بین الملل

اوباما نگران شد؛ «بایدن شاید به ترامپ ببازد»

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین مجله لوکس؛ در فاصله حدود ۱۰ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سه منبع مطلع به واشنگتن پست خبر دادند که اوباما در دیدار خصوصی با بایدن خواستار «تغییر ساختاری» در کارزار انتخاباتی او شد و درباره رقابت آسان ترامپ برای شکست دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه هشدار داده است.

طبق این گزارش، اوباما پیشنهاد کرد که باید افراد تصمیم گیر رده بالاتری به ستاد مرکزی انتخاباتی بایدن در ایالت «دِلاوِر» فرستاده شوند یا به اعضای کنونی ستاد اجازه داده شود بدون تایید کاخ سفید درباره فعالیت‌های انتخاباتی تصمیم بگیرند.

رئیس‌جمهور اسبق دموکرات، نام شخص خاصی را عنوان نکرده اما گفته که بایدن به افرادی از قبیل «دیوید پلوف» به عنوان استراتژیست‌ نیاز دارد؛ پلوف مدیر ستاد اوباما در انتخابات ۲۰۰۸ بود. او به انتخابات سال ۲۰۱۲ خودش اشاره کرد که در آن او برخی از مشاوران ارشدش از کاخ سفید رفتند و به ستاد انتخاباتی ملحق شدند.

 

ترامپ در تلاش است در انتخابات ۱۵ آبان ۱۴۰۳ شکست از بایدن در انتخابات ۱۳ آبان ۱۳۹۹ را جبران کند. او نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان است و طبق برخی نظرسنجی‌ها اگر امروز انتخابات برگزار شود، او بایدن را شکست می‌دهد.

اوباما طی ماه‌های اخیر در حال استفاده از هر فرصتی برای بهبود وضعیت انتخاباتی بایدن است و در فاصله ۱۵ ماه تا انتخابات برای جمع آوری کمک مالی، در یک تجمع با حضور بایدن شرکت کرد.

به روایت واشنگتن پست، پیشنهاد اوباما به بایدن بازتاب نگرانی‌های حزب دموکرات است مبنی بر این که ستاد انتخاباتی او شاید «قادر به پاسخگویی مناسب به تغییرات سریع در رقابت نباشد».

بیست روز قبل بود که در بحبوحه افت محبوبیت بایدن در نظرسنجی‌ها و جنجال‌ها درباره سن بالا و گاف‌های مکررش، وال استریت ژورنال از نگرانی اوباما درباره پیروزی ترامپ خبر داد.

یک منبع نزدیک به اوباما به این روزنامه گفته بود که او «می‌داند رقابت بین بایدن و ترامپ بسیار نزدیک خواهد بود و حس می‌کند دموکرات‌ها ممکن است به راحتی ببازند».

 

واشنگتن پست در گزارش خود نوشت به رغم پیشنهاد اوباما، مشاوران ارشد بایدن از قبیل «آنیتا دان» و «استیو ریچتی» هنوز در کاخ سفید هستند و کاری برای ستاد انتخاباتی انجام نمی‌دهند.

نگرانی درباره شکست بایدن، به اوباما منحصر نبوده و هفته گذشته در خبرها آمده بود که ۱۷ عضو ستاد بایدن درباره پشت کردن حامیان حزب دموکرات از بایدن در نتیجه جنگ غزه هشدار دادند. به گفته آنها، ستاد بایدن «شاهد استعفای دسته جمعی داوطلبان بوده است».

ستاد انتخاباتی بایدن طی ماه‌های اخیر بارها ترامپ را «تهدیدی برای دموکراسی» خوانده است. نشریه آمریکایی «آتلانتیک» اخیرا در یادداشتی به قلم «حسین ایبیش» با اشاره به حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره و مخالفت افکار عمومی با مواضع رئیس‌جمهور سابق نوشت که «ترامپ در انتخابات پیروز نخواهد شد».

خبرنگار ارشد رویترز در آمریکا «جیمز اولیفانت» اما، ۱۳ دسامبر (۱۳ آذرماه) در یک یادداشت هشدار داد که «ترامپ می‌تواند در انتخابات ۲۰۲۴ پیروز شود».

به نوشته او، این چهار دلیل می‌تواند باعث شکست بایدن شود: ۱- ناخرسندی رای دهندگان ۲- صحبت و مانور ترامپ روی ترس رای‌دهندگان ۳- بسیاری از رای دهندگان اعتقاد دارند اقدامات ترامپ باعث رد صلاحیت او در انتخابات نمی‌شود و ۴- همه تقصیرها درباره مسائل داخلی و خارجی به گردن بایدن می‌افتد و او حتی درباره رکورد بالای اشتغالزایی در آمریکا مورد تحسین قرار نمی‌گیرد.

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا