بهره‌برداری از خط ریلی چابهار – زاهدان تا سال آینده

وزیر راه و شهرسازی گفت: طبق جلسه ای که امروز تشکیل شد، همه تلاشمان این است که مسیر ریلی چابهار به زاهدان تا سال آینده به بهره‌برداری برسد.

به گزارش مجله لوکس، مهرداد بذرپاش در حاشیه مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی، با اشاره به توافق‌های بین‌المللی در حوزه ریلی اظهار کرد: برای خطوط ریلی شرق کشور از شمال جنوب که از چابهار آغاز می‌شود تا زاهدان، امروز جلسه‌ای تشکیل شد و همه تلاشمان این است که مسیر ریلی چابهار به زاهدان تا سال آینده به بهره‌برداری برسد. این خط یکی از راهبردی‌تری خطوط ریلی کشور و مورد تاکید مقام معظم رهبری است و برای مردم این منطقه اهمیت زیادی دارد که عملا کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور را در دستور کار قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: همزمان قراردادی در بندر چابهار با طرف خارجی منعقد می‌کنیم که اگر این خط ریلی راه بیفتد، یک فرصت‌ بی‌سابقه را نصیب کشور خواهد کرد. یا سایر خطوط ریلی شمال به جنوب که از بندر شهید رجایی آغاز می‌شود. همچنین خط ریلی رشت به کاسپین اگر به بهره‌برداری برسد، از دریا به دریا متصل خواهیم بود از طریق خطوط ریلی و باید همه توان را بعد از آن به افزایش ظرفیت می‌گذاریم. این هم اتفاق بی‌سابقه‌ای است که از دریای شمال به دریای جنوب متصل می‌شویم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تکمیل کریدور شمال به جنوب غرب کشور گفت: این کریدور هم از بندر امام خمینی آغاز می‌شود تا مرز بازرگان ادامه دارد که توسعه جاده‌ای و ریلی را در دستور کار داریم.

بذرپاش با اشاره به تغییر تکنولوژی قطارهای برقی بیان کرد: توافقات خوبی با خارجی‌ها در دستور کار داریم، مسیر تهران به اصفهان که قبلا شروع شده اما معطل مانده بود و اکنون موانع برداشته شده است و اکنون پروژه به‌سرعت ادامه دارد. قطار سریع‌السیر تهران به مشهد را هم به راه‌آهن تفویض کردیم و تا حد زیادی جلو رفته و امیدواریم بتوانیم تا چند ماه آینده عملیات اجرایی این پروژه را هم آغاز کنیم که عملا تغییر فناوری در این بخش را شاهد خواهیم بود.

ادامه دارد

دکمه بازگشت به بالا