين نور بر تلسكوب رصدخانه ملي ايران تابيد

داده های تصاویر اولین علامت نوری تلسکوپ در ابتدای فرآیند است، کیفیت تصویر 0.8 ثانیه است و یک قوس 2 دقیقه ای ایجاد می کند. توبر سیستم جفت‌کهکشان نادادی Arp 282 در فیلتے 320 میلین سال نوری بری بری بیتر ولین نور جسم فراککشانی نشم دویر فنی این تلسکوب در پیمہ شب رصد فنی است.

اولین نور این تلسکوپ ترکیبی از کنترل های نوری، مکانیکی، سخت افزاری و نرم افزاری را در پیکربندی متشکل از ده هزار قطعه مکانیکی و الکترونیکی نشان می دهد. در حلا حدر تليسكوب عجرام عسماني را با قدر عز 1 سانيا كوسي (در زمان نوردهي 10 MINUTE) مي كند كه بهتر از ميزن زكستين شده در سندان تراشيني است. अध सामाने अप फिक बुटर उचार कोबाइड देशुल अबीराही है आप अज जाई भ अफ आईे आईे एक आणे आणे डैनिय डैनिय डैनियाहा रा र बेह बेह दैज दैजाइंदी.

به گزارش آنا، اولین طرح ساخت رصدخانه ملی ایران برای اولین بار در سال 1356 مطرح و به عنوان یکی از دو طرح یک پروژه بزرگ تحقیقاتی در شورای علمی پژوهشی ارائه و تصویب شد.

پروژه رصدخانه ملی ایران در سال 1381 با آغاز مطالعات ساختمانی آغاز شد .

این طرح ملی از سال 1367 در مسیر طراحی قرار گرفت و بر اساس یک طرح تفصیلی موفق، در سال 1396 وارد مرحله ساخت شد و علیرغم مشکلات اقتصادی، اجرای آن ادامه یافت و با وجود همه گیری کووید 19، تلسکوپ ساخته شد. و سال 1399 و نصبر و راحت سازه تلسکوپ را در خرداد مه سال 1400 به نمع رشید نصب کرد.

ساخت و راحتسی سامانۀ فایک لیک نشینی در سال 1401 پیاین یافت تا سیکل های سیکل های موجود به این صورت شود. إين سامانه اين سامانه لايح نشني در زموت خلا بالاست. با انتقال و نصب تلسکوپ اولیه و ثانویه، مهمترین و حساس ترین مرحله اجرای این طرح بر اساس برنامه تعیین شده توسط تلسکوپ قبلی تا پایان مهرماه 1401 به پایان رسید.

اولين نور بر تلسكوب رصدخانه ملي ايران تابيد

تلسکوپ اصلی رصدخانه ایران، تلسکوپ نوری با قطر چشم اصلی 340 سانتی متر (وزن 4000 کیلوگرم) و چشم ثانویه 60 سانتی متر است که از ترکیب کاسبرین نوری و ساختار مکانیکی از نوع ارتفاعی جهت دار استفاده می کند. . این دستور برای اکثر تلسکوپ های متوسط ​​تا خیلی بزرگ است. این تلسکوپ از جدیدترین تکنولوژی برای کنترل محور حرکت و همچنین کنترل آینه های اولیه و ثانویه استفاده می کند. وزن سازه تلسکوب حود 90 تن است.

روكش عسفالت جادة اختصاصي رسمي خانه ملي ايران در سال جاير به 11.5 كمتر و آذا كت ترشن برك و فيبرنوري به كله 3600 متري غرک شد.
رصدخانه ملی ایران، بری ایران امروز بریک‌ای بروگ‌ای بوندی ایا ابَرِــــــرـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ این رصدخانه نه تنها به دانشجویان و پژوهشگران ایرانی در زمینه نجوم نیاز دارد، بلکه داده هایی متناسب با نیاز پژوهش ارائه می دهد.

اهمیت این پروژه علمی در این است که هیچ یک از رصدخانه های موجود در کشور امکان پایش حرفه ای را ارائه نمی دهند و افرادی که می خواهند با تلسکوپ های عملیاتی کار کنند و روش های تجزیه و تحلیل داده ها و سایر علوم مرتبط را بیاموزند به دیلیه رصدخانه قوی در اختیر اینها می دین.

پروژه ساخت رصدخانه ملی ایران در مرکز تحقیقات بنیاد دانمارک انجام می شود و در عین حال حمایت های علمی و فناوری جمهوری نیز مورد حمایت مالی قرار می گیرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا