انتظار طولانی برای یک سفر واجب + ویدئو

با آغاز اعزام حدود ۸۷ هزار زائر ایرانی به حج تا چند روز دیگر، جمعیت منتظران حج واجب به ۹۰۰ هزار نفر می‌رسد، که به گفته نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت مدت انتظار برخی از آنها برای این سفر به ۳۰ سال خواهد رسید.

به گزارش مجله لوکس، سهمیه حج ایران امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر اعلام شده است، که از میان آنها حدود ۸۵ هزار نفر، زائر و مباقی عوامل خدماتی و ستادی حج هستند. آخرین اولویت اعلام‌شده برای ثبت‌نام در کاروان‌های حج ۱۴۰۳، دی ماه ۱۳۸۶ بوده است، که بنابر آخرین اظهارات حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالفتاح نواب، هنوز ۹۰۰ هزار نفر دیگر در نوبت حج هستند و برخی از آنها تا ۳۰ سال در نوبت خواهند ماند. هرچند گفته شده است «در سال‌های اخیر تلاش شده است با کاهش تعداد خادمان و عوامل، زائران بیشتری به سرزمین وحی اعزام شوند.»

در بین زائرانی که امسال به حج مشرف می‌شوند، افرادی هستند که دست‌کم ۱۵ تا ۱۶ سال در نوبت حج تمتع بوده‌اند، درحالی که برخی عمرشان از زمان این انتظار کوتاه‌تر بوده و به این سفر واجب معنوی نرسیده‌اند. گردهمایی حجاج تهرانی که ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در استادیوم ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد، فرصتی بود برای گفت‌وگو با برخی از این زائران که تقریبا بیشتر آنها به مسئله انتظار طولانی برای این سفر معنوی اشاره کردند.

قرار است اعزام ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر حج امسال در قالب ۶۲۲ کاروان، از ۲۳ اردیبهشت ماه آغاز شود. هزینه این سفر که بیش از یک ماه طول خواهد کشید از ۱۶۲ تا ۱۸۸ میلیون تومان است، که جزو حج‌های گران محسوب می‌شود. سیدعباس حسینی ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ در گردهمایی حجاج تهرانی که ۱۵ اردیبهشت ماه در استادیوم ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد، گفت که حج امسال ۳۰۰ دلار کاهش هزینه داشته، اما تورم و تغییر نرخ ارز، اجازه نداده است کاهش قیمت اتفاق افتد.

عربستان اعلام کرده است مناسک حج امسال از غروب جمعه ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) آغاز می‌شود و در عصر روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) به پایان می‌رسد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا