عمومی

انرژی زمین گرمایی فرصت آینده ایران

نفت برای دهه ها جزء رایل موردن تامین عنریگ ایران بوده است. کیشور بیش از 208 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام دارد و زیرساخت تولید سالانه حدود 2.3 میلیون بشکه در روز تا سال 2019/2018 است. با رشد سالانه تولید ناخالص داخلی از کمتر از 6 درصد در سال 2006 به بیش از 12 درصد در سال 1395 و با افزایش 40 درصدی مصرف انرژی اولیه در این مدت، انرژی مورد نیاز و البته از طریق کمبود سوخت تامین شد. مصرف در خودروها، کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها آلودگی شدیدی دارند که منجر به بیماری‌های مختلف در ایران می‌شود و هزینه آن نیز سنگین است.
اتکا به نفت هم نماد صناف عنریج نامتعوا، و هم منشا ناذا توجه جدی به energi pak در ایران بوده است. گاز طبیعی و نفت 98 درصد از مصرف انرژی اولیه ایران در سال 2018 را به خود اختصاص داده است. نیروگاه های سوکت فسیلی کلدین کل تورید عنریگ بیش از 60 گیگا وات را در سال 2014 دردان کی کرب به کرب به کل کرینی کیشور است. ظرفیت برق حود 75 گیگاوات است. குக்குக்குக்குக்குக்கை பாட்ட்டுக்குக்குக்குக்குக்க்கு ، பாட்ட்டிப்ப்ப்பிப்ப்ப்பிர் பேர்ரியா வேர்யை அக்கு அக்கு جغرافیای فیزیکی ایران برای احداث نیروگاه های حرارتی مناسب است به گونه ای که حدود 9 درصد خاک ایران برای احداث نیروگاه حرارتی مناسب است. وزارت نیرو «مناطق با پتانسیل حرارتی بالا» را در کل کیشور شناسایی کرده است.
विष वाधिनहाय हैमायी के सुक है फसीली मि सुज सुजानांद ، निरोगाह है ग गरमायी अतरु दी क करबन दाउनांड انتشار کربن اکسید شده از نیروگاه کمتر از 5 درصد کل آزاد شده از نیروگاه است. تا سال 2015، ظرفیت انرژی زمین گرمایی در کل جهان به 13 گیگاوات رسید که 28 درصد آن در ایالات متحده نصب شده است. ترکیه که یکی از کشورهای پیشرو در منطقه در زمینه صنعت گرمایش است، در نظر دارد ظرفیت نصب خود را تا سال 2023 به 2.5 گیگاوات افزایش دهد.

بررسی تغییرات دمای سطح زمین در اطراف آتشفشان دماوند و بررسی ناهنجاری های حرارتی مرتبط با فعالیت گرمایش زمین در این نواحی، رابطه فضایی با گازها، چشمه های آب گرم، سنگ ها، تغییرات گرمابی، مناطق با تغییرات فعال در شکل، با جریان های گرما بالا زیرستهی نشم دائه است. ناهنجاری های حرارتی منطقه مربوط به فعالیت گرمایش زمینی است و دمای گرمایش در سال 1386 نشان داد که دود و ارتعاش بیشتری در محوطه قلعه وجود داشته است. بر اساس سرشماری سال 95، استان تهران و البرز حدود 16 میلیون نفر و استان مازندران حدود 5 میلیون نفر جمعیت دارد، بنابراین می توان تخمین زد که حدود 22 میلیون نفر در نزدیکی این شهر زندگی می کنند. یا در شعاع 100 کیلومتری دماوند، مهمترین آتشفشان. با توجه به وجود انباری به مساحت 400 کیلومتر مربع در دماوند، در صورت انجام معدنکاری، تجهیزات معدنی دماوند می تواند برق منطقه 100 هزار نفری هراز را تامین کند.
انرژی گرمای زمین تا سال 1979 دوام نیاورد و عامل مهمی برای دمای جهانی بود. این بر اساس توانایی اثبات انرژی گرمای زمین برای افزایش گرمای پست و همچنین تأثیر بر جو است. غرمای زمین کرمایی می توادن همرفت کرمایی را حرکت کند و به روست سازوکار محمول تصفیف کرمای عکین به اتمسفر پوشاننده زمین امل کند.
Olinn nirogah zemin gormay mishgin شهر در استان اردبیل با قدمت تودید 55 مجاوات علی بهرائی است. در این نیروگاه آب از طریق لوله به زیر زمین تزریق می شود و با دمای 250 تا 500 درجه آب به بخار تبدیل می شود و سپس این بخار به سطح زمین آمده و توربین بخار را به گردش در می آورد. این نیروگاه در ابتدای تولید انرژی است.
پیش بینی می شود تا سال 2030 تعداد شهرهای جهان از 33 به 43 افزایش یابد. به موازات روش جميعة و قابليت على مجموعة عرض المزيد فوري در عنرجيه هاي بائدار است. پایه منابع بالقوه زمین برای گرمایش به اندازه ای است که نیاز برق مسکونی شهرهای مهم جهان را بر اساس جمعیت فعلی و حتی بیشتر از سطح تقاضای فعلی پوشش دهد. انرژی گرمای زمین، منبع انرژی مهمی که پاک و مستقل از شرایط آب و هوایی است، می تواند به نیازهای انرژی، بهبود کیفیت هوا و کاهش کربن در شهرهای جهان کمک کند. دولت ها و مردون در مورد بدون زمین غرمایی بید تعریف ببیند. علاوه بر این، سیاست های انرژی با سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه برای رضایت از انرژی آینده زمین همراه است.
*منتشر شده در تعدیل عتمد. پنجشنبه هفده شهریور 1401
6565

دکمه بازگشت به بالا