اجتماعی

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور/ کاهش دما تا ۱۲ درجه

سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به بارش برف و باران در مناطق مختلف کشور و کاهش دما تا 12 درجه سانتیگراد، توصیه هایی به کشاورزان، باغداران و … کرد.

به گزارش مجله لوکس اخطاریه سازمان هواشناسی کشور نارنجی بارش برف، وزش باد شدید، افت محسوس دما و رعد و برق در مناطق گرمسیری برای روز سه شنبه (9 آذر) در غرب کردستان و جنوب آذربایجان غربی روز چهارشنبه (11 آذر) در آذربایجان غربی، شرق پیش بینی می شود. آذربایجان، اردبیل و کردستان، پنجشنبه (2 دی) در اردبیل، گیلان، غرب کردستان، مازندران و جمعه (3 آذر) در گیلان، مازندران، اردبیل و ارتفاعات قزوین، البرز، تهران پایدار رخ می دهد.

در چنین شرایطی آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، بدتر شدن دید و بارش برف در جاده ها، مسدود شدن جاده های کوهستانی و احتمال بارش برف، تاخیر یا لغو پروازها غیرمنتظره است.تجهیز به تجهیزات زمستانی و تامین سوخت کافی، جلوگیری از کلیه فعالیت های کوهنوردی، پرهیز از توقف و تردد در کنار رودخانه ها و کانال ها، بازگشایی شهرت و بازگشایی پل ها، جابجایی قبایل عشایری، جمع آوری احشام از رودخانه ها و کانال ها و آمادگی برای بادهای شدید.

به گزارش مجله لوکس، سازمان هواشناسی کشور هشدار داد رنگ زرد سه شنبه (29 آذر) بارش برف، باران، گاهی وزش باد شدید، افت در برخی مناطق و رعد و برق در مناطق استوایی. چنین شرایط جوی روز سه شنبه (9 آذر) در کهگیلویه و بویراحمد در آذربایجان شرقی پیش بینی می شود. ، نیمه شمالی آذربایجان، چهارمحال و بهتیاری، بوشهر، فارس شمالی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، نیمه شمالی خراسان، یزد و چهارشنبه (اول آذرماه) در گیلان، مازندران، خراسان شمالی و خراسان جنوبی در رضوی پیش بینی می شود.

چنین شرایط جوی روز پنجشنبه (2 دی) در استان‌های آذربایجان شرقی، جنوب غربی آذربایجان، شرق کردستان، کرمانشاه، زنجان و قزوین و روز جمعه (12 آذر) در جنوب غرب آذربایجان شرقی، آذربایجان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، تهران و البرز پیش بینی می شود.

در چنین شرایطی لغزندگی جاده ها، کاهش دید، وزش برف، آبگرفتگی محدود معابر، صاعقه، تاخیر پروازها پیش بینی می شود.

به گزارش مجله لوکس، سازمان هواشناسی کشور اخطاریه کشاورزی صادر کرد زردرنگ آغاز روز جمعه (3 دی) با نفوذ توده هوای سرد با احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی با افت محسوس دما بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد پیش بینی می شود. چنین شرایط جوی روز جمعه (12 آذر) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان، روز شنبه (14 دی) در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، زنجان، قزوین، آذربایجان، البرز، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان و کرمانشاه هم دور از انتظار نیست.

چنین شرایط جوی در روز یکشنبه (5 دی ماه) خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، قم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، ایلام، خوزستان و برای روز دوشنبه (6 دی) در استان های فارس، بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان و هرمزگان پیش بینی می شود.

در چنین شرایط آب و هوایی خطر آسیب به محصولات و تجهیزات کشاورزی وجود دارد که سازمان هواشناسی به آن آسیب وارد می کند مزارع و باغات کاربرد غیرمستقیم کودهای خاکستر (Soloptas) و ترکیبات بور و روی (مثلاً تناوب زراعی) و کودهای اسید آمینه به بالای تاج پوشش، تقویت درختان در برابر سرما، افزایش بیشتر رطوبت مزارع و باغ ها برای کاهش محیط از دمای پایین سیاه. پلاستیک، کیسه، پلی اتیلن و نایلون).

از دیگر توصیه‌ها می‌توان به هرس درختان، پرهیز از پوشش زمین در باغ‌ها، تسریع در تحویل محصولات به انبار مانند ذرت در سیستان و بلودستان و مرکبات در گیلان، مازندران و کرمان، روشنایی و استعمال دخانیات در مزارع اشاره کرد. پیاز و سیب زمینی استان کرمان به عملیات کود گچ در باغات اشاره کرد.

برای اتاق ها پرورش قارچ، گلخانه و نگهداری تهویه به دلیل کاهش دما، تنظیم دما و تامین سالن ها، تنظیم دما و رطوبت انبارها به دلیل افزایش رطوبت برای جلوگیری از آسیب های ناشی از بیماری های قارچی توصیه می شود.

از توصیه هایی که به مالکان داده شده است محل نگهداری طیور و حیوانات تهویه، کاهش دما، کنترل دما و سوخت رسانی به سالن ها، تهیه خوراک پرانرژی برای دام به دلیل کاهش دما، جلوگیری از ورود هوای سرد به سالن، نظارت بر پرنده فوق حاد به دلیل پایین آمدن طیور واکسیناسیون آنفولانزا و هوای سرد حیوانات مزرعه سنگین در برابر تب برفکی مشاهده شده است.

برای سازمان هواشناسی کشور حلاس توک به دلیل کاهش پوشش ابر و دما و شکستن یخ در محوطه استخر در مناطق سردسیر برای هوادهی به ماهی از کود دهی به استخرهای ماهی گرمابی خودداری کنید و تغذیه را به نصف میزان طبیعی کاهش دهید و از تغذیه در چنین شرایطی خودداری کنید. عشایر و زنبورداران عایق کاری و محافظت از کندوها در برابر افت دما و تکمیل مزرعه برای زمستان گذرانی و کنترل کنه ها و کنه های کندو به ویژه در مناطق سردسیر توصیه می شود.

توصیه سازمان هواشناسی به مالکان ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم های زهکشی و آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، کاربرد ضدیخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و حفاظت از تجهیزات کشاورزی با توجه به فرآیند کاهش دما.

این هشدار ادامه می دهد: از روز جمعه (3 دی ماه) بارش برف در اکثر استان ها آغاز می شود که احتمال آسیب به محصولات و تجهیزات کشاورزی وجود دارد.

وضعیت آب و هوای روز جمعه (23 دی ماه) اردبیل، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، قزوین، شنبه (14 آذر) استان گلستان، اردبیل، گیلان، استان مازندران، زنجان، قزوین، تهران ، آذربایجان غربی، البرز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان و یکشنبه (5 دی) در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی با احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی. .

در چنین شرایط جوی سازمان هواشناسی نسبت به تقویت ساختار و پوشش گلخانه ها به دلیل برف به ویژه در مناطق ساحلی، عدم چرای دام در ارتفاعات به دلیل برف، برف برداری از شاخه های درختان برای جلوگیری از شکستن شاخه ها، تامین سوخت کافی. برای سالن پرورش و گلخانه به دلیل شرایط برفی، تغذیه مناسب دام و طیور توصیه می شود.

به گزارش مجله لوکس اخطار نارنجی سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌کند که رویدادهای جوی تاثیرات منفی و خساراتی به همراه داشته باشد. دزدگیر نارنجی برای آماده سازی دستگاه های مسئول برای مقابله با پدیده های مضر صادر می شود و دزدگیر زرد رنگ به معنای وقوع پدیده جوی است که می تواند سفر و فعالیت های روزانه را مختل کند. این هشدار برای جلب توجه عموم مردم به منظور آمادگی برای مقابله با پدیده های جوی کمی شدیدتر از حد معمول صادر شده است. از سوی دیگر مسئولان از این هشدارها آگاه هستند تا در صورت لزوم اقدام کنند.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا