اقتصادی

از مهلت خرید اقلام کالابرگ تا کاهش آمار مرگ و میر حوادث کار

عناوین مهمترین خبرها در هفته جاری به سفر وزیر کار جمهوری عراق به ایران، مهلت خرید اقلام طرح کالابرگ، راه‌اندازی سامانه مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی، کاهش آمار فوتی‌های ناشی از حوادث کار و اختصاص تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی به تعاونی‌ها اختصاص داشت.

به گزارش مجله لوکس، در هفته‌ای که گذشت وزیر کار و امور اجتماعی جمهوری عراق در رأس هیاتی به کشورمان سفر کرد. این سفر با استقبال رسمی مقامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همراه شد و در این دیدار هیات عراقی ضمن بازدید از برخی مجموعه‌های اقتصادی و شرکت‌های تابعه وزارت کار در حوزه‌های تامین مالی و اعتبارات خرد، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، سرمایه‌گذاری شرکت‌های تابعه و توسعه کسب و کار با یکدیگر مذاکره کردند.

این هفته مجری طرح کالابرگ الکترونیک از استقبال خانوارها از مرحله جدید طرح کالابرگ خبر داد و گفت که روزانه تا ۷۰ هزار خرید در قالب کالابرگ از میان ۱۱ قلم کالای اساسی پیش‌بینی شده صورت می‌گیرد.

وی همچنین از مهلت خرید در طرح کالابرگ خبرداد و گفت: بازه زمانی و مهلت دوره خرید با کالابرگ الکترونیک از نیمه هر ماه تا نیمه ماه بعد است و در صورت خرید خارج از این مدت زمان، اعتبار برای ماه بعد حساب می‌شود. یعنی برای استفاده از افزایش اعتبار ۲۰ درصدی و مبلغ ۸۰ هزار تومان باید خریدهای کالابرگی یارانه بگیران از ساعت ۱۲ ظهر پانزدهم هر ماه تا ۱۲ ظهر پانزدهم ماه بعد انجام شود.  

در حال حاضر تعداد فروشگاه‌های فعال در طرح ملی کالابرگ الکترونیک به ۷۵ هزار فروشگاه افزایش یافته و هشت فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای و شعب آنها به این طرح ملی پیوسته‌اند.

راه اندازی سامانه مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی رویداد دیگر این هفته بود که در راستای بهبود فضای کسب و کار کشور و تسهیل صدور مجوزها صورت گرفت. این سامانه به نشانی https://moshavere.mcls.gov.ir و با اتصال به درگاه ملی مجوزها (G۴B) آغاز به کار کرده و اهدافی همچون ارتقاء و توسعه زیست­ بوم کارآفرینی منطقه‌­ای و ملی، ارائه مشاوره‌­های تخصصی کارآفرینی، کمک به بهبود فضای کسب ­و کار و حمایت از راه­‌اندازی استارت­‌آپ­‌ها را دنبال می‌کند.

مطابق آمارها تا پایان سال ۱۴۰۱ تعداد شرکت‌های دریافت کننده مجوز ۹۳۰ شرکت و تعداد کل مجوزهای مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی ۱۳۱۹ مورد بوده که از این تعداد ۷۸۱ مورد مجوز مراکز مشاوره، ۲۱۰ مورد مجوز شتاب دهنده، ۱۵۲ مورد فضای کار اشتراکی و ۱۷۶ مورد مجوز کافه کارآفرینی بوده است.

اعلام کاهش فوتی‌های ناشی از حوادث کار خبر دیگری بود که این هفته از سوی معاون وزیر کار اعلام شد. به گفته وی آمار فوتی‌های ناشی از حوادث کار در کشور ۱۱درصد کاهش داشته و بیش از ۲۲ هزار کمیته حفاظت فنی در کارگاه‌های بالای ۲۵ نفر کشور به منظور صیانت از نیروهای کار تشکیل شده است.

آنطور که رعیتی فرد گفته تعداد فوتی‌های ناشی از حوادث کار در ابتدای دولت سیزدهم ۸۰۰ نفر بود که با تلاش انجمن‌های صنفی ایمنی، کارگاه‌های حفاظتی و بازرسان کار به ۷۱۱ نفر رسیده است.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم از پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته توسط ۲۴ بانک خبر داد و گفت: این تسهیلات رقم قابل توجهی است و در ۱۸ ماه گذشته سرمایه بانک توسعه تعاون ۱۴۰ درصد و تسهیلات بخش تعاون ۸۱ درصد افزایش داشته است.

به گزارش مجله لوکس،  در سال ۱۴۰۱ از طریق سیستم بانکی کشور مبلغ  ۳۰۲۳۵ میلیارد تومان به شرکت‌های تعاونی پرداخت شد که بانک‌های مسکن، ملت، صادرات و توسعه تعاون با مجموع ۱۸۵۱۷ میلیارد تومان معادل ۶۱ درصد از کل تسهیلات، بیشترین سهم را در مجموع تسهیلات پرداخت‌شده به خود اختصاص دادند که با مشارکت اقتصادی اعضای تعاونی‌ها و سهم‌آورده آن‌ها در پروژه‌های تعاونی، میزان سرمایه‌گذاری جدید ایجادشده به بیش از ۴۱ همت محاسبه شده است.  

انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه و دانش فنی وسیع هستم که با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند و رویکردهای تحلیلی، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با قدرت تفکر و تحلیل بالا ارائه دهم. هدفم این است که شما را در درک بهتر مسائل اقتصادی یاری دهم و به شما اطمینان دهم که از بهترین منابع و تحلیل‌ها استفاده می‌کنید.
دکمه بازگشت به بالا