بین الملل

افزایش برادرکشی در اسرائیل | خبرگزاری آنلاین مجله لوکس

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین مجله لوکس – یادداشت میهمان: طوفان الاقصی که در هفتم اکتبر (۱۵ آنلاین) آغاز شد، چند جنگ دیگر نیز در اسرائیل به راه انداخت. یکی جنگ سیاسی و قدرت در میان سیاستمدارانی که در پی کله‌پا کردن جناح راست به نخست وزیری نتانیاهو بودند و جنگ دیگر که هنوز صدایش خیلی بلندنشده، آشفتگی امنیتی داخلی است. 

ایتمار بن گویر وزیر امنیت داخلی سه روز بعد از شروع طوفان الاقصی (دهم اکتبر) از کمپینی خبر داد برای تسلیح ساکنان اسرائیل. بن گویر، وزیر جنجالی، خبر از خرید ده هزار قبضه سلاح برای مسلح کردن ساکنان شهرک‌ها برای «دفاع از خود» خبر داد. بهانه بن گویر جور شده بود. او در مرحله اول وعده خرید چهار هزار قبضه تفنگ ساعر (ساخت داخل) خبر داد و بسرعت آن را به همراه تجهیزات جانبی مثل کلاه و جلیقه وغیره توزیع کرد.

بن گویر مدعی است با این کار در پی افزایش امنیت برای ساکنان اسرائیل در مقابل حملات فلسطینی‌هاست. فلسطینی‌هایی که در واکنش به جرایم تل‌آویو، اقدام به عملیات‌های فردی در جامعه اسرائیلی می‌کنند. 

یک ماه بعد، روزنامه اقتصادی کالکالیست اسرائیل خبر داد، شمار درخواست‌هایی که در سایت وزارت امنیت ملی برای دریافت سلاح ثبت شده، به ۱۹۰ هزار نفر رسیده است. از هفتم اکتبر هم ۳۱ هزار مجوز سلاح فردی جدید از این وزارتخانه صادر شده است. 

سوال این است که با افزایش تسلیح سکنه فلسطین اشغالی امنیت برای آنان افزایش می‌یابد یا در کنار آن برادرکشی صهیونیست‌ها هم زیاد خواهد شد. نمونه تازه آن، عملیات استشهادی برادران نمر (مراد و ابراهیم النمر) در شهرک راموت در ورودی شمال غرب قدس بود که سه نفر تلفات گرفت. اما این عملیات یک تلفات دیگر از نوع برادرکشی صهیونیست‌ها هم داشت.

ماجرا –طبق روایت روزنامه یدیعوت آحارونوت- به این شکل است که وقتی این دو برادر فلسطینی مشغول شلیک بودند، یک آقای وکیل مسلح به نام «یووال کاستلمن» وارد معرکه می‌شود و ضمن دویدن، به دو برادر فلسطینی شلیک می‌کند. نیروهای اسرائیلی او را که از سوی دیگر در حال شلیک بود، از عوامل حادثه تلقی میکنند و هدف می‌گیرند.

کاستلمن که در حال دویدن به سمت حادثه است دستان خود را بالا می‌برد به نشانه تسلیم و حتی پیراهن خود را بالا میزند تا نشان دهد که کمربند انفجاری ندارد. او حتی فریاد میزند «کارت شناسایی مرا چک کنید. من یهودی هستم» اما سربازان اسرائیلی بدون توجه به فریادهای او، شلیک می‌کنند و یکی از گلوله‌ها فک وکیل مسلح را می‌شکافد و صدایش خاموش می‌شود. او به بیمارستان منتقل شد اما در نهایت و در نتیجه مسلح بودن خودش، با برادرکشی صهیونیستها یک روز قبل از سالروز تولدش از پای در آمد و روز تولدش در قبرستان کریات تبعون دفن شد.

 

یووال کاستلمن

خوب این فقط یک نمونه و البته شروع امنیتی است که بن گویر برای آن تلاش می‌کند و کیست نداند که افزایش تجارت سلاح در اسرائیل چه سودی اقتصادی خواهد داشت.

بن گویر از هفتم اکتبر به این سو، دهها تیم امنیتی از میان ساکنان اسرائیل تشکیل داده و ده هزار قبضه سلاح خریداری و میان کسانی که قبلا در ارتش خدمت کرده اند، توزیع کرده است.  روزنامه کالکالیست در این خصوص گزارش کرده که یوسی داگان رئیس شورای شهرکهای شمال کرانه باختری درخواست خرید ۲۰۰ تفنگ از تفنگهای ساخت اسرائیل داده. همچنین این روزها، میزان تولید سلاح شرکتهای اسرائیلی افزایش پیدا کرده و بر خلاف اینکه قرار بوده بهای سلاح افزایش نیابد، اما قیمت هر کلت کمری از ۳ تا ۴ هزار شِکِل (۷۷۵ تا ۱۰۳۳ دلار) شده است. ذکر این نکته نیز در خصوص سود سرشار واردات سلاح برای بن گویر و تیمش خالی از لطف نیست که ۹۸ درصد سلاح‌های اسرائیل وارداتی است و فقط دو درصد آن در داخل تولید می‌شود.

آیا این سیاست بن گویر امنیت را در فلسطین اشغالی بیشتر خواهد کرد؟ میشود از یک سو سیاستهای نژادپرستانه و تحریک مردم عرب در فلسطین اشغالی را تشدید کرد و از سویی دیگر با افزایش تسلیح یهودیان آن را پاسخ داد؟ شاکد کاستلمن برادر وکیل مسلحی که پنجشنبه با گلوله نظامیان اسرائیلی کشته شد ضمن انتقاد از کشته شدن برادرش گفت، برادرم بسادگی کشته شد… سوالی که مطرح است این است که چطور سلاح حمل کنیم و دستورالعمل شلیک چیست. آنهایی که میگویند شهروندانی که در استفاده از سلاح مهارت دارند باید بخشی از دفاع از میهن باشند، به این سوال پاسخ دهند که چطور باید اجازه دهیم از این مسئله استفاده شود؟».

موشه کاستلمن پدر این وکیل مسلح نیز به یدیعوت آحارونوت گفت، «نباید این اتفاق می‌افتاد. البته سربازان هم به شکل صحیح عمل کرده‌اند. من هم خودم سلاح شخصی دارم اما از الان دیگر نمیدانم چطور باید از آن استفاده کنم. اگر دیدم کسانی دارند امنیت ما را به خطر میاندازند، احتمالا من دیگر خودم را دخالت نمیدهم». 

این سردرگمی که این صهیونیست از آن حرف میزند، ابتدای کار است. این وضعیتی است که بن گویر به اسم امنیت، تشدید کرده و بخش سود اقتصادی آن البته الان هنوز بارز نیست. همین حادثه حتی سبب شد تا مواضع بن گویر تقویت شود. زیرا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پنجشنبه گذشته اعلام کرد که «کار دو سرباز و یک شهروندی را که بسرعت وارد عمل شدند، ارج مینهم. دولت به ریاست من توزیع سلاح میان شهروندان را ادامه خواهد داد. این اقدام اثرگذاری‌اش را بارها و بارها در جنگ علیه تروریسم مرگبار، ثابت کرده است». 

بن گویر این سیاست را ادامه خواهد داد و باید منتظر شد و دید که این سیاست جنجالی، امنیت جبهه داخلی رژیم صهیونیستی را افزایش خواهد داد یا برادرکشی صهیونیست‌ها را. 

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نشر بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای صنعتی و تجاری جهانی. با دانش در زمینه بازارهای جهانی و تجارت بین‌الملل، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای صنعتی، شرکت‌ها و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و بازاریابی، به شما دیدی جامع از تحولات صنعتی و تجاری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا