فرهنگ و هنر

برگزاری جشن جهانی شدن کندوان در میان صخره‌های کله‌قندی

مجله لوکس/آذربایجان شرقی روستای تاریخی کندوان، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان اسکو در استان آذربایجان شرقی است که امروز با پخش زنده مراسم مجمع سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در این روستا و درحضور روستاییان و افراد بومی منطقه، کندوان به عنوان نخستین روستای گردشگری جهان در ایران به ثبت رسید.

روستای کندوان که در شهرستان اسکو واقع شده است، بی شک یکی از مناطق مهم گردشگر پذیر در سطح کشور محسوب می‌شود که با خانه‌های کله‌قندی و مناظر زیبای طبیعی ظرفیت بسیار بالایی در اقتصاد روستایی دارد.

به گزارش مجله لوکس، فارغ از تمام زیبایی‌های این روستا که وصف ناپذیر هستند، ثبت جهانی این روستای گردشگری در جهان قطعا می‌تواند گام بزرگی در معرفی کشورمان و خطه آذربایجان به عنوان مقصد گردشگری جهانی و توسعه اقتصاد روستایی منطقه تلقی شود.

برگزاری جشن جهانی شدن کندوان در میان صخره‌های کله‌قندی

در آستانه ثبت جهانی این روستای منحصر به فرد تاریخی، امروز پنجشنبه، ۲۷ مهرماه، اصحاب رسانه تبریز به همراه مسئولان کشوری و استانی عازم این روستا شده و با پخش زنده از مجمع سازمان جهانی گردشگری در سمرقند ازبکستان، مردم بومی شاهد ثبت جهانی نخستین روستای گردشگری ایران شدند.

مردمان و سبک زندگی آذربایجان همواره بر پیشانی تاریخ جا گرفته است

مریم جلالی، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ابتدای این مراسم، اظهار کرد: این همگرایی و انسجام، یک نمایش قدرتمندانه از خانواده ایرانی است که خانواده ایرانی همیشه سربلند و غیرتمند بوده است. ما ملت بزرگی هستیم و نام‌مان را تاریخ ثبت کرده و طبیعت، تاریخ، مردمان و سبک زندگی آذربایجان نیز بر پیشانی تاریخ همواره جا گرفته است.

برگزاری جشن جهانی شدن کندوان در میان صخره‌های کله‌قندی

وی افزود: اگر گردشگری در جهان امروز یک دانش است، در آذربایجان یک سبک زندگی است. مردم همیشه با روی باز با میهمانان برخورد کرده‌اند و این را تاریخ گواهی داده است. اتفاق بزرگی در حال وقوع است و به ملت ایران، استان آذربایجان شرقی و به مردم کندوان تبریک می‌گویم.  

وی ادامه داد: کندوان ثابت کرده که از صخره، سنگ و زمختی روح زندگی آفریده و در تاریخ زندگی کرده است و این مدال نخستین روستای گردشگری جهانی در ایران یک افتخار بوده که ثمره تلاش افراد بسیاری است.

آموختیم از صخره‌ها، زندگی بیافرینیم

جلالی گفت: ما ملت بزرگی هستیم و هر جا دلی به درد آمده است، کنارش بوده‌ایم و ما در اشک و لبخند ملت‌ها به خاطر هوش و استعداد تاریخی ایران به مدد سبک زندگی اسلامی و محبت اسلامی کمک کرده است و پیامبر(ص) نیز به ما آموخته که از داشته‌های خود بهترین استفاده را کنیم و شاکر خدا باشیم و از صخره‌ها، زندگی بیافرینیم.

برگزاری جشن جهانی شدن کندوان در میان صخره‌های کله‌قندی

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم همزمان با اعلام جهانی شدن روستا گردشگری کندوان بتوانیم در راستای ظرفیت‌های بی نظیر ایران و ایجاد امنیت، عشق، عاطفه و گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری به عنوان ایجاد یک تمدن نوین آن را پیشنهاد کردند، گام برداریم.

وی افزود: خانواده ایرانی به مدد زنان ایرانی که غیرت تربیت کرده‌اند، در گوشه به گوشه این شهر در کندوان، هویت خود را پاسداری کرده است. کندوان را همه می‌شناسیم و این مدال روستای جهانی شدن آن که تمام هویت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را کنار هم دارد، می‌تواند به اقتصاد هویت بنیان که حاصل هوش و استعداد تاریخی این ملت است، دست یابد.

معیشت عزت آفرین در گرو اقتصاد فرهنگ ما است

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: موسیقی، غذا، گیاهان دارویی، ابریشم، سفال و صنایع دستی این خطه نشاندهنده این است که انسانیت در خانواده ایرانی اهمیت دارد. امیدواریم بتوانیم از این مسئولیت سربلند بیرون بیاییم چرا که معیشت عزت آفرین در گرو اقتصاد فرهنگ ما است.

برگزاری جشن جهانی شدن کندوان در میان صخره‌های کله‌قندی

مصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در ادامه اظهار کرد: روستاها و دهکده‌های گردشگری، روستاهایی هستند که دارای زیرساخت‌هایی بوده و قصه پایداری دارند یعنی توانسته‌اند با محیط پیرامون خود انطباق داشته باشند و محیط زیست و فرهنگ بومی را حفظ کنند و تولید محتوای مناسبی داشته باشند.

جامعه محلی، نقش اصلی در توسعه گردشگری دارند

وی تاکید کرد: جامعه محلی، نقش اصلی و کلیدی در توسعه گردشگری دارند و گردشگری را رقم می‌زنند. گردشگری، اولویت حکمرانان محلی است و زنجیره ارزش گردشگری از صنایع دستی تا هتل داری در این منطقه به خوبی کامل شده است و ارتباطات بین المللی با گردشگران خارجی نیز از راه‌های مختلف هم‌چون وبسایت‌های جهانی برقرار شده است.

وی در ادامه با بیان این‌که آماده سازی پرونده روستای کندوان، یک سال طول کشیده است، اظهار کرد:  ابتدا تعداد ۵۰۰ روستای هدف گردشگری در کشور شناسایی شده و به ۳۰ روستا و سپس هشت روستا رسیدیم که سعی کردیم برخی از نواقص این روستاها را رفع کرده و پرونده آن‌ها را کامل کنیم و برای نامزدی به سازمان جهانی گردشگری بفرستیم.

معرفی ثبت جهانی روستای کندوان در بیش از ۱۲۰ کشور دنیا

فاطمی با اشاره به تعامل مسئولان کشوری تا استانی و حتی دهیاری در امر آماده سازی این پرونده، گفت: امروز جهان به اعتبار این روستا ایستاد و در پخش زنده در بیش از ۱۲۰ کشور دنیا، روستای کندوان را به عنوان روستا گردشگری جهانی معرفی کرد.

وی تاکید کرد: کار اصلی ما از الان شروع می‌شود. کار مدیران محلی و میراث فرهنگی سخت‌تر شده تا بتوانیم کندوان را به عنوان روستای نمونه به دنیا معرفی کنیم.

برگزاری جشن جهانی شدن کندوان در میان صخره‌های کله‌قندی

احمد حمزه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در ادامه با اشاره به تلاش‌های مسئولان ارشد میراث فرهنگی تا مسئولان استانی و شهرستانی در راستای آماده سازی پرونده ثبت جهانی روستای کندوان، اظهار کرد: امیدواریم این انتخاب سرآغازی برای تبدیل گردشگری به توسعه اقتصاد روستایی و رفاه اجتماعی در منطقه باشد.

کندوان، کانون جذب گردشگری کشور خواهد شد

وی افزود: این روستا، کانون جذب گردشگری کشور و اتصال سه بخش‌ مهم وزارتخانه در حیطه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد شد.

روح الله متفکرآزاد، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه اظهار کرد: امروز اگر نمادهای طبیعت و ساختار سنگی این روستا نام و نشانی دارد، به خاطر فرهنگ است. آن چیزی که کندوان را به یک روستای کم نظیر و حتی بی نظیر در دنیا تبدیل کرده است، بیش از خانه‌های سنگی، دل‌های گرم مردم است که همواره روستای خود را به روی میهمانان باز کرده‌اند.

برگزاری جشن جهانی شدن کندوان در میان صخره‌های کله‌قندی

وی با بیان این‌که این دومین اتفاق مبارک برای اسکو و آذربایجان است، افزود: اتفاق نخست، شناخته شدن اسکو به عنوان شهر چاپ باتیک در کشور بود و امروز ثبت جهانی شدن این روستا، قدر و قیمت حوزه گردشگری سرزمین به این زیست بوم را نشان می‌دهد.

هم‌چنین در ادامه علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز طی پیام ویدیویی از مراسم اعلام بهترین دهکده‌های گردشگری در حاشیه بیست‌وپنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری که در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شد، گفت: روستای کندوان استان آذربایجان‌ شرقی در رقابت با بیش از ۲۰۰ روستا از کشورهای مختلف توانست در فهرست دهکده‌های جهانی سازمان جهانی گردشگری جای بگیرد.

به گفته‌ی وی، هشت روستای ایران از جمله کندوان آذربایجان شرقی، بیشه لرستان، میمند کرمان، سهیلی قشم، پالنگان کردستان، قاسم آباد گیلان، کندلوس مازندران و ابیانه اصفهان برای شرکت در این رقابت به سازمان جهانی گردشگری معرفی شده بودند که از این بین، روستای کندوان توانست با کسب امتیازها و شاخصه‌های لازم در جایگاه روستاهای جهانی ثبت شود.  

برگزاری جشن جهانی شدن کندوان در میان صخره‌های کله‌قندی

وی ادامه داد: انتخاب بهترین دهکده گردشگری از سال ۲۰۲۱ توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) دنبال می‌شود و هدف از این اقدام تبدیل گردشگری به محرک توسعه روستایی و رفاه روستاییان است. ایران سال گذشته نیز تعداد دیگری از روستاها را معرفی کرده بود که موفق به ثبت آن‌ها نشد.

وی افزود: سازمان جهانی گردشگری ۹ شاخصه از جمله دارا بودن منابع فرهنگی، ترویج و حفاظت از آن، پایداری اقتصادی، محیطی، اجتماعی، پتانسیل گردشگری و توسعه و یکپارچگی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت‌بندی گردشگری و نیز امور بهداشت، ایمنی و امنیت را به عنوان معیارهای انتخاب روستاهای جهانی اعلام کرده است که روستای کندوان توانست امتیاز قابل قبولی را از این موارد کسب کند.

به گفته شالبافیان، تا امروز ۷۶ روستا از ۴۰ کشور به عنوان بهترین دهکده‌های جهانی گردشگری معرفی شده‌اند که جمهوری اسلامی ایران نیز با ثبت کندوان به این مجموعه اضافه شده است.

گفتنی است؛ از میان هشت پرونده‌ای که از روستاهای ایران به سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) ارائه شده بود، «کندوان» در استان آذربایجان‌شرقی به عنوان نخستین روستای ایران در فهرست بهترین دهکده‌های جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۳ ثبت شد.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

از ترکیب کلماتی منتقی و فرهنگ غنی، جادوی زبانی را بر شما تمرین می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا